Ulica Powstańców Śląskich we Wrocławiu

ulica Powstańców Śląskich
Powstańców Śląskich, Borek
Ilustracja
Widok z nieistniejącego biurowca "Poltegoru” w kierunku południowym; na horyzoncie po prawej góra Ślęża
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Długość

3,7 km

Przebieg
Ikona ulica.svg0 mul. Świdnicka
Ikona wiad kolejowy.svg130 mestakada kolejowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svg145 mul. Nasypowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła275 mul. Swobodna
Ikona ulica z lewej.svg575 mul. Zaolziańska
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła910 mul. Szczęśliwa / ul. Radosna
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła1085 mul. Wielka
Ikona ulica rondo.svg1500 mpl. Powstańców Śląskich
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła1880 mul. Sztabowa
Ikona ulica z prawej.svg2025 mul. Wandy
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła2155 mal. gen. J. Hallera / al. Wiśniowa
Ikona ulica z prawej.svg2225 mul. Racławicka
Ikona ulica z lewej.svg2270 mal. Kasztanowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła2450 mul. Jastrzębia / al. Jaworowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svg2670 mul. Sokola
Ikona ulica z lewej.svg2890 mul. Orla
Ikona ulica z prawej.svgświatła2945 mul. Kutnowska
Ikona ulica z lewej.svg3160 mul. Szczytowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła3460 mul. Krzycka / ul. Waligórskiego
Ikona wiad kolejowy.svg3630 mTowarowa Obwodnica Wrocławia
Ikona ulica.svg3700 mal. Karkonoska
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Powstańców Śląskich”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Powstańców Śląskich”
51,088098°N 17,013778°E/51,088098 17,013778

Ulica Powstańców Śląskich – główna arteria wylotowa z Wrocławia na południe, naturalne przedłużenie ulicy Świdnickiej, z którą łączy się w miejscu, gdzie trasę tę przecina wiadukt kolejowy. Długość ulicy wynosi około 3,3 km, a w odległości około 1,3 km od jej początku znajduje się duży okrągły plac Powstańców Śląskich, do którego gwiaździście dochodzą – oprócz głównej osi ulicy Powstańców – ulice Sudecka, Zaporoska, Kamienna i Pretficza.

Widok z nieistniejącego biurowca „Poltegoru” w kierunku północnym; przed horyzontem na osi ulicy bliźniacze wieże archikatedry wrocławskiej

Historia

Do połowy XIX wieku trasa ta nosiła nazwę Kleinburger Chaussee („Szosa do Kleinburg”, dzisiejsze osiedle Borek nosiło wówczas nazwę Kleinburg) i miała stosunkowo gęstą podmiejską zabudowę. Przyłączywszy do miasta najbliższą z podmiejskich wsi leżących na jej trasie – Neudorf („Nowa Wieś”, obecnie bez polskiej nazwy charakterystycznej, w granicach osiedla Południe) w 1868 zmieniono nazwę drogi na Kleinburger Straße, nadając jej w ten sposób nominalnie rangę ulicy. Była ona jednak wówczas znacznie krótsza (niespełna 2 km) niż obecnie, bo kończyła się na wysokości obecnej ulicy Hallera i Wiśniowej, na granicy miasta Wrocławia i wsi Kleinburg (tę przyłączono do miasta dopiero w 1897)[1].

Pod koniec XIX wieku rozpoczęto duży projekt urbanistycznego zagospodarowania nowego Przedmieścia Południowego. Kleinburger Straße miała się stać arterią reprezentacyjną, wtedy też zaprojektowano okrągły plac na jej trasie i gwiaździście do niego wpadające arterie. Szeroka na 27 metrów ulica przedłużona została (po włączeniu do miasta wsi Kleinburg) o dalsze prawie półtora kilometra, aż do skrzyżowania z dzisiejszą ulicą Krzycką i wiaduktu Towarowej Obwodnicy Wrocławia. Arteria zyskała też w 1877 patrona w postaci cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Straße), co nadało jej jeszcze wyższą rangę. Wzdłuż ulicy budowano rezydencje, m.in. w 1906 rodziny przemysłowców Schoellerów (dziś hotel Platinum Palace), i kamienice dla najbogatszych przedstawicieli mieszczaństwa: adwokatów, urzędników królewskich, lekarzy. Mieszkania w tych domach były bardzo przestronne, miały powierzchnie rzędu 300 m². Budowano też gmachy publiczne, m.in. w 1911 okazały gmach Wyższego Urzędu Górniczego (dziś – Zakład Energetyczny), a w 1916 gmach Dyrekcji Okręgu Pocztowego (także po wojnie była tu m.in. Dyrekcja Wojewódzka PP „Poczta Polska, Telefon i Telegraf” i Dyrekcja Okręgu Poczty i Telekomunikacji). W latach trzydziestych XX wieku ulicę przebudowano, przenosząc torowisko tramwajowe na wydzielony pomiędzy jezdniami pas zieleni, obsadzony rosnącymi w czterech rzędach lipami, z których znaczna część przetrwała do czasów dzisiejszych pomimo wojennych zniszczeń 1945. 20 kwietnia 1938, w 49. urodziny Hitlera na cześć bojówek Sturmabteilungen (SA) ulicę ponownie przemianowano, nazywając ją Straße der SA.

Prowadzone zimą i wiosną 1945 z kierunku południowego natarcie Armii Czerwonej na Festung Breslau zrujnowało prawie wszystkie domy pomiędzy placem Powstańców Śl. a ulicą Świdnicką[2]. Na całym tym liczącym prawie półtora kilometra odcinku do odbudowy nadawało się tylko pięć lub sześć budynków (wszystkie one zresztą znajdowały się po wschodniej stronie ulicy). Z ziemią zostały zrównane całe kwartały domów także przy przecznicach tej ulicy prowadzących tak na wschód jak na zachód. W rezultacie powstała szeroka na blisko kilometr i długa na ponad kilometr wyrwa w substancji miasta. Wyrwę tę zaczęto zabudowywać blokami z wielkiej płyty dopiero w latach 60., a zwłaszcza 70. XX wieku. Miejsce to nazywane jest dziś „osiedlem Południe” (z mniejszymi jednostkami administracyjnymi nazwanymi A-B-C-D: „Anna”, „Barbara”, „Celina”, „Dorota”). Pomimo to ogromny (około 4,5 hektara) kwartał przylegający od zachodu do ulicy Powstańców Śląskich, pomiędzy hotelem „Wrocław” (Novotel Wrocław Centrum, Ibis Wrocław Centrum) a „Sky Tower” (dawniej „Poltegor Centre”)[a] pozostawał jeszcze przez kilkadziesiąt lat niezabudowany[b][c]. Dopiero w II dekadzie XXI wieku na części tego kwartału wzdłuż ulicy Gwiaździstej (równoległej do ul. Powstańców Śląskich) zaczęło powstawać osiedle mieszkaniowe Nowe Centrum Południowe[d], natomiast na części zlokalizowanej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich od 2018 roku powstają kompleksy biurowe – „Centrum Południe” oraz „Midpoint 71”.

Uwagi

  1. Budynek „Poltegoru” zburzono w 2007, na jego miejscu powstał kompleks wieżowców „Sky Tower” z najwyższym, ponaddwustumetrowym budynkiem w mieście; właścicielem terenu jest biznesmen Leszek Czarnecki.
  2. Tę pustą przestrzeń, położoną względnie blisko centrum miasta, 1 czerwca 1997 wykorzystano jako miejsce mszy pod gołym niebem odbytej przez papieża Jana Pawła II podczas jego VI pielgrzymki do Polski.
  3. Miasto sprzedało ten teren w październiku 2006 za rekordową jak na dotychczasowe warunki wrocławskie kwotę 300 milionów złotych hiszpańskiej spółce GP–Investment (wchodzącej w skład hiszpańskiego koncernu Grupogr Prasa), która zamierzała wybudować tu wielofunkcyjne centrum mieszkalno–usługowo-biurowe, o łącznej powierzchni użytkowej około 180 tys. m²; GPI później odsprzedała część tego terenu innym inwestorom, którzy od 2018 roku realizują tam centra biurowe według własnych projektów.
  4. I etap ukończono w 2016 r., II etap w 2019, realizacja III etapu rozpoczęła się na przełomie lat 2019 i 2020.

Przypisy

  1. Encyklopedia Wrocławia 2000 ↓, Powstańców Śląskich, s. 669–670.
  2. Encyklopedia Wrocławia 2000 ↓, Powstańców Śląskich, s. 670.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wrocław location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wrocławia, Polska
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Ikona wiad kolejowy.svg
wiadukt kolejowy nad ulicą, wersja SVG
Ikona ulica skrzyżowanie.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona skrzyżowania
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Ul.Powstancow.Sl.na.poludnie.jpg
Autor: Julo, Licencja: CC-BY-SA-3.0
ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu, widok z ostatniego piętra nieistniejącego biurowca "Poltegor"-u w kierunku południowym
Ikona ulica.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy
Ul.Powstancow.Sl.na.polnoc.jpg
Autor: Julo, Licencja: CC-BY-SA-3.0
ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu, widok z ostatniego piętra nieistniejącego biurowca "Poltegor"-u w kierunku północnym
Ikona ulica rondo.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ronda