Unia Narodów Południowoamerykańskich

Unia Narodów Południowoamerykańskich
Unión de Naciones Suramericanas
União de Nações Sul-Americanas
Union of South American Nations
Zuid-Amerikaanse Statengemeenschap
Logotyp / flaga
Mapa
Prezydent pro tempore

Dési Bouterse

Sekretarz generalny

Ali Rodriguez

Utworzenie

8 grudnia 2004 (Deklaracja z Cuzco)
23 maja 2008 (Traktat ustanawiający Unię Południowoamerykańską, podpisanie, brak ratyfikacji)

Unia Narodów Południowoamerykańskich (hiszp. UnasurUnión de Naciones Suramericanas; port. UNASULUnião de Nações Sul-Americanas) – wspólnota polityczna i ekonomiczna dwunastu krajów południowoamerykańskich, ustanowiona 8 grudnia 2004 w Cuzco podczas III Szczytu Południowoamerykańskiego. Na I Południowoamerykańskim Szczycie Energetycznym między 16 a 17 kwietnia 2007 na wyspie Margarita (Wenezuela) przywódcy południowoamerykańscy zdecydowali, że Południowoamerykańska Wspólnota Narodów zmieni nazwę na Unię Narodów Południowoamerykańskich, a jej stały sekretariat będzie miał siedzibę w mieście Quito (Ekwador). Néstor Kirchner (były prezydent Argentyny) został mianowany pierwszym Sekretarzem Generalnym.

Cele

W Deklaracji ustanawia się następujące cele:

  1. Koordynacja polityki i dyplomacji w regionie.
  2. Konwergencja Mercosur, Wspólnoty Andyjskiej i Chile w strefę wolnego handlu. Gujana i Surinam będą mogły dołączyć do tego procesu bez zerwania współpracy w ramach Caricomu.
  3. Integracja fizyczna, energetyczna i komunikacyjna w Ameryce Południowej. Zapoczątkowana przez Inicjatywę Południowoamerykańskiej Integracji Regionalnej (IIRSA).
  4. Harmonizacja polityk rozwoju wiejskiego i rolno-żywieniowej.
  5. Wymiana technologii i współpraca we wszystkich sferach nauki, edukacji i kultury.
  6. Wzrost współpracy między przedsiębiorstwami i społeczeństwami integrujących się krajów.
  7. Do 2019 r. nastąpić ma pełna integracja państw członkowskich.

Ustanowi się sukcesywnie środki, cele i sfery wspólnego działania na istniejącej już instytucjonalnej podstawie.

Struktura

Obecnie struktura UNASUR jest prowizoryczna (oparta na CSN):

  • Spotkania Szefów Państw (Szczyty CSN), coroczne, są najwyższą instancją polityczną. Pierwsze Spotkanie odbyło się 29 i 30 września 2005 w Brasílii. Drugie Spotkanie z 8 i 9 grudnia 2006 w Cochabamba (Boliwia). Trzeci szczyt odbędzie się w Cartagenie (Kolumbia) w 2007.
  • Spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych, odbywają się co pół roku, uzgadniają propozycje konkretnych działań i ustanawiają decyzje wykonawcze. Liczy się tutaj na współpracę Przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli Mercosur, Dyrektora Sekretariatu Mercosur, Sekretarza Generalnego Wspólnoty Andyjskiej, Sekretarza Generalnego ALADI i Stałego Sekretariatu Organizacji Współpracy Amazońskiej oraz innych instytucji współpracy i integracji regionalnej.
  • Spotkania Ministerialne innych sektorów zwoływane przez Szefów Państw. Są przeprowadzane wewnątrz mechanizmów Mercosur i Wspólnoty Andyjskiej.
  • Troika CSN składa się z kraju-gospodarza szczytu i krajów-gospodarzy z roku uprzedniego i następnego. Będzie wspierać swą pracą Sekretariat Pro Témpore.
  • Sekretariat Pro Témpore będzie zmieniany rotacyjnie w cyklu rocznym przez kraje członkowskie dawnej CSN pomiędzy szczytami CSN. Kraje, które go prowadziły to: Peru (2004), Brazylia (2005) i Boliwia (2006). Według tego co uzgodniono w Decisiones del Diálogo Político (Decyzje Dialogu Politycznego) podpisanych podczas I Szczytu Energetycznego Ameryki Południowej, zostanie utworzony Stały Sekretariat z siedzibą w Quito (Ekwador).
  • 9 grudnia 2005 utworzono Strategiczną Komisję Refleksji nad Procesem Integracji Południowoamerykańskiej. Złożona z 12 członków, jej celem jest wypracowanie propozycji, które pobudzą proces integracji południowoamerykańskiej. Powinny wręczyć swoje rekomendacje na II Szczycie CSN (2006).
  • Komisja Wysokich Urzędników (utworzona na II Szczycie CSN), przeobrażona w Radę Delegatów lub Komisję Polityczną według Decisiones del Diálogo Político.
  • Oczekuje się, że III Szczyt w Kolumbii w 2007 poda projekt Układu Konstytucyjnego UNASUR (Acuerdo Constitutivo de UNASUR).

Członkowie

Państwa Członkowskie UNASUR
UNASUR 2008

W skład UNASUR wchodzą[1]:

Państwa członkowskie Wspólnoty Andyjskiej (CAN):

Państwa członkowskie Mercosur:

Pozostałe kraje:

Obserwatorzy:

Następujące obszary Ameryki Południowej są dependencjami państw europejskich i nie uczestniczą w procesie integracji południowoamerykańskiej[2]:

Skutki integracji

  • UNASUR rozpoczęła swoje plany integracyjne wraz z budową Autostrady Interoceanicznej, która połączy Peru z Brazylią poprzez Boliwię, dając Boliwii dostęp do morza, Brazylii dostęp do Pacyfiku, a Peru dostęp do Atlantyku. Budowa została rozpoczęta we wrześniu 2005; była finansowana w 60% przez Brazylię i w 40% przez Peru. Budowa została ukończona w grudniu 2010.
  • Gazociąg Transkaraibski, projekt energetyczny integrujący Kolumbię i Wenezuelę, jest budowany od połowy 2006 przez wenezuelską PDVSA i kolumbijski Ecopetrol. Koszt budowy wynosi 300 milionów dolarów amerykańskich.
  • Polidukt Binarodowy w bliskiej przyszłości pozwoli Wenezueli eksportować ropę naftową do krajów azjatyckich poprzez pacyficzne wybrzeże Kolumbii.
  • Cała Ameryka Południowa (z wyjątkiem Gujany Francuskiej) może być odwiedzana przez każdego jej mieszkańca do 90 dni za pomocą jedynie dowodu tożsamości[3].

Przypisy

  1. South America nations found union. BBC, 2008-05-23. [dostęp 2017-08-14]. (ang.).
  2. Marek Cichy, Brazylia/Powstała Unia Narodów Południowoamerykańskich – Portal Spraw Zagranicznych psz.pl, www.psz.pl [dostęp 2019-07-30] (pol.).
  3. South American countries reach visa deal. informationliberation, 2006-11-26. [dostęp 2017-08-12]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Flag of Ecuador.svg
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Flag of Chile.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Union of South American Nations (orthographic projection).svg
Autor: Heraldry, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Union of South American Nations (USAN)
  Current members
  Suspended members
  Former members
Flag of UNASUR.svg
Autor: Oficina de Coordinación UNASUR, Licencja: CC BY-SA 3.0
Proposed flag of UNASUR, based in the official emblem.
Unasul 12.jpg
Autor: Antônio Cruz/ABr, Licencja: CC BY 3.0 br
Brasília - Presidentes reúnem-se durante reunião extraordinária da União de Nações Sul-Americanas (Unasul). O encontro servirá para a assinatura do tratado de constituição da organização, que existe apenas informalmente.
Map of member states of unasur english.svg
Autor: Camilo Sanchez, Licencja: CC BY 3.0
Map of Unasur with the inclusion of the Mercosur and Andean Community blocs