Urukagina

Fragment glinianego stożka z inskrypcją budowlaną Urukaginy; znaleziony w Girsu (Telloh); zbiory Luwru (AO 4598ab)

Urukagina, Uruinimgina lub Irikagina – władca sumeryjskiego miasta-państwa Lagasz, ostatni przedstawiciel I dynastii z Lagasz; panował w latach 2378–2371 p.n.e. Został władcą po przewrocie, podczas którego zdetronizowano poprzedniego władcę Lugalandę. Zbudował świątynie dla boga Ningirsu i dla bogini Bau. Pokonany został przez Lugalzagesiego, władcę miasta-państwa Umma.

Reformy Urukaginy

Urukagina jest autorem jednych z najstarszych znanych nam reform społecznych, w których zajął się problemem korupcji i wyzyskiem biedaków przez bogaczy. Reformy te obejmowały m.in. uwolnienie wdów i sierot od płacenia podatków, opłacanie kosztów pogrzebów przez miasto, ustalenie ceny minimalnej za niektóre produkty, zniesienie podatków małżeńskich czy umniejszenie uposażeń kapłańskich. Treść reform znana jest z inskrypcji na dwóch stożkach glinianych, znajdujących się obecnie w zbiorach Luwru.

Bibliografia

  • Marian Bielicki Zapomniany świat Sumerów, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1966.
  • hasło Uruinimgina, [w:] Gwendolyn Leick, Who's Who in the Ancient Near East, London and New York 2002, s. 174.

Media użyte na tej stronie

Clay cone Urukagina Louvre AO4598ab.jpg
Fragment of an inscripted clay cone of Urukagina (or Uruinimgina), lugal (prince) of Lagash. The inscription reads: "He [Uruinimgina] dug (…) the canal to the town-of-NINA. At its beginning, he built the Eninnu-(E-ninnu or Temple-Ninnu); at its ending, he built the Esiraran".