Vickers MBT

Vickers MBT
(Dane Mk 3)
Ilustracja
Vijayanta - indyjska wersja licencyjna czołgu Vickers MBT
Dane podstawowe
Państwo Wielka Brytania
ProducentVickers w Elswick
Typ pojazduczołg podstawowy
Trakcjagąsienicowa
Załoga4
Historia
Prototypy1962
Produkcja1968 - ?
Egzemplarze1747
(w tym 1100 w Indiach)
Dane techniczne
Silniksilnik wysokoprężny General Motors 12V-71T z turbodoładowaniem
o mocy 720 KM przy 2500 obr./min.
Transmisjamechaniczna
Poj. zb. paliwa1000 l
Pancerz17 – 80 mm
Długość9,788 m
kadłuba: 7,651 m
Szerokość3,168 m
Wysokość2,476 m / 3,099 m
Masa37 500 kg
bojowa: 40 000 kg
Osiągi
Prędkość50 km/h
Zasięg530 km
Pokonywanie przeszkód
Brody (głęb.)bez przygotowania: 1,10 m
Rowy (szer.)3,00 m
Kąt podjazdu30
Dane operacyjne
Uzbrojenie
armata typu L7A1 kal. 105 mm
1 karabin maszynowy kal. 7,62 mm (sprzężony z armatą)
1 przeciwlotniczy karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub 12,7 mm
Wyposażenie
12 wyrzutni granatów dymnych
Użytkownicy
Indie, Kenia, Nigeria, Tanzania

Vickers MBTbrytyjski czołg podstawowy, produkowany na eksport.

Historia

Pod koniec lat pięćdziesiątych w Wielkiej Brytanii rozpoczęto pracę nad nowymi wersjami czołgów były to Centurion i Chieftain, które miały zastąpić używane w tym okresie czołgi z okresu II wojny światowej. Zainteresowane były nimi także inne kraje, lecz z uwagi na ich cenę nie zamawiały ich. W związku z tym kierownictwo brytyjskiej wytwórni Vickers z własnej inicjatywy rozpoczęło pracę nad tańszą wersją czołgu podstawowego, który oznaczono jako Vickers MBT.

Przy jego opracowaniu wykorzystywano elementy pochodzące z czołgów Centurion i Chieftain, co znacznie skróciło pracę nad jego projektem. Już w 1962 roku zbudowano prototyp tego czołgów i od razu został on przez Indie zakupiony wraz z licencją na jego budowę.

Produkcję seryjną tego czołgu oznaczoną jako Vickers Mk 1 MBT rozpoczęto w Wielkiej Brytanii w 1964 roku, a w 1965 roku w Indiach pod oznaczeniem Vijayanta. Po podjęciu produkcji seryjnej rozpoczęto także dalsze pracę nad tym czołgiem w związku z zamówieniem złożonym przez armię kenijską. Wersja ta została wyposażona w lepszy system kierowania ogniem oraz nową armatę L7A1 zamiast dotychczasowej L7. Wersja ta została oznaczona jako Vickers Mk 3 MBT. Na podwoziu tego czołgu budowano także pojazdy specjalne.

Produkowane wersje czołgu:

  • Vickers Mk 1 MBT – wersja podstawowa, wyposażona w armatę L7 kal. 105 mm z klasycznym systemem kierowania ogniem (produkowana także w Indiach pod nazwą Vijayanta)
  • Vickers Mk 2 MBT – prototyp z dwoma karabinami maszynowymi na wieży (zbudowano tylko jeden egzemplarz)
  • Vickers Mk 3 MBT – wersja produkowana dla Kenii, posiada nowy silnik, armatę L7A1 oraz system kierowania ogniem umożliwiający prowadzenie ognia w nocy i warunkach słabej widoczności
  • wersje specjalne:
    • Vickers AVLB – czołg przewożący most składany
    • Vickers ARV – czołg saperski z lemieszem spychacza oraz dźwigiem
    • Vickers AA – czołg przeciwlotniczy wyposażony w wieże firmy Marconi z dwoma działkami przeciwlotniczymi Marksman kal. 35 mm

Opis konstrukcji

Czołg zbudowany jest w klasyczny sposób.

Kadłub prostokątny, z przodu nachylony. Miejsce kierowcy umieszczone jest z prawej strony kadłuba. Silnik umieszczony z tyłu kadłuba.

Wieża umieszczona w przedniej części kadłuba, wyposażona w dwa włazy, właz z prawej strony jest większy i umieszczono na nim obrotnicę przeciwlotniczego karabinu maszynowego. Armata umieszczona jest w 1/3 wysokości wieży. Jarzmo armaty ma kształt cylindra i osłonięte jest skórzanym płaszczem. W wieży znajdują się pozostałe miejsca załogi: dowódcy z prawej strony wieży, działonowego z lewej strony i poniżej ładowniczego.

Układ jezdny składa się z 6 kół oraz 3 kół podporowych. Górna część układu jezdnego osłonięta jest płytami pancernymi.

Użycie

Czołgi Vickers MBT znalazły się na wyposażeniu wojsk indyjskich od 1965, a następnie dalszych państw: Kenii, Nigerii i Tanzanii. Przy czym wojska indyjskie używają czołgów produkowanych na licencji w Indiach pod nazwą Vijayanta, a pozostałe produkcji brytyjskiej.

Liczba posiadanych czołgów Vickers MBT i ich wersji w 2005 roku

Zobacz też

  • Vijayanta

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Vijayanta - Main Battle Tank 4150184.JPG
Autor: Biswarup Ganguly, Licencja: CC BY-SA 3.0
Vijayanta - a decommissioned main battle tank, made by India, kept in the Marina Park, Port Blair of Andaman.