Wąwóz Darialski

Rzeka Terek (Tergi) i Wąwóz Darialski w jego najwęższej części
Zdjęcie ukazuje południowy odcinek Wąwozu Darialskiego z perspektywą w kierunku północy, tym samym znacznemu przewężeniu darialskiego przesmyku

Wąwóz Darialski (ros.: Дарьяльское ущелье, trb.: Darjalskoje uszczelje; gruz.: დარიალის ხეობა, trl.: Darielis Kheoba, trb.: Darielis Cheoba) – wąwóz rzeki Terek na granicy Rosji i Gruzji, w Paśmie Bocznym Wielkiego Kaukazu. Ciągnie się na długości ok. 3 km i ma głębokość do 1000 m. Przez jego część przechodzi Gruzińska Droga Wojenna[1].

Wąwóz nazywany jest również „Wrotami Iberii” lub „Wrotami Kaukazu”. Pod nazwą Porta Caucasica wspominał go na początku I w. n.e. grecki geograf Strabon. Według tradycji jeszcze w II w. p.n.e. król Iberii Mirwan I w celu obrony swego kraju przed najeźdźcami z północy wybudował tu twierdzę o nazwie Kumania, a sam wąwóz kazał zagrodzić wielką drewnianą bramą, okutą żelazem. Znacznie później, w XI–XII w., za czasów królów Gruzji Dawida IV Budowniczego i Tamary wybudowano w tym miejscu nową twierdzę, której ruiny zachowały się do naszych czasów[2].

Przypisy

  1. Дарьяльское ущелье. Большая Советская Энциклопедия. [dostęp 2012-05-21]. (ros.).
  2. Zbigniew Mieczkowski: Przez Kaukaz [w:] "Poznaj Świat" R. IV, nr 5 (42), maj 1956, s. 21–25


Media użyte na tej stronie

Wąwóz Darialski-Dariali Gorge-Sakartvelo-Gruzja-Georgia (13).jpg
Autor: Przemysław Polakiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rzeka Terek i Wąwóz Darialski w jego najwęższej części. Na pierwszym planie lewy brzeg wartkiej rzeki Terek (Tergi) płynącej w kierunku południowym. Około pol kilometra za plecami fotografa rzeka przekracza granice gruzinsko-rosyjska. Po lewej stronie zdjęcia, widzimy strome brzegi pasma Okhuri u podstawy którego poprowadzono drogę północ-południe (Rosja-Gruzja), a w kolejności wykuto wykuto tunel drogowy. To tzw Gruzińska Droga Wojenna. W tle,po prawej stronie, tuz nad zakrętem rzeki, rysuje się bryła wzniesienia skalnego na którym wybudowano w starożytności twierdze zwana min.: Brama Alańska, Wrota Alańskie (od obecności Alanów), Wrota Kaspijskie, Wrota Iberii, Cumania/Kumania. Po prawej stronie fotografii, wzniesienia północnej odnogi masywu góry Mkinvartsveri/Kazbeg (5047) Zdjęcie zostało wykonane na lewobrzeżu rzeki Terek, w pasie ziemi niczyjej. Obiektyw aparatu skierowany jest na południe.
Wąwóz Darialski-Dariali Gorge-Sakartvelo-Gruzja-Georgia (3).jpg
Autor: Przemysław Polakiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wąwóz Darialski - widok na rozległą dolinę rzeki Terek (Tergi) w południowej partii wąwozu znajdującej się na terytorium Gruzji. Obiektyw aparatu skierowany jest na północ.