Władysław Wyłupek

Władysław Wyłupek
Janusz, Ognisty, Warta
generał brygady BCh generał brygady BCh
Data i miejsce urodzenia

19 czerwca 1917
Sąsiadka

Data i miejsce śmierci

30 maja 2013
Lublin

Przebieg służby
Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Związek Walki Zbrojnej
POL Krzyż Batalionów Chłopskich.svg Bataliony Chłopskie

Stanowiska

komendant obwodu BCh

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

  • kampania wrześniowa
Późniejsza praca

kierownik cukrowni

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (1943–1989) Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami Krzyż Batalionów Chłopskich

Władysław Wyłupek ps. Janusz, Ognisty, Warta (ur. 19 czerwca 1917 w Sąsiadce, zm. 30 maja 2013 w Lublinie) – polski działacz ludowy i społeczny, żołnierz, komendant obwodu Zamość i Radzyń Podlaski okręgu Lublin Batalionów Chłopskich, generał brygady.

Życiorys

Władysław Wyłupek urodził się 19 czerwca 1917. Był członkiem Stronnictwa Ludowego i ZMW „Wici”, w ramach których prowadził aktywną działalność. W 1934 zorganizował w Szczebrzeszynie pochód z okazji Święta Ludowego, za co był sądzony.

Brał udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu włączył się w działalność konspiracyjną. Wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. Współorganizował Bataliony Chłopskie na terenie powiatu zamojskiego. We wrześniu 1941 został zastępcą komendanta obwodu Zamość BCh. W sierpniu 1942 został komendantem tego obwodu. Był równocześnie oficerem sztabu Okręgu Lublin tej organizacji. Koordynował organizację akcji odwetowych przeciwko Niemcom w odpowiedzi na akcję wysiedleń ludności polskiej z terenów Zamojszczyzny. Został zdekonspirowany i zagrożony aresztowaniem został 1 maja 1943 przeniesiony na stanowisko komendanta obwodu Radzyń Podlaski. W obwodzie tym utworzył Oddziały Bojowe i Oddziały Specjalne. Ujawnił się w październiku 1944.

Był wykładowcą na Uniwersytecie Ludowym w Rachaniach. Był członkiem PSL. W 1954 ukończył wyższe studia rolnicze. Pracował w przemyśle cukrowniczym, kierował cukrownią w Klemensowie. Był aktywnym działaczem samorządowym, spółdzielczym i społecznym. Zaangażował się w działalność Solidarności Chłopskiej Ziemi Lubelskiej - której był doradcą (z ramienia Ośrodka Myśli Ludowej) i Rzecznikiem Związku. Działał w Stowarzyszeniu Byłych Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

W 2008 został mianowany na stopień generała brygady[1]. Zmarł 30 maja 2013[2].r

Ordery i odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

  • Marian Wojtas: Słownik biograficzny żołnierzy Batalionów Chłopskich : IV Okręg Lublin. Lublin: Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 1998, s. 690. ISBN 83-85223-60-6.
  • Marian Wojtas: Słownik biograficzny żołnierzy Batalionów Chłopskich : IV Okręg Lublin tom II. Lublin: Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 2001, s. 826-827. ISBN 83-91313-50-6.

Media użyte na tej stronie

Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
POL Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (1942) BAR.svg
Baretka: Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami – II RP (1942).
POL Krzyż Batalionów Chłopskich BAR.png
Baretka Krzyża Batalionów Chłopskich
POL Krzyż Batalionów Chłopskich.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape ., Licencja: CC BY-SA 4.0
Krzyż Batalionów Chłopskich.