Wacław Dobrowolski

Wacław Dobrowolski
Ilustracja
Wacław Dobrowolski (przed 1928)
Data i miejsce urodzenia15 listopada 1890
Janówce (gubernia chersońska)
Data i miejsce śmierci2 lipca 1969
Radom
Zawód, zajęciemalarz, pedagog

Wacław Dobrowolski (ur. 15 listopada 1890 w Janówce (gubernia chersońska) na Ukrainie, zm. 2 lipca 1969 w Radomiu) – polski malarz.

Życiorys

Od siódmego roku życia mieszkał w Kijowie, gdzie po ukończeniu szkoły realnej rozpoczął studia architektoniczne w Szkole Sztuk Pięknych. Po roku zmienił kierunek nauki i rozpoczął naukę na wydziale malarstwa pod kierunkiem Iwana Fedorowicza Selezniowa, Grigorija Kononowicza Diadczenki, Muraszki i Menka. W 1912 ukończył studia i otrzymał prawo do nauki rysunku i grafiki w szkołach średnich, od jesieni tego roku kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu u Konstantina Makowskiego, Jana Ciąglińskiego, Iwana Iwanowicza Tworożnkowa, Biełajewa, Dymitra Nikołajewicza Kardowskiego i Wasilija Sawińskiego.

Od 1920 wystawiał swoje prace w Kijowie i Leningradzie. Od 1922 przez dwa lata mieszkał w Moskwie i pracował jako plastyk, w 1924 powrócił na uczelnię do Kijowa i obronił dyplom artysty malarza. Wstąpił wówczas do Związku Zawodowego Pracowników Sztuki i pracował jako ilustrator czasopism. W 1927 wyjechał w podróż po Europie, kilka miesięcy przebywał we Włoszech skąd pochodzi kolekcja ok. stu grafik. Rok później osiedlił się w Łodzi, gdzie został współorganizatorem powstania Szkoły Sztuk Pięknych. Szkoła ta w 1937 została przemianowana na Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego im. Cypriana Kamila Norwida. Wystawiał swoje prace w Łodzi oraz w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki i Zachęcie. W 1940 został wysiedlony do Limanowej, skąd przeniósł się do Radomia, utrzymywał się w malowania portretów i udzielania prywatnych lekcji.

W 1945 założył szkołę plastyczną, która cztery lata później stała się Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Również w 1945 zainicjował powstanie radomskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, za co został wynagrodzonym medalem. Był również pierwszym prezesem Związku Pracowników Sztuki w Radomiu oraz organizatorem Klubu Literacko-Artystycznego. Był wyjątkowo zasłużony dla rozwoju środowiska artystycznego w mieście, które wcześniej nie posiadało takich tradycji.

Wielu uczniów Wacława Dobrowolskiego ukończyło Akademie Sztuk Pięknych i zostało zawodowymi malarzami, należeli do nich m.in. Alojzy Balcerzak, Władysław Kurpiel, Krystyna Krause. Lekcje rysunku pobierał również Andrzej Wajda.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Wacław Dobrowolski (bef. 1928).jpg
Wacław Dobrowolski (malarz)