Wanda Pieniężna

Wanda Pieniężna
Data i miejsce urodzenia

20 lutego 1897
Żnin, Cesarstwo Niemieckie

Data i miejsce śmierci

25 stycznia 1967
Olsztyn, Polska

Posłanka na Sejm PRL II kadencji
Okres

od 20 lutego 1957
do 20 lutego 1961

Przynależność polityczna

Koło Poselskie „Znak”

Odznaczenia
Order Orła Białego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari Srebrny Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” Złoty Krzyż Zasługi Medal Rodła Krzyż Oświęcimski Wielkopolski Krzyż Powstańczy

Wanda Pieniężna z domu Dembińska (właściwie Kazimiera Wanda Dembińska)[1][2] (ur. 20 lutego[3] lub 26 lutego[1] 1897 w Żninie, zm. 25 stycznia 1967 w Olsztynie) – polska dziennikarka i działaczka społeczno-oświatowa oraz nauczycielka na Warmii i Mazurach, posłanka na Sejm PRL II kadencji (1957–1961) z ramienia Znaku.

Życiorys

Urodziła się 20 lutego 1897 w Żninie, na terenie Prowincji Poznańskiej w zaborze pruskim. Wykształcenie zdobyła w szkole niemieckiej, po czym pracowała w kancelarii prawniczej. W 1919 uczestniczyła w Powstaniu Wielkopolskim. Rok później wzięła udział w organizacji plebiscytu na Warmii i Mazurach jako pracownik Ministerstwa dla byłej dzielnicy pruskiej. Od tego czasu związała swe losy z Prusami Wschodnimi. Wyszła za mąż za Seweryna, wydawcę i redaktora naczelnego Gazety Olsztyńskiej. Była przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Towarzystw Kobiecych i sekretarzem Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego w Olsztynie. Była zatrudniona w konsulacie RP w Olsztynie. Po wybuchu II wojny światowej aresztowana, uwięziona, a następnie wywieziona do Ravensbrück. Po 1945 była sekretarzem i doradcą pierwszego wojewody olsztyńskiego. Próbowała powrócić do wydawania Gazety Olsztyńskiej, jednak władze PRL nie wydały na to zgody. Po odwilży październikowej weszła w skład Sejmu II kadencji, gdzie należała do Klubu Poselskiego „Znak”[4]. Działała w Towarzystwa Łączności Polonii z Zagranicą.

Otrzymała Order Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi, a pośmiertnie została odznaczona Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim Orderu Virtuti Militari oraz Srebrnym Medalem Zasłużonym na Polu Chwały.

Od 1971 jest patronką jednej z olsztyńskich ulic. Jej nazwisko nosi również ulica w Żninie.

Przypisy

  1. a b Jan Chłosta, Seweryn Pieniężny. Redaktor i wydawca spod znaku Rodła, Olsztyn 1980.
  2. Kazimiera Wanda Pieniężna, ipsb.nina.gov.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  3. Pałuki – Wanda Pieniężna – polska dziennikarka w Niemczech, palukitv.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  4. Friszke, Andrzej, Koło posłów „Znak” w Sejmie PRL 1957–1976, Warszawa 2002.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Oświęcimski BAR.svg
Baretka: Krzyż Oświęcimski
POL Medal Rodła BAR.svg
Baretka: Medal Rodła
POL Srebrny Medal Zasłużonym na Polu Chwały BAR.svg
Baretka: Srebrny Medal Zasłużonym na Polu Chwały
POL Wielkopolski Krzyż Powstańczy BAR.svg
Baretka: Wielkopolski Krzyż Powstańczy