Wiborada

Święta
Wiborada
dziewica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

IX wiek
Turgowia

Data i miejsce śmierci

2 maja 926
St. Gallen

Czczona przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

styczeń 1047
przez papieża Klemensa II

Wspomnienie

2 maja

Atrybuty

książka, habit, halabarda

Patronka

bibliofilów

Święta Wiborada (ur. w IX wieku w Turgowii, zm. 2 maja 926 w opactwie Sankt Gallen) – święta katolicka, dziewica, rekluza, męczennica.

Życiorys

Informacje o świętej pochodzą z XI-wiecznego żywota, którego autorstwo przypisuje się Ekkehardowi I z St. Gallen (Sankt Gallen), a przeredagowywanego przez Hartmanna i Hepidana[1]. Pochodziła z arystokratycznej rodziny. Po odbyciu pielgrzymki do Rzymu wstąpiła do klasztoru benedyktynek przy kościele św. Magnusa w Sankt Gallen. W klasztorze pełniła funkcję wychowawczyni i doradczyni, a od roku 916 pędziła ascetyczny żywot pustelniczy, nie opuszczając swojej celi i poświęcając się modlitwie[2]. Przypisuje się jej dar jasnowidzenia, dzięki któremu, przepowiadając najazd Węgrów, ocaliła przed zniszczeniem bibliotekę opactwa św. Galla (Gawła). Zabita w czasie najazdu Węgrów została uroczyście pochowana 8 maja 926 roku we własnej celi.

Translacji relikwii Wiborady dokonano w 946 roku do kościoła św. Magnusa.

Jest pierwszą kanonizowaną kobietą, a oficjalnego potwierdzenia kultu przez wyniesienie na ołtarze dokonał papież Klemens II w 1047 roku.

W ikonografii przedstawiana jest w benedyktyńskim habicie z książką i halabardą symbolizującą jej męczeńską śmierć. Jest patronką gospodyń na plebanii, kucharek, miłośników książek i bibliotek. Jej wspomnienie obchodzone jest w dies natalis (2 maja).

Śmierć św. Wiborady

Zobacz też

Przypisy

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 6: W-Z. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2007. kolumna = 121. ISBN 978-83-7318-736-8.
  2. Antonio Borrelli: Santa Viborada (o Wiborada) (wł.). [dostęp 2009-05-12].

Bibliografia

  • Święci na każdy dzień. T. III: Maj. Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2009, s. 17. ISBN 978-83-7558-295-6.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
Emblem of the Papacy SE.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys
Wiborada1430.jpg
Saint en:Wiborada. Title miniature in the oldest German-language translation of the vita of saints from en:St. Gallen. Cathedral library of St. Gallen, Codex 586, S. 230
Martyrdom of Wiborada.jpg
Der Martertod Wiboradas - Illustration aus Deutsche Heiligenleben,, Codex 602 der Stiftsbibliothek St. Gallen, S. 345