Wiktoryja Azaranka

Wiktoryja Azaranka
Вікто́рыя Аза́ранка
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Wiktoryja Fiodarauna Azaranka

Państwo

 Białoruś

Data i miejsce urodzenia

31 lipca 1989
Mińsk

Wzrost

183 cm

Gra

praworęczna, oburęczny backhand

Status profesjonalny

2003

Zakończenie kariery

aktywna

Trener

Wim Fissette

Gra pojedyncza
Wygrane turnieje

21 WTA, 1 ITF

Najwyżej w rankingu

1 (30 stycznia 2012)

Australian Open

W (2012, 2013)

Roland Garros

SF (2013)

Wimbledon

SF (2011, 2012)

US Open

F (2012, 2013, 2020)

Gra podwójna
Wygrane turnieje

9 WTA, 3 ITF

Najwyżej w rankingu

7 (7 lipca 2008)

Australian Open

F (2008, 2011)

Roland Garros

F (2009)

Wimbledon

QF (2008)

US Open

F (2019)

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Białoruś
Igrzyska olimpijskie
złotoLondyn 2012tenis ziemny
(gra mieszana)
brązLondyn 2012tenis ziemny
(gra pojedyncza)

Wiktoryja Fiodarauna Azaranka[a] (biał. Вікто́рыя Фёдараўна Аза́ранка, ros. Викто́рия Фёдоровна Аза́ренко, Wiktorija Fiodorowna Azarienko; ur. 31 lipca 1989 w Mińsku) – białoruska tenisistka, mistrzyni wielkoszlemowego Australian Open w grze pojedynczej w latach 2012 i 2013 oraz US Open 2007 i French Open 2008 w grze mieszanej; była liderka klasyfikacji juniorskiej; liderka rankingu singlowego WTA; mistrzyni wielkoszlemowych turniejów juniorskich w grze pojedynczej i podwójnej, złota medalistka w mikście oraz brązowa medalistka w singlu z Londynu 2012; zwyciężczyni 21 turniejów cyklu WTA Tour, w tym 10 rangi WTA Premier Mandatory/WTA Premier 5. Reprezentantka kraju w Pucharze Federacji. Tenisistka praworęczna z oburęcznym bekhendem.

Kariera zawodowa

Jest zawodniczką praworęczną. Do tenisa zachęciła ją matka, gdy Wiktoryja miała siedem lat. Matka pracowała wówczas jako instruktorka w klubie w stolicy. Gdy została najlepszą juniorką w kraju, jako 14-latka, wyjechała do Arizony, gdzie rosyjski hokeista występujący w lidze NHL, Nikołaj Chabibulin zaoferował Azarance wsparcie finansowe w postaci stypendium (jego pochodząca z Białorusi żona jest przyjaciółką matki Azaranki)[1][2]. Jako 17-latka została najlepszą juniorką świata[3].

Sezon 2005

W 2005 roku tenisistka z Mińska zdominowała rozgrywki juniorskie. Indywidualnie zdobyła dwa wielkoszlemowe tytuły (Australian Open i US Open); w deblu zaś zwyciężyła trzy z czterech imprez w jednym sezonie (poza US Open). 31 stycznia została liderką światowej klasyfikacji mieszanej juniorek.

Wygrała jeden turniej singlowy kobiecych rozgrywek ITF – w 2005 w Pétange. Ma na koncie dwa tytuły deblowe, ostatni z 2005 roku z Tucson.

W 2005 roku po przegranych kwalifikacjach w Pradze i New Haven, zadebiutowała na turnieju seniorek w Kolkacie. Przegrała tam już w pierwszej rundzie z Galiną Woskobojewą. Wystartowała w Kantonie, gdzie zwyciężyła rozstawione zawodniczki – [8] Martinę Suchą i [2] Peng Shuai, przegrywając dopiero z Yan Zi. Wygrała turnieje z cyklu ITF. Była jedną z liderek rozgrywek juniorskich – wygrała wszystkie turnieje wielkoszlemowe, ale w różnych konkurencjach.

Sezon 2006

W styczniu na kortach twardych w Auckland dotarła do drugiej rundy. Zakwalifikowała się do Australian Open, gdzie już w pierwszej rundzie przegrała z Sanią Mirzą. Jako 138 zawodniczka świata wyeliminowała w Memphis Nicole Vaidišovą. W tym samym turnieju razem z Caroline Wozniacki dotarła do finału gry podwójnej, przegrywając z najwyżej rozstawionymi zawodniczkami Lisą Raymond i Rennae Stubbs. W Miami w drugiej rundzie wygrała z Jeleną Janković, ale w następnej uległa Anastazji Myskinie. Odpadła w pierwszej rundzie trzech kolejnych turniejów: w Estoril, Pradze i Rzymie. Zadebiutowała na zawodowym turnieju Roland Garros, w pierwszej rundzie trafiając na Anabel Medinę. W trzecim secie przegrała 7:9. Zadebiutowała również w Wimbledonie, gdzie przegrała w pierwszej rundzie z Agnieszką Radwańską. Po tym turnieju została sklasyfikowana po raz pierwszy w czołowej setce rankingu WTA (na 99. miejscu). Po turnieju US Open (gdzie wygrała z Anastasiją Myskiną), po siedmiotygodniowej nieobecności powróciła do pierwszej setki rankingu. Wygrała (poprzez walkower rywalek) deblowy turniej tenisowy w Taszkencie – było to jej pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze. Sezon zakończyła na turnieju Bell Challenge w Québec, odpadając w pierwszej rundzie singla z Sybille Bammer oraz dochodząc do półfinału debla w parze z Nicole Pratt. Na zakończenie 2006 roku uzyskała najwyższe pozycje w rankingach światowych w dotychczasowej karierze – 92. w singlu i 110. w deblu.

Sezon 2007

Już na początku roku 2007 osiągnęła wielki sukces, dochodząc razem z Maksem Mirnym do finału wielkoszlemowego Australian Open w grze mieszanej. W grze pojedynczej odpadła w trzeciej rundzie z Jeleną Janković, ale wcześniej wyeliminowała Francuzkę Marion Bartoli. Po przejściu kwalifikacji doszła do trzeciej rundy Indian Wells oraz Miami Masters (do listy pokonanych z czołówki światowej dodała Anabel Medinę Garrigues). W pierwszej rundzie w Amelia Island przegrała z Rominą Oprandi. W maju doszła do pierwszego zawodowego finału w grze pojedynczej w Estoril. W drodze do niego pokonała Virginie Razzano, Francescę Schiavone, Giselę Dulko, Lucie Šafářovą; w finale przegrała z niemiecką kwalifikantką Grétą Arn. Była też w półfinale w Pradze, ale odpadła już w pierwszej rundzie French Open. Doszła do trzeciej rundy Wimbledonu. Po nieudanym sezonie US Open Series, gdzie jej najlepszym wynikiem był ćwierćfinał w Los Angeles, doszła do czwartej rundy US Open, eliminując po drodze Martinę Hingis. Podczas tego turnieju po raz pierwszy w karierze została mistrzynią wielkoszlemową w kategorii seniorskiej. W parze z Maksem Mirnym wygrała turniej gry mieszanej i została pierwszą Białorusinką, która zwyciężyła w mikście na Flushing Meadows.

Sezon 2008

Rok 2008 rozpoczęła od osiągnięcia trzeciej rundy singla i finału debla (razem z Szachar Pe’er) w wielkoszlemowym Australian Open. Jej partnerką w grze deblowej była Szachar Pe’er. We French Open doszła do IV rundy, pokonując w I rundzie Edinę Gallovits 6:1, 6:3. w II rundzie wygrała z Soraną Cîrsteą 6:0, 6:0. W III rundzie wygrała z Francescą Schiavone 6:1, 6:1, a w IV rundzie przegrała ze Swietłaną Kuzniecową 6:3, 6:3. W tym samym turnieju w parze z Bobem Bryanem wygrała turniej w grze mieszanej, pokonując w finale parę Katarina SrebotnikNenad Zimonjić 6:2, 7:6. W Wimbledonie w I rundzie wygrała z Cwetaną Pironkową 6:1, 6:1, w II rundzie z Soraną Cîrsteą 6:1, 6:3, ale w III rundzie przegrała z Nadieżdą Pietrową 6:7, 6:7. W US Open 2008 dotarła do III rundy, w której przegrała z Caroline Wozniacki 4:6, 4:6. Sezon 2008 zakończyła na 15. miejscu w rankingu WTA.

Sezon 2009

W 2009 wygrała 3 turnieje singlowe, w Brisbane pokonując w finale Marion Bartoli 6:3, 6:1, w Memphis wygrywając z Caroline Wozniacki 6:1, 6:3 i w Miami, gdzie wygrała z Sereną Williams 6:3, 6:1, oraz dwóch turniejów deblowych w Memphis w parze z Caroline Wozniacki wygrywając 6:1, 7:6 z parą Juliana FedakMichaëlla Krajicek i w turnieju w Indian Wells w parze z Wierą Zwonariową wygrywając w finale 6:4, 3:6, 10-5 z parą Gisela Dulko-Szachar Pe’er. W 2009 osiągnęła dwa ćwierćfinały w turniejach wielkoszlemowych: we French Open i na Wimbledonie oraz doszła do IV rundy Australian Open i US Open. Sezon 2009 zakończyła na 7 pozycji w rankingu WTA.

Sezon 2010

Azaranka na US Open w 2010 roku

Sezon 2010 zaczęła od turnieju w Sydney, gdzie doszła do półfinału, przegrywając z Jeleną Diemientjewą 3:6, 1:6. W Australian Open 2010 doszła do ćwierćfinału, gdzie przegrała z Sereną Williams 6:4, 6:7, 2:6, a w lutym w turnieju w Dubaju uległa w finale jej siostrze Venus 3:6, 5:7, w półfinale pokonując Agnieszkę Radwańską.

Sezon 2011

W sezonie 2011 wygrała Sony Ericsson Open w Miami oraz dotarła do półfinału wielkoszlemowego turnieju Wimbledon 2011, gdzie przegrała z Petrą Kvitovą w trzech setach, oba turnieje w singlu. Dotarła również do finału WTA Tour Championships, w którym przegrała z Czeszką Petrą Kvitovą.

Sezon 2012

W sezonie 2012 wygrała turniej Apia International Sydney w Sydney, po zwycięstwie w finale nad Li Na[4]. Dwa tygodnie później Azaranka odniosła największy sukces w karierze, wygrywając wielkoszlemowy Australian Open. W drodze do finału pokonała m.in. Agnieszkę Radwańską i Kim Clijsters, a w finale 6:3, 6:0 Mariję Szarapową[5]. Seria zwycięstw Azaranki powiększyła się dzięki triumfowi w turnieju w Ad-Dausze. W finale imprezy Białorusinka wygrała z Samanthą Stosur 6:1, 6:2, a cały turniej zakończyła bez straty seta.

W Indian Wells Białorusinka odniosła kolejny triumf, który był jej czwartym w sezonie. Turniej zakończyła ze stratą tylko jednego seta, którego ugrała Mona Barthel w spotkaniu drugiej rundy[6]. W finałowym pojedynku z Mariją Szarapową Azaranka zwyciężyła 6:2, 6:3. Był to jej dwudziesty trzeci kolejny wygrany mecz w sezonie[7]. W turnieju Premier Series w Stuttgarcie Białorusinka doszła do finału. Przegrała w nim 1:6, 4:6 z Mariją Szarapową[8]. W kwietniu 2012 roku do jej sztabu szkoleniowego dołączyła Amélie Mauresmo[9]. W turnieju Premier Mandatory w Madrycie ponownie osiągnęła finał. Przegrała w nim 1:6, 3:6 z Sereną Williams[10]. Swój udział we French Open w 2012 roku zakończyła w czwartej rundzie po przegranej z Dominiką Cibulkovą. 11 czerwca 2012 roku spadła z pozycji liderki rankingu gry pojedynczej na rzecz Marii Szarapowej[11].

Wiktoryja Azaranka podczas Mistrzostw WTA

Podczas Wimbledonu dotarła do półfinału, w którym uległa Serenie Williams 3:6, 6:7(6). Po turnieju ponownie znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu singlowym. Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie zdobyła brązowy medal w grze pojedynczej. Po porażce w półfinale 1:6, 2:6 z Sereną Williams, w meczu o trzecie miejsce pokonała Mariję Kirilenko 6:3, 6:4. W grze mieszanej razem z Maksem Mirnym zdobyła złoty medal. W finałowym spotkaniu pokonali oni Laurę Robson i Andy’ego Murraya 2:6, 6:3, 10-8.

Podczas US Open osiągnęła finał singla. W zawodach pokonała m.in. Samanthę Stosur, obrończynię tytułu, oraz Mariję Szarapową, byłą liderkę rankingu WTA. W meczu mistrzowskim uległa jednak Serenie Williams 2:6, 6:2, 5:7, pomimo prowadzenia w trzecim secie 5:3[12]. W turnieju Premier 5 w Tokio osiągnęła ćwierćfinał z Kerber, który oddała walkowerem z powodu zawrotów głowy[13]. W kolejnym azjatyckim turnieju, w Pekinie o randze Mandatory, Azaranka zanotowała zwycięstwo. W całym turnieju nie straciła seta, a w finałowym pojedynku pokonała Szarapową 6:3, 6:1[14]. Tydzień później odniosła triumf w turnieju International w Linzu, gdzie w finale pokonała Julię Görges 6:3, 6:4.

Podczas Mistrzostw WTA osiągnęła półfinał, wygrywając z Kerber i Li, a przegrywając z Sereną Williams w fazie grupowej. W meczu półfinałowym przegrała z Szarapową 4:6, 2:6. Sezon 2012 Wiktoryja Azaranka zakończyła na pozycji liderki rankingu WTA.

Sezon 2013

Azaranka na French Open w 2013 roku

Azaranka rozpoczęła sezon 2013 od udziału w wielkoszlemowym Australian Open, gdzie rozstawiona z numerem pierwszym broniła trofeum zdobytego rok wcześniej. W początkowych rundach zawodów pokonała m.in. Monikę Niculescu, Eleni Daniilidu, Jamie Hampton i Jelenę Wiesninę. W ćwierćfinałowym pojedynku zwyciężyła ze Swietłaną Kuzniecową 7:5, 6:1. W spotkaniu o finał pokonała wynikiem 6:1, 6:4 Sloane Stephens, która wcześniej wyeliminowała Serenę Williams. W meczu mistrzowskim zwyciężyła z Li Na wynikiem 4:6, 6:4, 6:3, wygrywając po raz drugi z rzędu australijskie trofeum. W ten sposób utrzymała pozycję liderki rankingu, nie dając się wyprzedzić Amerykance Serenie Williams. Na turnieju w Ad-Dausze, gdzie broniła tytułu, w pierwszej rundzie miała wolny los. W kolejnych rundach pokonywała następująco Rominę Oprandi, Christinę McHale, Sarę Errani i Agnieszkę Radwańską. W finale pokonała Serenę Williams wynikiem 7:6(6), 2:6, 6:3, jednakże w najbliższym notowaniu na jej rzecz spadła z pozycji liderki rankingu singlowego WTA[15]. Z powodu kontuzji prawej stopy Azaranka nie wystąpiła w Dubaju, a organizacja WTA Tour nałożyła na nią karę 100 000 dolarów za zbyt późne wycofanie się z turnieju[16].

W Indian Wells osiągnęła ćwierćfinał, pokonując wcześniej Danielę Hantuchovą, Kirsten Flipkens i Urszulę Radwańską. Z powodu kontuzji prawej kostki oddała walkowerem Caroline Wozniacki mecz o półfinał[17]. Z powodu kontuzji wycofała się z udziału w turnieju w Miami[18]. W Madrycie przegrała w drugiej rundzie z Jekatieriną Makarową 6:1, 2:6, 3:6. Turniej w Rzymie zakończyła na finale, przegrywając w nim z Sereną Williams 1:6, 3:6.

Na French Open osiągnęła półfinał. W zawodach pokonała m.in. rozstawione Alizé Cornet i Mariję Kirilenko, przegrywając z Mariją Szarapową 1:6, 6:2, 4:6. Podczas wielkoszlemowego Wimbledonu rozegrała tylko jeden mecz. W pierwszej rundzie pokonała Marię João Koehler 6:1, 6:2, natomiast mecz z Flavią Pennettą oddala walkowerem z powodu kontuzji kolana[19].

Na turnieju w Carlsbadzie osiągnęła finał rywalizacji, w którym przegrała z Samanthą Stosur 2:6, 3:6. Z Toronto wycofała się już po rozlosowaniu drabinki turniejowej. W Cincinnati ponownie osiągnęła finał. Triumfowała w nim nad Sereną Williams 2:6, 6:2, 7:6(6). Na US Open ponownie dotarła do finału z Williams. Tym razem przegrała 5:7, 7:6(6), 1:6.

Udział w zawodach w Tokio i Pekinie kończyła na pierwszym meczu. W turnieju finałowym Mistrzostw WTA Azaranka osiągnęła czwarte, ostatnie miejsce w swojej grupie. Sezon 2013 zakończyła na drugim miejscu w rankingu WTA Tour.

Sezon 2014

Białorusinka rozpoczęła sezon 2014 od udziału w zawodach w Brisbane. Dotarła w nich do finału, ulegając w nim Serenie Williams 4:6, 5:7. Na Australian Open Azaranka awansowała do ćwierćfinału bez straty seta. W pojedynku o półfinał przegrała z Agnieszką Radwańską 1:6, 7:5, 0:6, tym samym nie obroniła tytułu zdobytego w poprzedniej edycji.

W marcu wystąpiła w turnieju w Indian Wells, jednak w swoim pierwszym meczu przegrała z Lauren Davis 0:6, 6:7(2). Z powodu kontuzji stopy wycofała się z zawodów rangi WTA Premier Series w Miami[20], Madrycie i Rzymie[21].

W Eastbourne przegrała w pierwszej rundzie z Camilą Giorgi 6:4, 3:6, 5:7. Na Wimbledonie w drugim meczu nie sprostała Bojanie Jovanovski. W swoim pierwszym meczu w Stanford przegrała z Venus Williams. Pierwszy ćwierćfinał od czasu styczniowego Australian Open zanotowała w Montrealu. Ponownie uległa w nim Agnieszce Radwańskiej – wynikiem 2:6, 2:6. Wycofała się z udziału w Cincinnati. Na US Open awansowała do ćwierćfinału, w którym nie sprostała Jekatierinie Makarowej. W Tokio w drugiej rundzie lepsza okazała się Ana Ivanović.

Sezon 2015

Białorusinka zainaugurowała ten sezon startem w Brisbane, gdzie szybko pożegnała się z rywalizacją, przegrywając po długim, trzysetowym boju z Karolíną Plíškovą. W Australian Open dotarła do czwartej rundy, pokonując po drodze m.in. Sloane Stephens, Caroline Wozniacki i Barborę Záhlavovą-Strýcovą. Swój występ zakończyła porażką z finalistką poprzedniej edycji, Dominiką Cibulkovą. Po pierwszym w sezonie turnieju Wielkiego Szlema spadła w rankingu WTA na 49. pozycję, najniższą od czerwca 2007 roku.

Pierwszy turniejowy finał osiągnęła w Dosze, gdzie uległa Lucie Šafářovej 4:6, 3:6. W Indian Wells i Miami doszła do trzecich rund, ulegając kolejno Marii Szarapowej i Flavii Pennetcie. Ćwierćfinał i kolejną porażkę z Szarapową zanotowała w Rzymie, zaś w Madrycie i na French Open przegrywała w trzecich rundach z Sereną Williams.

W Birmingham spotkanie drugiej rundy z Zariną Dijas poddała walkowerem. Na Wimbledonie ponownie uległa Serenie Williams, ale tym razem w ćwierćfinale wynikiem 6:3, 2:6, 3:6.

W Toronto została pokonana w trzecim meczu przez Sarę Errani, a w tej samej fazie w Cincinnati skreczowała w meczu z Anastasiją Pawluczenkową. Kolejny ćwierćfinał osiągnęła w US Open, tym razem ulegając Simonie Halep 3:6, 6:4, 4:6.

Sezon 2016

Azaranka rozpoczęła kolejny sezon od występu w Brisbane, gdzie pokonała w finale Angelique Kerber, zdobywając pierwszy singlowy tytuł po 3-letniej przerwie. W następnych zawodach, czyli wielkoszlemowym Australian Open Białorusince udało się awansować do ćwierćfinału, a w nim uległa późniejszej triumfatorce, Kerber.

W marcu Azaranka przystąpiła do rywalizacji w Indian Wells, w finale pokonując 6:4, 6:4 Serenę Williams, wygrywając ten turniej po raz drugi i powracając do czołowej dziesiątki rankingu WTA[22]. Zaraz potem zagrała w Miami, gdzie pokonała m.in. Garbiñe Muguruzę oraz Angelique Kerber i wygrała w finale 6:3, 6:2 ze Swietłaną Kuzniecową, stając się trzecią zawodniczką w historii, która zdobyła sunshine double (zwycięstwo w obu zawodach w tym samym roku)[23].

Kontuzja kolana zmusiła ją do kreczu w pierwszej rundzie French Open i zakończenia sezonu w połowie jego trwania. Z tego powodu zakończyła rok na 13. miejscu, mimo że miała najlepszy bilans wygranych meczów.

Sezon 2017

W kolejnym sezonie Białorusinka wystąpiła tylko na Majorce i Wimbledonie (także w grze mieszanej), w obu turniejach dochodząc do 1/8 finału. W ostatnim meczu zawodów wielkoszlemowych uległa wiceliderce rankingu Simonie Halep.

Sezon 2018

Na początku nowego roku Azaranka nie grała z powodu walki o prawo do opieki nad dzieckiem[24]. Po powrocie, w Miami dotarła do półfinału, pokonując między innymi Karolínę Plíškovą. Na Wimbledonie podczas zawodów gry mieszanej, w których partnerował jej Jamie Murray, mikst awansował do finału, ulegając w nim 6:7(1), 3:6 parze Nicole MelicharAlexander Peya.

Życie prywatne

Trenerem zawodniczki był przez wiele lat Sam Sumyk. Jej ulubione uderzenie to bekhend. Lubi twarde korty. Rodzice noszą imiona Ała i Fiodar, ma brata Maksa.

Mówi po angielsku, białorusku i rosyjsku. Za tenisowy wzór uważa Rogera Federera. Dawniej związana była z ukraińskim tenisistą, Serhijem Bubką[25]. Była również w związku z muzykiem Redfoo, członkiem zespołu LMFAO[26][27]. W 2013 roku wystąpiła w teledysku Redfoo „Let’s Get Ridiculous”[28].

15 lipca 2016 ogłosiła, że wraz z Billem McKeague spodziewa się narodzin dziecka[29]. 20 grudnia 2016 urodziła syna[30]. Para rozstała się po zakończeniu Wimbledonu 2017[31].

Wiktoryja Azaranka posiada willę położoną w elitarnej dzielnicy Drozdy w Mińsku, zamieszkanej przez przedstawicieli białoruskiej władzy i ludzi blisko związanych z Alaksandrem Łukaszenką[32].

Historia występów wielkoszlemowych

Legenda

     W, wygrany turniej

     F, przegrana w finale

     SF, przegrana w półfinale

     QF, przegrana w ćwierćfinale

     xR, przegrana w x rundzie

     A, brak startu

     NH, turniej nie odbył się

Występy w grze pojedynczej

Turniej2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022TytułyZ–P
Australian OpenAA1R3R3R4RQF4RWWQF4RQFAA1RA1R4R2 / 1442 – 12
French OpenAA1R1R4RQF1RQF4RSFA3R1RA1R2R2R4R3R0 / 1528 – 15
WimbledonAA1R3R3RQF3RSFSF2R2RQFA4R2R3RNH2RA0 / 1433 – 13
US OpenAA3R4R3R3R2R3RFFQFQFAA3R1RF3R4R0 / 1545 – 15
Ranking na koniec roku506146923015710312322213208515013272 / 58148 – 55

Występy w grze podwójnej

Turniej2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022TytułyZ–P
Australian OpenAAAAF3R3RFAAAAAAA2RAAA0 / 515 – 3
French OpenAAA1RQFF2RQFAAAAAAA3RAAA0 / 614 – 6
WimbledonAAA2RQF3R1RAAAAAAAA3RNHAA0 / 57 – 3
US OpenAAA1R1R2RAAAAAAAA2RF2RAA0 / 68 – 6
Ranking na koniec roku677429110321215441236743327218211590 / 2143 – 17

Występy w grze mieszanej

Turniej2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022TytułyZ–P
Australian OpenAAAF1RAAAAAAAAAAAAAA0 / 24 – 2
French OpenAAA1RWAAAAAAAAAAANHAA1 / 25 – 1
WimbledonAAA1RAAAA3RAAAA1RFANHAA0 / 47 – 4
US OpenAA2RWAAAAAAAAAAAANHA1R1 / 36 – 2
2 / 1122 – 9

Finały turniejów WTA

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
WTA Tour Championships
1988

2008
Kategoria I
Kategoria II
Kategoria III
Kategoria IV
Kategoria V
2009

2020
WTA Premier Mandatory
WTA Premier 5
WTA Premier
WTA International Series
WTA 125K series (2012–2020)
od
2021
WTA 1000 (obowiązkowe)
WTA 1000 (nieobowiązkowe)
WTA 500
WTA 250
WTA 125

Gra pojedyncza 41 (21–20)

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPrzeciwniczkaWynik finału
Finalistka1.6 maja 2007EstorilCeglanaWęgry Gréta Arn6:2, 1:6, 6:7(3)
Finalistka2.7 października 2007TaszkentTwardaFrancja Pauline Parmentier5:7, 2:6
Finalistka3.5 stycznia 2008Gold CoastTwarda Li Na6:4, 3:6, 4:6
Finalistka4.4 maja 2008PragaCeglanaRosja Wiera Zwonariowa6:7(2), 2:6
Zwyciężczyni1.10 stycznia 2009BrisbaneTwardaFrancja Marion Bartoli6:3, 6:1
Zwyciężczyni2.21 lutego 2009MemphisTwarda (hala)Dania Caroline Wozniacki6:1, 6:3
Zwyciężczyni3.5 kwietnia 2009MiamiTwardaStany Zjednoczone Serena Williams6:3, 6:1
Finalistka5.20 lutego 2010DubajTwardaStany Zjednoczone Venus Williams3:6, 5:7
Finalistka6.19 czerwca 2010EastbourneTrawiastaRosja Jekatierina Makarowa6:7(5), 4:6
Zwyciężczyni4.1 sierpnia 2010StanfordTwardaRosja Marija Szarapowa6:4, 6:1
Zwyciężczyni5.24 października 2010MoskwaTwarda (hala)Rosja Marija Kirilenko6:3, 6:4
Zwyciężczyni6.2 kwietnia 2011MiamiTwardaRosja Marija Szarapowa6:1, 6:4
Zwyciężczyni7.10 kwietnia 2011MarbellaCeglanaRumunia Irina-Camelia Begu6:3, 6:2
Finalistka7.8 maja 2011MadrytCeglanaCzechy Petra Kvitová6:7(3), 4:6
Zwyciężczyni8.23 października 2011LuksemburgTwarda (hala)Rumunia Monica Niculescu6:2, 6:2
Finalistka8.30 października 2011StambułTwarda (hala)Czechy Petra Kvitová5:7, 6:4, 3:6
Zwyciężczyni9.13 stycznia 2012SydneyTwarda Li Na6:2, 1:6, 6:3
Zwyciężczyni10.27 stycznia 2012Australian OpenTwardaRosja Marija Szarapowa6:3, 6:0
Zwyciężczyni11.19 lutego 2012DohaTwardaAustralia Samantha Stosur6:1, 6:2
Zwyciężczyni12.18 marca 2012Indian WellsTwardaRosja Marija Szarapowa6:2, 6:3
Finalistka9.29 kwietnia 2012StuttgartCeglanaRosja Marija Szarapowa1:6, 4:6
Finalistka10.13 maja 2012MadrytCeglanaStany Zjednoczone Serena Williams1:6, 3:6
Finalistka11.7 września 2012US OpenTwardaStany Zjednoczone Serena Williams2:6, 6:2, 5:7
Zwyciężczyni13.7 października 2012PekinTwardaRosja Marija Szarapowa6:3, 6:1
Zwyciężczyni14.14 października 2012LinzTwarda (hala)Niemcy Julia Görges6:3, 6:4
Zwyciężczyni15.25 stycznia 2013Australian OpenTwarda Li Na4:6, 6:4, 6:3
Zwyciężczyni16.17 lutego 2013DohaTwardaStany Zjednoczone Serena Williams7:6(6), 2:6, 6:3
Finalistka12.19 maja 2013RzymCeglanaStany Zjednoczone Serena Williams1:6, 3:6
Finalistka13.4 sierpnia 2013CarlsbadTwardaAustralia Samantha Stosur2:6, 3:6
Zwyciężczyni17.18 sierpnia 2013CincinnatiTwardaStany Zjednoczone Serena Williams2:6, 6:2, 7:6(6)
Finalistka14.7 września 2013US OpenTwardaStany Zjednoczone Serena Williams5:7, 7:6(6), 1:6
Finalistka15.4 stycznia 2014BrisbaneTwardaStany Zjednoczone Serena Williams4:6, 5:7
Finalistka16.28 lutego 2015DohaTwardaCzechy Lucie Šafářová4:6, 3:6
Zwyciężczyni18.9 stycznia 2016BrisbaneTwardaNiemcy Angelique Kerber6:3, 6:1
Zwyciężczyni19.20 marca 2016Indian WellsTwardaStany Zjednoczone Serena Williams6:4, 6:4
Zwyciężczyni20.2 kwietnia 2016MiamiTwardaRosja Swietłana Kuzniecowa6:3, 6:2
Finalistka17.7 kwietnia 2019MonterreyTwardaHiszpania Garbiñe Muguruza1:6, 1:3 krecz
Zwyciężczyni21.29 sierpnia 2020Nowy JorkTwardaJaponia Naomi Ōsakawalkower
Finalistka18.12 września 2020US OpenTwardaJaponia Naomi Ōsaka6:1, 3:6, 3:6
Finalistka19.25 października 2020OstrawaTwarda (hala)Białoruś Aryna Sabalenka2:6, 2:6
Finalistka20.17 października 2021Indian WellsTwardaHiszpania Paula Badosa6:7(5), 6:2, 6:7(2)

Gra podwójna 20 (9–11)

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik finału
Finalistka1.25 lutego 2006MemphisTwarda (hala)Dania Caroline WozniackiStany Zjednoczone Lisa Raymond
Australia Samantha Stosur
6:7(2), 3:6
Zwyciężczyni1.8 października 2006TaszkentTwardaBiałoruś Tacciana PuczakWłochy Maria Elena Camerin
Szwajcaria Emmanuelle Gagliardi
walkower
Finalistka2.29 lipca 2007StanfordTwardaRosja Anna CzakwetadzeIndie Sania Mirza
Izrael Szachar Pe’er
4:6, 6:7(5)
Finalistka3.5 sierpnia 2007San DiegoTwardaRosja Anna CzakwetadzeZimbabwe Cara Black
Stany Zjednoczone Liezel Huber
5:7, 4:6
Finalistka4.30 września 2007LuksemburgTwarda (hala)Izrael Szachar Pe’erCzechy Iveta Benešová
Słowacja Janette Husárová
4:6, 2:6
Finalistka5.14 października 2007MoskwaDywanowa (hala)Białoruś Tacciana PuczakZimbabwe Cara Black
Stany Zjednoczone Liezel Huber
6:4, 1:6, 7–10
Finalistka6.25 stycznia 2008Australian OpenTwardaIzrael Szachar Pe’erUkraina Alona Bondarenko
Ukraina Kateryna Bondarenko
6:2, 1:6, 4:6
Finalistka7.13 kwietnia 2008Amelia IslandCeglanaRosja Jelena WiesninaStany Zjednoczone Bethanie Mattek
Czechy Vladimíra Uhlířová
3:6, 1:6
Zwyciężczyni2.21 lutego 2009MemphisTwarda (hala)Dania Caroline WozniackiUkraina Juliana Fedak
Holandia Michaëlla Krajicek
6:1, 7:6(2)
Zwyciężczyni3.21 marca 2009Indian WellsTwardaRosja Wiera ZwonariowaArgentyna Gisela Dulko
Izrael Szachar Pe’er
6:4, 3:6, 10–5
Finalistka8.24 maja 2009French OpenCeglanaRosja Jelena WiesninaHiszpania Anabel Medina Garrigues
Hiszpania Virginia Ruano Pascual
1:6, 1:6
Zwyciężczyni4.15 sierpnia 2010CincinnatiTwardaRosja Marija KirilenkoStany Zjednoczone Lisa Raymond
Australia Rennae Stubbs
7:6(4), 7:6(8)
Finalistka9.29 stycznia 2011Australian OpenTwardaRosja Marija KirilenkoArgentyna Gisela Dulko
Włochy Flavia Pennetta
6:2, 5:7, 1:6
Zwyciężczyni5.7 maja 2011MadrytCeglanaRosja Marija KirilenkoCzechy Květa Peschke
Słowenia Katarina Srebotnik
6:4, 6:3
Zwyciężczyni6.31 lipca 2011StanfordTwardaRosja Marija KirilenkoStany Zjednoczone Liezel Huber
Stany Zjednoczone Lisa Raymond
6:1, 6:3
Finalistka10.14 sierpnia 2011TorontoTwardaRosja Marija KirilenkoStany Zjednoczone Liezel Huber
Stany Zjednoczone Lisa Raymond
walkower
Zwyciężczyni7.2 marca 2019AcapulcoTwarda Zheng SaisaiStany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Meksyk Giuliana Olmos
6:1, 6:2
Zwyciężczyni8.19 maja 2019RzymCeglanaAustralia Ashleigh BartyNiemcy Anna-Lena Grönefeld
Holandia Demi Schuurs
4:6, 6:0, 10–3
Finalistka11.8 września 2019US OpenTwardaAustralia Ashleigh BartyBelgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
5:7, 5:7
Zwyciężczyni9.20 czerwca 2021BerlinTrawiastaBiałoruś Aryna SabalenkaStany Zjednoczone Nicole Melichar
Holandia Demi Schuurs
4:6, 7:5, 10–4

Gra mieszana 5 (3–2)

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPartnerPrzeciwnicyWynik finału
Finalistka1.27 stycznia 2007Australian OpenTwardaBiałoruś Maks MirnyRosja Jelena Lichowcewa
Kanada Daniel Nestor
4:6, 4:6
Zwyciężczyni1.8 września 2007US OpenTwardaBiałoruś Maks MirnyStany Zjednoczone Meghann Shaughnessy
Indie Leander Paes
6:4, 7:6(6)
Zwyciężczyni2.7 czerwca 2008French OpenCeglanaStany Zjednoczone Bob BryanSłowenia Katarina Srebotnik
Serbia Nenad Zimonjić
6:2, 6:3
Zwyciężczyni3.4 sierpnia 2012LondynTrawiastaBiałoruś Maks MirnyWielka Brytania Laura Robson
Wielka Brytania Andy Murray
2:6, 6:3, 10–8
Finalistka2.15 lipca 2018WimbledonTrawiastaWielka Brytania Jamie MurrayStany Zjednoczone Nicole Melichar
Austria Alexander Peya
6:7(1), 3:6

Występy w Turnieju Mistrzyń

W grze pojedynczej

RokRezultatPrzeciwniczkaWynik
2009Faza grupowaSerbia Jelena Janković
Dania Caroline Wozniacki
Polska Agnieszka Radwańska
6:3, 6:3
6:1, 4:6, 5:7
6:4, 5:7, 1:4 krecz
2010Faza grupowaRosja Wiera Zwonariowa
Belgia Kim Clijsters
Serbia Jelena Janković
6:7(4), 4:6
4:6, 7:5, 1:6
6:4, 6:1
2011FinałCzechy Petra Kvitová5:7, 6:4, 3:6
2012PółfinałRosja Marija Szarapowa4:6, 2:6
2013Faza grupowaWłochy Sara Errani
Serbia Jelena Janković
Li Na
7:6(4), 6:2
4:6, 3:6
2:6, 1:6

W grze podwójnej

RokRezultatPartnerkaPrzeciwniczkiWynik
2019Zawodniczki rezerwoweAustralia Ashleigh Bartynie wystąpiły – zrezygnowały ze startu

Turnieje rangi ITF

turnieje z pulą nagród 100 000 $
turnieje z pulą nagród 75 000 $
turnieje z pulą nagród 50 000 $
turnieje z pulą nagród 25 000 $
turnieje z pulą nagród 15 000 $
turnieje z pulą nagród 10 000 $

Gra pojedyncza 3 (1-2)

RezultatDataTurniej($)Naw.PrzeciwniczkaWynik
Finalistka1.03/04/2005Stany Zjednoczone Augusta25 000TwardaJaponia Saori Obata2:6, 2:6
Zwyciężczyni1.24/07/2005Luksemburg Pétange50 000CeglanaUkraina Wiktorija Kutuzowa6:4, 6:2
Finalistka2.12/11/2006Stany Zjednoczone Pittsburgh75 000TwardaKanada Aleksandra Wozniak2:6, krecz

Gra podwójna 4 (3-1)

RezultatDataTurniej($)Naw.PartnerkaPrzeciwniczkiWynik
Zwyciężczyni1.16/11/2003Izrael Ramat ha-Szaron10 000TwardaBiałoruś Wolha HawarcowaWielka Brytania Natalie Neri
Izrael Danielle Steinberg
6:0, 6:3
Finalistka1.18/04/2004Chorwacja Bol10 000TwardaBiałoruś Wolha HawarcowaRosja Anna Bastrikowa
Rosja Ałła Kudriawcewa
4:6, 1:6
Zwyciężczyni2.20/11/2005Stany Zjednoczone Tucson75 000TwardaBiałoruś Tacciana PuczakBrazylia Maria Fernanda Alves
Węgry Melinda Czink
4:6, 7:6(3), 6:1
Zwyciężczyni3.04/03/2007Stany Zjednoczone Las Vegas75 000TwardaBiałoruś Tacciana PuczakEstonia Maret Ani
Włochy Alberta Brianti
6:2, 6:4

Występy w igrzyskach olimpijskich

Gra pojedyncza

RundaPrzeciwniczkaWynik
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2008, reprezentując państwo  Białoruś [12]
I runda Ukraina: Tetiana Perebyjnis6:4, 5:7, 6:4
II runda Australia: Casey Dellacqua6:2, 6:2
III runda Stany Zjednoczone: Venus Williams [7]3:6, 2:6
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012, reprezentując państwo  Białoruś [1]
I runda Rumunia: Irina-Camelia Begu6:1, 3:6, 6:1
II runda Hiszpania: María José Martínez Sánchez6:1, 6:2
III runda Rosja: Nadieżda Pietrowa [16]7:6(6), 6:4
Ćwierćfinał Niemcy: Angelique Kerber [7]6:4, 7:5
Półfinał Stany Zjednoczone: Serena Williams [4]1:6, 2:6
O brązowy medal Rosja: Marija Kirilenko [14]6:3, 6:4

Gra podwójna

RundaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2008, reprezentując państwo  Białoruś
I rundaBiałoruś Tacciana Puczak Estonia: Maret Ani / Kaia Kanepi6:2, 6:2
II runda Stany Zjednoczone: Lindsay Davenport / Liezel Huber [5]4:6, 6:4, 3:6

Gra mieszana

RundaPartnerPrzeciwnicyWynik
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012, reprezentując państwo  Białoruś
I rundaBiałoruś Maks Mirny [1] Niemcy: Angelique Kerber / Philipp Petzschner6:2, 6:2
Ćwierćfinał Indie: Sania Mirza / Leander Paes7:5, 7:6(5)
Półfinał Stany Zjednoczone Lisa Raymond / Mike Bryan [3]3:6, 6:4, 10–7
O złoty medal Wielka Brytania Laura Robson / Andy Murray2:6, 6:3, 10–8

Finały juniorskich turniejów wielkoszlemowych

Gra pojedyncza (2)

Końcowy wynikRokTurniejNawierzchniaPrzeciwniczkaWynik finału
Zwyciężczyni2005Australia Australian OpenTwardaWęgry Ágnes Szávay6:2, 6:2
Zwyciężczyni2005Stany Zjednoczone US OpenTwardaStany Zjednoczone Alexa Glatch6:3, 6:4

Gra podwójna (4)

Końcowy wynikRokTurniejNawierzchniaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik finału
Zwyciężczyni2004Wielka Brytania WimbledonTrawiastaBiałoruś Wolha HawarcowaNowa Zelandia Marina Erakovic
Rumunia Monica Niculescu
6:4, 3:6, 6:4
Zwyciężczyni2005Australia Australian OpenTwardaNowa Zelandia Marina ErakovicCzechy Nikola Fraňková
Węgry Ágnes Szávay
6:0, 6:2
Zwyciężczyni2005Francja French OpenCeglanaWęgry Ágnes SzávayRumunia Raluca Olaru
Kazachstan Amina Rakhim
4:6, 6:4, 6:0
Zwyciężczyni2005Wielka Brytania WimbledonTrawiastaWęgry Ágnes SzávayNowa Zelandia Marina Erakovic
Rumunia Monica Niculescu
6:7, 6:2, 6:0

Nagrody i odznaczenia

Uwagi

  1. W polskiej przestrzeni medialnej jest przedstawiana jako Wiktoria Azarenka.

Przypisy

  1. How the goalie helped the tennis star. espn.go.com, 2009-04-03. [dostęp 2013-10-21]. (ang.).
  2. Azarenka tames her inner beast for major glory. espn.go.com, 2012-01-28. [dostęp 2013-10-21]. (ang.).
  3. Jakub Ciastoń: Viktoria, duma Białorusi. Gazeta Wyborcza, 2012-01-30. [dostęp 2012-03-04]. (pol.).
  4. Azarenka Outrallies Li, Claims Sydney Crown. wtatennis.com, 2012-01-13. [dostęp 2012-01-13]. (ang.).
  5. First Slam Title & No.1: Azarenka’s Perfect Day. wtatennis.com, 2012-01-28. [dostęp 2012-01-28]. (ang.).
  6. Kerber’s Great Escape, Azarenka Scrapes By. [w:] Indian Wells [on-line]. wtatennis.com, 2012-03-09. [dostęp 2012-03-18]. (ang.).
  7. Robert Pałuba: WTA Indian Wells: Niepokonana Azarenka zdobyła kolejny tytuł. Beta Sportowe Fakty, 2012-03-18. [dostęp 2012-03-18]. (pol.).
  8. Łukasz Iwanek: WTA Stuttgart: Szarapowa wzięła rewanż na Azarence, 25. tytuł Rosjanki. sportowefakty.pl, 2012-04-29. [dostęp 2012-04-29]. (pol.).
  9. Tenis. Amelie Mauresmo dołączyła do sztabu Azarenki. sport.pl, 2012-04-07. [dostęp 2012-04-08]. (pol.).
  10. Serena Overpowers Azarenka, Wins Madrid. wtatennis.com, 2012-05-13. [dostęp 2012-05-13]. (ang.).
  11. Sharapova Into Final, Secures No.1 Return. wtatennis.com, 2012-06-07. [dostęp 2012-06-07]. (ang.).
  12. Łukasz Iwanek: US Open: Serena Williams powstała z kolan i zdobyła 15. wielkoszlemowy tytuł. [w:] US Open [on-line]. sportowefakty.pl, 2012-09-10. [dostęp 2012-09-10]. (pol.).
  13. Petrova’s Turnaround, Stosur’s Close Finish, wtatennis.com, 27 września 2012 [dostęp 2013-07-13] (ang.).
  14. Azarenka Too Strong, Back On Top In Beijing. wtatennis.com, 2012-10-07. [dostęp 2012-10-12]. (ang.).
  15. Łukasz Iwanek: WTA Ad-Dauha: Azarenka traci fotel liderki, ale wciąż panuje w stolicy Kataru. [w:] WTA Ad-Dauha [on-line]. sportowefakty.pl, 2013-02-17. [dostęp 2013-02-23]. (pol.).
  16. Polska Agencja Prasowa, WTA Dubaj: Serena Williams i Wiktoria Azarenka surowo ukarane, [w:] WTA Dubaj [online], sportowefakty.pl, 21 lutego 2013 [dostęp 2013-02-23] [zarchiwizowane z adresu 2013-02-24] (pol.).
  17. Łukasz Iwanek: WTA Indian Wells: Karolina Woźniacka i Andżelika Kerber bez gry w półfinale. [w:] WTA Indian Wells [on-line]. sportowefakty.pl, 2013-03-14. [dostęp 2013-03-28]. (pol.).
  18. Rafał Smoliński: WTA Miami: Wycofała się Azarenka!. [w:] WTA Miami [on-line]. sportowefakty.pl, 2013-03-22. [dostęp 2013-03-28]. (pol.).
  19. Piotr Wróbel: Wimbledon: Azarenka wycofała się z turnieju!. [w:] Wimbledon [on-line]. sportowefakty.pl, 2013-06-26. [dostęp 2013-07-12]. (pol.).
  20. Rafał Smoliński: Wiktoria Azarenka znów nie zagra w Miami. sportowefakty.pl, 2014-03-13. [dostęp 2014-04-30]. (pol.).
  21. Rafał Smoliński: Wiktoria Azarenka nie zagra w Madrycie i Rzymie. sportowefakty.pl, 2014-04-26. [dostęp 2014-04-30]. (pol.).
  22. Łukasz Iwanek: WTA Indian Wells: Finał bez fajerwerków, drugi triumf Wiktorii Azarenki w Kalifornii. sportowefakty.wp.pl, 2016-03-20. [dostęp 2016-03-26]. (pol.).
  23. Łukasz Iwanek: WTA Miami: Wiktoria Azarenka górą w gorącym finale, trzeci triumf Białorusinki na Florydzie. [w:] WP Sportowe Fakty [on-line]. Grupa WP, 2016. [dostęp 2016-04-03].
  24. kz/TG, Walczy o syna i ma wrócić na kort. „Jest o krok bliżej”, Eurosport, 16 stycznia 2018 [dostęp 2019-09-12] (pol.).
  25. Bartosz Gębicz: Azarenka i Bubka junior. Wielki romans na Florydzie. [w:] Tenis [on-line]. Przegląd Sportowy, 2012-03-24. [dostęp 2012-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-21)]. (pol.).
  26. Marcin Dąbrowski: Azarenka wygrała, ale nikt się z nią nie cieszył. [w:] Tenis [on-line]. natemat, 2013-01-26. [dostęp 2013-01-26]. (pol.).
  27. Polska Agencja Prasowa, Chłopak Azarenki chce wystąpić w US Open, sportowefakty.pl, 17 marca 2013 [dostęp 2013-03-28] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-21] (pol.).
  28. Jonathan Scott: Video: Azarenka appears in new Redfoo video, „Let’s Get Ridiculous”. tennis.com, 2013-10-22. [dostęp 2018-12-16]. (ang.).
  29. Rachel Cohen: Tennis star Azarenka pregnant, plans to resume career. US News, 2016-07-15. [dostęp 2017-08-23]. (ang.).
  30. Anuradha Santhanam: Victoria Azarenka gives birth to baby boy, announces news on Twitter. Sportskeeda, 2016-12-20. [dostęp 2017-08-23]. (ang.).
  31. Ben Rothenberg: Victoria Azarenka May Skip U.S. Open Over Child Custody Case. The New York Times, 2017-08-17. [dostęp 2017-08-23]. (ang.).
  32. Jahor Marcinowicz: Ад Абельскай да Ярмошынай: уладальнікі катэджаў у Драздах, поўны спіс. Nasza Niwa, 2015-12-31. [dostęp 2017-02-15]. (biał.).
  33. a b WTA Awards. wtatennis.com. [dostęp 2014-04-17]. (ang.).
  34. Указ Президента Республики Беларусь от 28 января 2012 г. № 44 Аб узнагароджанні В.Ф.Азаранка ордэнам Айчыны III ступені (1/13270).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tennis pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Tennis. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Victoria Azarenka - Roland-Garros 2013 - 013.jpg
Autor: Yann Caradec, Licencja: CC BY-SA 2.0
2ème tour Roland Garros 2013 : Victoria Azarenka (BLR) def. Elena Vesnina (RUS)
Azarenka podczas Mistrzostw WTA - Stambuł 2012.jpg
Autor: Fajna asia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Azarenka podczas Mistrzostw WTA - Stambuł 2012
Victoria Azarenka (Belarus) (24079098349).jpg
Autor: Tourism Victoria from Australia, Licencja: CC BY 2.0
Victoria Azarenka (Belarus), Australian Open Players' Party
Victoria Azarenka at the 2010 US Open 07.jpg
Autor: Christian Mesiano, Licencja: CC BY-SA 2.0
Victoria Azarenka - US Open 2010