Willa Hammerschmidt

Willa Hammerschmidt w Bonn
Widok na taras od strony Renu

Willa Hammerschmidt w Bonn (Niemcy) – od 1950 siedziba urzędu i miejsce zamieszkania Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Od 1994 druga obok Zamku Bellevue w Berlinie, siedziba tego urzędu. Z powodu podobieństwa do Białego Domu, nazywana niekiedy „bońskim Białym Domem”. Willa położona jest na brzegu Renu na północ od pałacu Schaumburg – drugiej siedziby Kanclerza Republiki.

Historia

Godło Niemiec przy wjeździe do Willi Hammerschmidt

Ta późnoklasycystyczna willa została zbudowana w 1860 na polecenie kupca Albrechta Troosta według planów architekta Augusta Dieckhoffa. W 1878 na zlecenie jej drugiego właściciela Leopolda Koeniga, który kupił ją w 1868, została powiększona i przebudowana według projektu Otto Pennera. Również w 1878 został założony przez dyrektora hamburskich ogrodów F.J.C. Jürgensa, 5 ha park krajobrazowy wokół willi oraz grota Nibelungów. Leopold Koenig nie licząc się z kosztami, kazał wybudować też palmiarnię ze szklaną kopułą, oraz chłodnię, cieplarnię i salę bilardową oraz salę muszlową o długości 40m. Swoją nazwę willa zawdzięcza tajnemu radcy pruskiemu, Rudolfowi Hammerschmidtowi, który zrobił majątek na bawełnie i kupił ją w 1889. Po jego śmierci w 1928 budynek został podzielony na mieszkania czynszowe, a ruchomości i zbiory sztuki zlicytowane. Po II wojnie światowej, okupacyjne władze brytyjskie zarekwirowały willę, która nieuszkodzona przetrwała działania wojenne. W 1950 cały kompleks willi wraz z budynkami gospodarczymi i parkiem nad Renem, został zakupiony przez państwo i przeznaczony na siedzibę urzędu Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Pierwszy Prezydent Federalny Theodor Heuss używał willi również jako miejsca zamieszkania. O tym czy na miejscu przebywa właśnie głowa państwa, zawiadamia wciągnięta na maszt willi flaga republiki.

Wnętrze

Detale wystroju sali przyjęć
Sala jadalna

Piętro willi zajmują prywatne apartamenty prezydenckie. Na parterze znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne, sala przyjęć, kominkowa, jadalnia i pokój tarasowy. Znajdujące się w pomieszczeniach meble i wyposażenie zostało przekazane do dyspozycji z zamku Wilhelmshöhe w Kassel. Przeważającym stylem wnętrz willi Hammerschmidt jest francuski Empire z lat ok. 1830. Przedmioty wyposażenia pochodzą najczęściej z depozytów krajów związkowych, oraz funduszu muzealnego.

Właściciele

  • 1860–1868 – kupiec Albrecht Troost
  • 1868–1899 – rosyjski radca carski Leopold Koenig (jego syn Alexander Koenig założył Zoologische Reichsmuseum Alexander Koenig – Muzeum Zoologiczne, naprzeciwko Willi Hammerschmidt)
  • 1899–1928 – tajny radca pruski Rudolf Hammerschmidt
  • 1928–1945 – kupno Willi przez jego zięcia Ernsta Poensgena dla jego drugiej żony Lulu Hammerschmidt
  • 1945–1949 – Willa zarekwirowana przez aliantów
  • od 1950 – własność Republiki Federalnej Niemiec

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Villa Hammerschmidt Bonn Speisezimmer 20080831.jpg
Autor: Sir James, Licencja: CC BY-SA 3.0
Villa Hammerschmidt, second residence of german president in Bonn, Germany (dining room, served for the maximum of 36 guests. The paintings are works by the German painter Bernard Schultze.
Villa Hammerschmidt Bonn Empfangssaal Detail 20080831.jpg
Autor: Sir James, Licencja: CC BY-SA 3.0
Villa Hammerschmidt, second residence of german president in Bonn, Germany
Villa Hammerschmidt Bonn Seite Adenauerallee 20080831.jpg
Autor: Sir James, Licencja: CC BY-SA 3.0
Villa Hammerschmidt, the second residence of the German President in Bonn, Germany. Front side; seen from Adenauerallee Street.
Villa Hammerschmidt Bonn Rheinseite 20080831.jpg
Autor: Sir James, Licencja: CC BY-SA 3.0
Villa Hammerschmidt, second residence of german president in Bonn, Germany. View from backside/garden.
Adler Einfahrt Villa Hammerschmidt Bonn 20080504.jpg
Autor: Sir James, Licencja: CC BY-SA 2.0 de
Federal eagle on a driveway wall of the Villa Hammerschmidt in Bonn. Originally it was part of a two-winged iron entrance door.