Wincenty Kućma

Wincenty Kućma
Ilustracja
Kućma na uroczystości wręczenia nagrody Per Artem Ad Deum 2015
Data i miejsce urodzenia

25 maja 1935
Zbelutka

Narodowość

polska

Odznaczenia
Order Orła Białego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Komandor Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Wincenty Kućma (ur. 25 maja 1935 w Zbelutce) – polski rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego.

Życiorys

Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 roku (pracownia prof. Wandy Ślędzińskiej).

W swojej twórczości zajmuje się rzeźbą monumentalna, małymi formami rzeźbiarskimi, medalierstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz sakralnych oraz urbanistyką. Prace wystawiał na 20 wystawach indywidualnych, 75 wystawach zbiorowych w kraju, 53 wystawach za granicą.

Jego dzieła znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Był uczestnikiem konkursów rzeźbiarsko-architektonicznych. Zdobył około 50 nagród i wyróżnień, w tym: Nagroda Miasta Krakowa, nagroda l stopnia Ministra Kultury i Sztuki, I nagroda „Rzeźba roku”: 67, 73, 77; II nagroda Biennale w Barcelonie, nagroda II stopnia Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda II stopnia Ministerstwa Budownictwa.

Laureat nagrody l stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1999).

Jego dzieła o tematyce sakralnej znajdują się m.in.: w Krakowie, w Warszawie, w Tarnowie, w Krościenku, w Iwoniczu-Zdroju, Toruniu, w Irkucku, na Sachalinie, w Sandomierzu, w Pasierbcu, w Zawierciu i wielu innych miejscowościach na terenie Polski.

Wybrane realizacje monumentalne

Wybrane realizacje rzeźbiarskie

  • Serce Macedonii (Macedonia),
  • Fryz architektoniczny „Kompozycja pozioma” i fontanna w Genewie,
  • Fontanna na Rynku w Legnicy,
  • Flecistka oraz Macierzyństwo w Końskich,
  • Łuny dymów krematoryjnych oraz Epitafium w Oświęcimiu.

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy

  1. a b c d e f Kto jest kim w Polsce, Warszawa: 1989, s. 660.
  2. Wincenty Kućma. kul.pl. [dostęp 2020-08-25].
  3. Najwyższe odznaczenia dla trzech wybitnych Polaków. prezydent.pl, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-03].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Zasłużony Działacz Kultury.jpg
Autor: Ὄνειροι, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zasłużony Działacz Kultury – odznaka
VAT Order of Saint Gregory the Great Comm BAR.svg
Baretka: Order Świętego Grzegorza Wielkiego – Komandor – Watykan / Stolica Apostolska.
Per artem ad deum 2015 - kucma, herder, penderecki (cropped).jpg
Autor: Dawid Łukasik, Licencja: Attribution
Laureaci nagrody Per Artem Ad Deum 2015 - od lewej: Wincenty Kućma, Volker Resing (wydawnictwo Herder), Krzysztof Penderecki