Wisła Zakopane

TS Wisła Zakopaneklub sportowy z Zakopanego. Ma dwie sekcje: skoki narciarskie i kombinację norweską.

Historia

Klub został założony jako oddział TS Wisła Kraków w 1926. Od 1929 kierował nim Franciszek Wagner. W czasie II wojny światowej klub zmuszony był do zawieszenia swojej działalności.

Jednak tuż po jej zakończeniu na wniosek Kornela Makuszyńskiego wznowił swoją działalność.

Klub w okresie powojennym utrzymywał się wyłącznie ze składek społecznych. Towarzystwo Sportowe Wisła Zakopane działało w wielu dyscyplinach sportowych, istniały między innymi sekcje skoków narciarskich, narciarstwa klasycznego, narciarstwa alpejskiego, hokeja czy piłki nożnej.

Zawodnicy Wisły Zakopane

Wychowankami klubu są m.in Mateusz Rutkowski (mistrz świata juniorów 2004) oraz Janusz Zygmuntowicz i Józef Zygmuntowicz (mistrz i wicemistrz Polski w kombinacji norweskiej)

W TS Wisła trenuje również Klemens Murańka, który podczas treningu skoczył na Wielkiej Krokwi 135 metrów. Murańka to dwukrotny złoty medalista nieoficjalnych mistrzostw świata dzieci, rozgrywanych w niemieckiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen (2005, 2006).

Do klubu należał również Wojciech Skupień, wielokrotny reprezentant Polski, zdobywca 11 miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Nagano, dwukrotny mistrz Polski na dużej i średniej skoczni.

Linki zewnętrzne