Wiszniew

Wiszniew
Ilustracja
Kościół w Wiszniewie (2012)
Państwo

 Białoruś

Obwód

miński

Rejon

wołożyński

Sielsowiet

Wiszniew

Populacja (2009)
• liczba ludności


417[1]

Nr kierunkowy

1772

Kod pocztowy

222343

Tablice rejestracyjne

5

Położenie na mapie obwodu mińskiego
Mapa konturowa obwodu mińskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wiszniew”
Położenie na mapie Białorusi
Ziemia54°08′N 26°14′E/54,133333 26,233333
Portal Białoruś
Publiczna Szkoła Powszechna stopnia III w Wiszniewie (1939)

Wiszniew (biał. Вішнева, Вішнеў) – wieś (dawniej miasteczko) na Białorusi, w obwodzie mińskim, w rejonie wołożyńskim, siedziba sielsowietu Wiszniew (Вішнеўскі сельсавет).

Siedziba parafii prawosławnej (pw. Świętych Kosmy i Damiana)[2] i rzymskokatolickiej (pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny).

Historia

W I Rzeczypospolitej miasteczko należało do powiatu oszmiańskiego w województwie wileńskim. Stanowiło ono dziedzictwo rodziny Steczkiewiczów i Chreptowiczów.

13 stycznia 1593 w Wiszniewie zmarł Szymon Budny – działacz reformacji w I Rzeczypospolitej, pastor początkowo kalwiński, a następnie ariański, hebraista, biblista, tłumacz Biblii na język polski, pisarz i teolog ariański.

10 lipca 1895 urodził się tutaj Nachum Goldmann – prawnik, filozof pochodzenia żydowskiego, założyciel, prezes Światowego Kongresu Żydów, prezydent Światowej Organizacji Syjonistycznej.

W II Rzeczypospolitej stanowiło siedzibę gminy Wiszniew w powiecie wołożyńskim województwa nowogródzkiego.

12 listopada 1911 w Wiszniewie urodził się Jehoszua Rabinowic – izraelski polityk, minister. 2 sierpnia 1923 urodził się tutaj Szimon Peres – były prezydent Izraela.

W nocy z 18 na 19 lipca 1924 na miasteczko napadła bolszewicka grupa dywersyjna, która po zrabowaniu miejscowości wycofała się w stronę granicy[3].

W latach 1941–1942 funkcjonowało tu getto żydowskie, którego znaczna część ludności (ok. 2 tys. osób) została wymordowana w lipcu 1942[4]. Tragedii tej poświęcono kamień pamiątkowy, którego inskrypcja głosi jednak jedynie o wymordowaniu przez hitlerowców „obywateli radzieckich”, bez podania ich narodowości.

Zabytki

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana

W miejscowości znajdują się:

  • kościół rzymskokatolicki pw. NMP datowany na 1442, przebudowany w stylu barokowym w 1637 r., w 1771 gdy dobudowano kaplice boczne i w 1906, gdy powstała fasada, z cennym wyposażeniem wnętrza w tym kute drzwi z XVII wieku i polichromią, której autorem był Ferdynand Ruszczyc;
  • cerkiew prawosławna pw. śś. Kosmy i Damiana z 1865, parafialna;
  • stary cmentarz katolicki i żydowski;
  • dwór Chreptowiczów.

Ludzie związani z Wiszniewem

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Minsk oblast location map.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape ., Licencja: CC BY-SA 4.0
Позиционная карта Минской области

Цилиндрическая равноугольная проекция с координатами краёв:

  • С: 55.09° с.ш.
  • Ю: 52.31° с.ш.
  • З: 25.86° в.д.
  • В: 29.64° в.д.
Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Царква Святых Казьмы і Дзям'яна. Вішнева.jpg
Autor: Стэльмах Аляксандр Мікалаевіч (http://fgb.by/viewtopic.php?p=48200#48200), Licencja: CC BY-SA 3.0
Вішнева. Царква Святых Казьмы і Дзям'яна
Publiczna Szkoła Powszechna stopnia III w Wiszniewie.jpg
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1938/1939 w Publicznej Szkole Powszechnej w Wiszniewie, w powiecie wołożyńskim województwa nowogródzkiego. Od lewej siedzą: Adam Chomicz, Jan Jundził, Maria Płażewska, Kazimierz Duś, pop (NN), Stanisław Łukaszewicz - kierownik szkoły, inspektor szkolny z powiatu wołożyńskiego (NN), Maria Duś, ks. Jan Licynowicz, Hołub (?) kierowniczka biblioteki szkolnej, Lidia Skurat, Czesław Pachelski, Józefa Pietraszkiewicz. Od lewej w ostatnim rzędzie stoją: Kławdia Szakonówna, NN - córka zakrystiana posługującego w czasie nabożeństwa w cerkwi, Helena Dubicka, Julia Bittel (po wyjściu za mąż Broszczyk), Rywa Kielamanówna (pochodzenia żydowskiego; nieco z tyłu), Ewa Miejszutowicz (pochodzenia żydowskiego), Nachama Podberska (pochodzenia żydowskiego). Rząd II niżej: Anna-Irena Buraczewska, Helena Giembicka (pochodzenia tatarskiego), Złata Kapłanówna (pochodzenia żydowskiego), Tacjana Sienkiewiczówna, Edward Matus. Siedzą od lewej: Regina Jankowska, Helena Malinowska, Helena Skadorwa, Stanisława Hryniukówna. W oknie drugim stoją od prawej: Wala Oszykowska (w białej bluzce), Stanisława - jej koleżanka (była woźną w szkole), Witold Bernat (stoi niżej), Zusman (pochodzenia żydowskiego, drugi od prawej strony). Z archiwum rodzinnego Julii Broszczyk z Piły.