Wrocławska piosenka

Wrocławska piosenka
Wykonawca utworu
Wiktorii Zającównej
Nagrywany

7 marca 1952

Twórca

Jerzy Harald (muzyka)
Krystyna Wnukowska[a] (tekst)

Wrocławska piosenka – piosenka polskiej muzyki rozrywkowej powstała w 1951 lub 1952 roku, która pierwotnie nagrana została przez Wiktorię Zającównę[1]. Utwór spopularyzowany został przez Marię Koterbską[2]. Muzykę skomponował Jerzy Harald, a słowa napisała jego żona Krystyna Wnukowska[a][2].

Geneza

Niebieski tramwaj wrocławski, obecnie w Krakowie

Inspiracją do napisania piosenki był Józef Majchrzak, pracownik wrocławskiej rozgłośni Polskiego Radia, który zadzwonił do państwa Lierszów[b] zapraszając ich na koncerty do Wrocławia. Krystyna Wnukowska nie będąc nigdy w tym mieście poprosiła, by opowiedział jej o nim. Majchrzak przedstawił przez słuchawkę barwną opowieść o elementach krajobrazu i życiu we Wrocławiu. Po tym jak stwierdził on, że potrzebuje piosenki związanej z Wrocławiem, małżeństwo (po blisko godzinnej rozmowie) – jako duet autorski – obiecali mu, że za tydzień przyjadą doń z orkiestrą wraz z piosenką o Wrocławiu. Walczyk powstał w ciągu dwóch dni. Pierwszy napisany został tekst przez Wnukowską, następnie Harald napisał muzykę przy fortepianie. „Wrocławska piosenka” – zaśpiewana przez Marię Koterbską – miała premierę podczas koncertu orkiestry Haralda w Hali Ludowej. Rękopis utworu skopiowano ręcznie, który przepisano dla Wiktorii Zającówny – żony Józefa Majchrzaka – która włączyła piosenkę do swojego repertuaru. Pierwsze nagranie „Wrocławskiej piosenki” zarejestrowano 7 marca 1952 roku, w którym śpiewała Zającówna[1].

Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto

„Wrocławska piosenka”, refren, fragment

Popularność

Kiedy Koterbska przyjęła do swojego repertuaru tę piosenkę, stała się ona wkrótce swoistym hymnem wrocławskich tramwajarzy[3]. W 2022 duet artystów "Czary-Mury" stworzył mural przedstawiający Marię Koterbską i niebieski tramwaj na budynku przy ul. Teatralnej 26 od strony ul. Piotra Skargi. Pierwszy we Wrocławiu tramwaj Moderus Gamma otrzymał imię Marii Koterbskiej [4].

W kosmosie

W 1978 roku „Wrocławska piosenka” rozbrzmiała na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30, którego załogę tworzył m.in. Polak Mirosław Hermaszewski, który opowiedział o tym w filmie dokumentalnym Powrót Wrocławskiej Piosenki. Stwierdził wówczas, że podczas trwającej 8 dni podróży okołoziemskiej pewnego dnia dwuosobowa załoga statku usłyszała z centrum kontroli lotów komunikat: „Nagrywajcie, coś tu mamy dla was” i po chwili usłyszeli oni „Wrocławską piosenkę” w wykonaniu Koterbskiej. Hermaszewski powiedział później, że po odsłuchaniu tej, jak określił „pięknej”, melodii, nagrał ją z Piotrem Klimukiem. Później kosmonauci jeszcze wielokrotnie odtwarzali tę piosenkę w trakcie lotu[5].

Wersje innych wykonawców

W 2015 roku dwie nowe wersje utworu stworzyli Me Myself And I oraz Natalia Lubrano, Marcelina i zespół Nado Squad[6].

Uwagi

  1. a b Krystyna Wnukowska – właśc. Eugenia Liersz
  2. Prawdziwe nazwisko autorów piosenki – Jerzego Haralda i Krystyny Wnukowskiej

Przypisy

  1. a b Wanda Dybalska, Akta W. Jak powstała najsłynniejsza wrocławska piosenka. Zbadaliśmy, Wyborcza.pl, 13 marca 2015 [dostęp 2015-08-18] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-18].
  2. a b „Wrocławska piosenka”, Biblioteka Polskiej Piosenki [dostęp 2015-08-18].
  3. Wanda Dybalska, Kiedy tramwaje były niebieskie, Wyborcza.pl, 5 maja 2000 [dostęp 2015-08-18] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-18].
  4. Piosenkarka Maria Koterbska i jej „Wrocławska piosenka” na muralu w centrum Wrocławia
  5. Magdalena Talik: Konkurs o „Wrocławskiej piosence” – cz. II. wroclaw.pl, 2015-07-14. [dostęp 2021-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-20)].
  6. Me Myself And I z nową wersją „Wrocławskiej Piosenki”, Onet.pl, 15 czerwca 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-06-17].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Hw lh.jpg
Autor: Hubert Waguła, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Linke-Hoffman - Kraków, Polska