YMCA

Logo organizacji
Przedwojenna siedziba YMCA przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie

YMCA (ang. Young Men’s Christian Association, dosł. Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) – międzynarodowa ekumeniczna organizacja propagująca program oparty na wartościach chrześcijańskich. Głównym celem organizacji jest służenie harmonijnemu rozwojowi fizycznemu, umysłowemu i duchowemu. Obecnie YMCA funkcjonuje w 130 krajach i zrzesza prawie 30 milionów członków.

Symbol

Symbolem YMCA od 1917 jest czerwony równoboczny trójkąt symbolizujący równomierny rozwój ducha, umysłu i ciała.

Historia

Montreal - YMCA, Rue des Récollets et Rue Sainte-Hélène - Note - 20050324.jpg
Pierwszy budynek YMCA w Ameryce Północnej w Montrealu

Została założona w 1844 w Londynie przez sir George’a Williamsa. Jej celem był duchowy rozwój młodych mężczyzn poprzez wspólne studiowanie Biblii i dyskusje. Idea YMCA szybko zdobyła popularność w Europie, a od 1851 jest obecna w Stanach Zjednoczonych. W 1855 odbyła się pierwsza Międzynarodowa Konferencja YMCA, podczas której przyjęto tzw. Bazę Paryską – dokument określający cele organizacji. Siedzibą Światowego Aliansu YMCA jest Genewa, a Europejskiego Aliansu YMCA jest Praga. YMCA posiada status obserwatora w ONZ i Radzie Europy.

YMCA w Polsce

Związek ten pojawił się w Polsce wiosną 1919 r. wraz z Armią Hallera. Armia ta tworzona była we Francji od czerwca 1917 r. i składała się między innymi z ponad 20 tys. kontyngentu Polaków – ochotników, którzy wyemigrowali ze Stanów Zjednoczonych przez Kanadę (obozy w Niagara-on-the-Lake i St. John). Wraz z włączeniem Armii Hallera do Armii Polskiej pojawiła się potrzeba uregulowania statusu YMCA. Minister Spraw Wojskowych wydał rozkaz w dniu 11 listopada 1919 r., który uprawniał YMCA do działania w Armii Polskiej do czasu jej demobilizacji[1]. Utworzony został oddział polski amerykańskiego związku, który miał prawo do finansowania wyłącznie z funduszów zebranych w USA. Transporty YMCA traktowane były jako wojskowe podobnie jak korespondencja wojskowa, telegraficzna i kurierzy. YMCA zajmowała się w Polsce prowadzeniem sklepów żołnierskich, organizacją imprez kulturalnych oraz sportem.

Od 1918 roku YMCA prowadzi działalność także w Polsce. Tuż po zakończeniu I wojny światowej zorganizowała w Krakowie schronisko dla żołnierzy, a dla oficerów – Dom Oficera Polskiego. Ponadto tworzyła boiska sportowe, prowadziła kino dla wojskowych z najnowszym repertuarem oraz wybudowała pierwszy w Krakowie kryty basen[2]. W lesie na Lubogoszczy w Beskidzie Wyspowym organizacja wybudowała czynną do dzisiaj Bazę Szkoleniowo-Wypoczynkową Lubogoszcz dla młodzieży i dorosłych[3].

W 1923 powstał Związek Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA. Obecnie zgodnie ze statutem do Związku Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA mogą należeć wszyscy, bez względu na płeć i wiek.

Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku organizacja zbudowała reprezentacyjny budynek przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie z m.in. czytelnią, biblioteką, dwoma salami gimnastycznymi, basenem i salą teatralno-kinową zaprojektowany przez Antoniego Jawornickiego[4].

Inne informacje

Jednym z głównych pól działalności organizacji jest sport i kultura fizyczna. Działacze organizacji, którzy wsławili się na tym polu, to między innymi:

W budynkach YMCA w Polsce w powojennych latach 40. grywano jazz. Zakazano tego w 1949 roku. Szczególnie drastycznie rozprawiono się z jazzem w łódzkiej siedzibie YMCA, gdzie spalono całą bibliotekę, a płyty potłuczono[5].

W kulturze

Organizację promował zespół Village People. Po kilku latach ich pieśń Y.M.C.A. stała się bardzo popularnym hymnem wśród homoseksualistów[6].

Zobacz też

Przypisy

  1. Dziennik Rozkazów Wojskowych nr 97. Poz. 4091.
  2. Marek Żukow-Karczewski, Międzynarodowa pomoc dla Krakowa po pierwszej wojnie światowej (1918 – 1923), „Echo Krakowa”, 193 (12992) 1989.
  3. Dariusz Gacek: Beskid Wyspowy. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012. ISBN 978-83-62460-25-0.
  4. Piotr Wierzbicki. Ciocia „Imcia“ w czasach Leopolda i wcześniej. „Skarpa Warszawska”, s. 34–35, listopad 2020. 
  5. R. Kowal, Polski jazz, op.cit., s. 54.
  6. YMCA czyli Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Mężczyzn.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Budynek YMCA ul. Konopnickiej w Warszawie 2020.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Budynek YMCA przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie
Montreal - YMCA, Rue des Récollets et Rue Sainte-Hélène - 01 - 20050324.jpg
Autor: Denis Jacquerye, Licencja: CC BY-SA 2.0
The old Gault Brothers & Co. store and warehouse Building (1871), now Hotel Gault, 447-449 Sainte-Hélène Street, Montreal, Quebec, Canada. A plaque on the building commemorates the 1851 founding of the first YMCA in Canada
World YMCA logo.png
The logo of the World YMCA as of 2020.