Yoritomo Minamoto

Yoritomo Minamoto
源 頼朝
Imię japońskie
Kanji

源 頼朝

Transkrypcja Hepburna

Minamoto Yoritomo

Siódmy siogun
Pierwszy siogun siogunatu Kamakura
Ilustracja
Wizerunek herbu
Mon rodu Minamoto
"
Siogun
Okres

od 1192
do 9 lutego 1199

Poprzednik

Yoshitsune Minamoto

Następca

Yoriie Minamoto

Dane biograficzne
Data urodzenia

9 maja 1147

Data śmierci

9 lutego 1199

Ojciec

Yoshitomo Minamoto

Yoritomo Minamoto (jap. 源 頼朝 Minamoto Yoritomo; ur. 9 maja 1147, zm. 9 lutego 1199) – siódmy siogun w historii Japonii i pierwszy z siogunów z okresu Kamakura (1185–1333) ustanowiony przez ród Minamoto w roku 1192, był nim do roku 1199.

Wczesne lata i zesłanie (1147–1180)

Yoritomo był trzecim synem Yoshitomo Minamoto, głowy klanu Minamoto (linii Seiwa Genji), i jego pierwszej żony Yury Gozen[1], córki Suenori Fujiwara, który był członkiem potężnego klanu Fujiwara. Yoritomo urodził się w Heian-kyō, ówczesnej stolicy Japonii (ob. Kioto). W tym czasie dziadek Yoritomo, Tameyoshi Minamoto, był głową klanu.

W 1156 podział na dwie frakcje dworu cesarskiego doprowadził do otwartej wojny w stolicy (tzw. zamieszki ery Hōgen). Po jednej stronie stali: były cesarz Toba, jego syn cesarz Go-Shirakawa, Tadamichi Fujiwara, syn regenta klanu Fujiwara, Tadazane Fujiwara i Kiyomori Taira (członek klanu Taira). Po drugiej stronie byli to: były cesarz Sutoku razem z młodszym synem Tadazane, Yorinaga Fujiwara.

W sporze tym klan Minamoto był podzielony między dwa obozy. Głowa klanu, Tameyoshi, stanął po stronie byłego cesarza Sutoku, zaś jego syn Yoshitomo stanął po stronie byłego cesarza Toba i cesarza Go-Shirakawa razem z Tadamichim i Kiyomorim. W końcu, siły wokół cesarza Go-Shirakawy wygrały wojnę, zapewniając tym samym zwycięstwo Yoshitomo i Kiyomoriemu. Były cesarz Sutoku został zamknięty w areszcie domowym, a Yorinaga zginął w bitwie. Tameyoshi został skazany na śmierć, nie pomogły nawet liczne prośby Yoshitomo. Cesarz Go-Shirakawa i Kiyomori byli niewzruszeni i wyrok został wykonany. Yoshitomo został głową klanu Minamoto, a Yoritomo został spadkobiercą.

Yoritomo pochodził z rodziny cesarskiej od strony ojca i z klanu Fujiwara od strony matki. Otrzymał swój pierwszy tytuł urzędowy i został mianowany administratorem. Niemniej jednak, w Kioto, pomiędzy klanem Taira, kierowanym przez Kiyomoriego oraz klanem Minamoto, pod przewodnictwem Yoshitomo, zaczęły ponownie narastać animozje.

Kiyomori popierał cesarza Nijō, który był synem Go-Shirakawy. Miał poparcie Nobuyoriego Fujiwary. Tymczasem Yoshitomo stał się stronnikiem byłego cesarza Go-Shirakawy, ich starego sojusznika Tadamichiego Fujiwary i uczonego-dworzanina Michinoriego Fujiwary. Okres ten znany był jako zamieszki ery Heiji. Klan Minamoto nie był dobrze przygotowany i klan Taira przejął kontrolę nad Kioto.

W następstwie, nastały trudne czasy dla klanu Minamoto i jego sojuszników. Michinori Fujiwara i Tadamichi Fujiwara zostali skazani na śmierć, kiedy pałac byłego cesarza Go-Shirakawa został doszczętnie spalony przez klan Taira. Yoshitomo uciekł ze stolicy, jak tylko klan Taira uderzył w 1160, ale został zdradzony i zamordowany przez wynajętych ludzi w prowincji Owari. Dla Yoritomo, nowej głowy klanu Minamoto, oznaczało to zesłanie do miejscowości Hiru-ga-shima, w prowincji Izu, która w tym czasie była pod rządami klanu Hōjō. Kiyomori z klanu Taira był już niekwestionowanym przywódcą Japonii. Yoritomo nie został skazany na śmierć przez Kiyomoriego dzięki prośbom macochy Kiyomoriego, Ikenozenni. Brata Yoritomo, Noriyori Minamoto, także skazano na wygnanie. Podczas gdy Yoshitsune Minamoto, inny brat, zmuszony został udać się do klasztoru. Pozostałe rodzeństwo zostało stracone.

Yoritomo dorastał na wygnaniu. W 1179 r. wszedł do klanu Hōjō, kierowanego przez Tokimasę Hōjō. Ożenił się z jego córką, Masako Hōjō. Cały czas był informowany przez przyjaciół o wydarzeniach w Kioto; wkrótce wygnanie Yoritomo miało się skończyć.

Wezwanie do walki i początek wojny Gempei (1180–1185)

Malowidło na zwojach Minamoto no Yoritomo, koniec XIV wieku
Stylizowany podpis Yoritomo (kaō)

W 1180 książę Mochihito, syn byłego cesarza Go-Shirakawa, upokorzony przez Taira z powodu osadzenia na tronie bratanka Kiyomoriego, cesarza Antoku, wezwał do walki wszystkie klany razem z Minamoto przeciw klanowi Taira. Yoritomo postanowił wziąć udział w tym konflikcie, także z powodu śmierci Yorimasy Minamoto i księcia Mochihito (w bitwie nad Uji). Yoritomo stanął na czele klanu Minamoto i ze wsparciem finansowym klanu Hōjō, rodziny jego żony, założył nową stolicę w Kamakurze na wschodzie kraju. Nie wszyscy członkowie klanu uznali go za prawowitego spadkobiercę rodu. Jego wuj Yukiie Minamoto i jego kuzyn Yoshinaka Minamoto spiskowali przeciw niemu.

W 1181 zmarł Kiyomori Taira, a nową głową klanu został Munemori Taira. Munemori prowadził bardziej agresywną politykę niż jego poprzednik w stosunku do klanu Minamoto, atakując ich formacje w Kioto. Yoritomo był jednak dobrze ufortyfikowany w Kamakurze. Jego bracia, Yoshitsune Minamoto i Noriyori Minamoto pokonali klan Taira w kilku kluczowych bitwach, ale nie mogli jednocześnie powstrzymać Yoshinakę Minamoto, rywala Yoritomo przed zajęciem Kioto w 1183, jak i gonić za klanem Taira na południe, którzy zabrali ze sobą cesarza Antoku. Sytuacja ta zmusiła klan Minamoto do osadzenia na tronie brata Antoku, Go-Toba, jako nowego cesarza.

W 1180 Yoritomo został pokonany w bitwie pod Ishibashiyamą. Była to jego pierwsza poważna porażka, ale nie wpłynęła ona na jego politykę opanowania arystokracji obszaru Kantō, która w szybkim czasie uznała jego władzę. Między 1181 a 1184 istniał rozejm z rodem Taira, który umożliwił Yoritomo rozbudowanie własnej administracji, skupionej wokół jego dowództwa wojskowego w Kamakurze. W końcu zwyciężył swoich rywali, którzy starali się odebrać mu władzę. Yoritomo ustanowił w ten sposób nową kastę samurajów i założył pierwsze „rządy spod namiotu” (jap. bakufu) w Kamakurze. System ten utrzymał się aż do XIX wieku.

Po śmierci Yoritomo Minamoto, tytuł sioguna przeszedł kolejno w ręce jego obu synów, najpierw starszego Yoriie Minamoto (w 1202 roku), a następnie młodszego Sanetomo Minamoto (rok później).

Rodzina jego żony, klan Hōjō, przejęła realną władzę po jego śmieci i po zamordowaniu jego następcy Yoriie Minamoto oraz osadzeniu na stanowisku sioguna jego brata Sanetomo Minamoto, przyjmując tytuł shikkenów (regentów siogunów).

Ery panowania bakufu Yoritomo

  • Kenkyū (1190–1199)
  • Shōji (1199–1201)

Przypisy

  1. Yura Gozen. Japanese Wiki Corpus. [dostęp 2021-04-02]. (ang.).

Bibliografia

  • Mass, Jeffrey P. „Yoritomo and the founding of the first bakufu: the origins of dual government in Japan” Stanford, Calif.: Stanford University Press, 1999.
  • Nagahara Keiji 永原慶二. Minamoto no Yoritomo 源頼朝. Tokyo: Iwanami-shoten, 1995.
  • Naramoto Tatsuya 奈良本辰也, et al. Minamoto no Yoritomo 源頼朝. Tokyo: Shisakusha, 1972.
  • (fr.) Isaac Titsingh, red. (1834). [Siyun-sai Rin-siyo/Hayashi Gahō, 1652], Nipon o daï itsi ran; ou, Annales des empereurs du Japon. Paris: Oriental Translation Fund of Great Britain and Ireland. OCLC 300555357
  • Yamaji Aizan 山路愛山. Minamoto no Yoritomo: jidai daihyō Nihon eiyūden 源頼朝: 時代代表日本英雄伝. Tokyo: Heibonsha, 1987.
  • Yoshikawa Eiji. (1989) Yoshikawa Eiji Rekishi Jidai Bunko (Eiji Yoshikawa’s Historical Fiction), Vols. 41-42: Minamoto Yoritomo (源頼朝). Tokyo: Kodansha. ISBN 4-06-196577-8, ISBN 978-4-06-196577-5.

Media użyte na tej stronie

Sasa Rindo.svg
Autor: 百楽兎, Licencja: CC BY-SA 3.0
源氏の家紋。笹竜胆。
Minamoto no Yoritomo kaou.jpg
Minamoto no Yoritomo's signature (kaō)
Minamoto no Yoritomo.jpg
Portrait of Yoritomo, Hanging scroll; color on silk. Owned by Jingo-ji temple in Kyoto. Formerly identified as the original portrait by Fujiwara Takanobu who according to the Jongoji ryakki, had painted the portraits of Yoritomo, Shigemori, Fujiwara Mitsuyoshi, Taira no Narifusa, and of Cloister Emperor Goshirakawa that were placed in the Sentōin building of the Jingo-ji temple at the time it was erected.[1] But recent scholarship ascribes a later date to this piece than the artist's lifetime, and perhaps it is a copy of the 1179 original by Takanobu (?). The long-held view that this represented Yoritomo was challenged in 1995 by Michio Yonekura, and in the argument appeared the reevaluation of the date. ("Three portraits at Jingo-ji" ja:神護寺三像, see #gallery below)
Minamoto no Yoritomo hanging scroll painting 14th century.jpg

painting; hanging scroll
Object Type: painting, hanging scroll
Museum number: 1920,0713,0.1
Description: Painting, hanging scroll. Portrait of Minamoto no Yoritomo in court dress, holding sceptre and wearing sword. Ink, colours and gold on silk. Inscribed.
Producer name: School of/style of: Fujiwara no Takanobu (藤原隆信)
Cultures/periods: Muromachi Period
Production date: 14th century (late) (or later copy)
Production place: Painted in: Japan
Materials: silk
Technique: painted
Dimensions: Height: Height: 267 centimetres (mount) (mount), Height: Height: 145 centimetres, Width: Width: 114 centimetres (mount) (mount), Width: Width: 88.30 centimetres
Inscriptions: Inscription type: inscription, Inscription position: image, top left, in cartouche, Inscription language: Japanese
Inscription content: 征夷大将軍源頼朝、養和辛丑年初飜白旗於蛭嶋、遂撃沈専横平族壇浦、文治丙午歲開幕府于鎌倉、以総六十餘州之兵権、而能[…]廣元政策守 天皇撫萬民、可謂發武門之光輝、盡武士之本能也、讃曰深沈大度喜怒不形、能清[邦]土謹護朝廷、一天無事四海安寧、[…]俊行實[武]徳長馨
Inscription note: Describes "Sei-i Taishōgun Minamoto no Yoritomo" as the defeater of the Taira family and the unifier and pacifier of Japan and celebrates his military prowess and political authority.
Curator's comments
Smith et al 1990. This portrait is based closely on that attributed to the artist Fujiwara Takanobu (1142-1205), long preserved in the Jingoji Temple, Kyoto, with two other portraits (designated in Japan as 'National Treasures'). The identification of the subjects of these three has been traditional but unproved. The inscription on the British Museum.
View moreabout curator's comments:
Hizo Nihon bijutsu taikan Vol 1. Minamoto-no-Yoritomo (1147-99) is renowned as Japan's first shogun, appointed when the military government was initially established in the Kamakura period (for more information on Yoritomo, see also Plate 24, 'Takadachi Monogatari'). Of the three portraits ranked as National Treasures and preserved in Kyoto's Jingo-ji namely, those of Minamoto-no-Yoritomo, Taira-no-Shigemori, and Fujiwara-no-Mitsuyoshi - that of Yoritomo is the best known. Here Yoritomo is shown holding a scepter and wearing a sword, just as he is in the Jingo-ji painting (which measures 139.4 x 111.8 cm), although his features in the present work are rather hard and lack the subtlety and fineness of the Jingo-ji painting. Another difference is that the black cloak seen here is of a solid color, whereas it is decorated with a circular pattern of arabesques in the Jingo-ji scroll. These variations suggest that the work held by the British Museum is the newer. No known works dating to the Kamakura period have such a fine silk weave with a texture close to plain silk, nor do we find any in which lapis lazuli blue fills in the background. The style of the characters in the inscription is reminiscent of the Shoren-in school, and the work may date from the Nanbokucho period, or somewhat later. In any case, this painting is important because it confirms that the scroll in Jingo-ji was considered a portrait of Minamoto-no-Yoritomo in the Nanbokucho period.

Bibliographic references: Smith et al 1990 / Japanese Art: Masterpieces in the British Museum (41). Hizo Nihon bijutsu taikan Vol 1 / Hizo Nihon bijutsu taikan (54). Tokyo National Museum 1987 / Daiei Hakubutsukan shozo Nihon-Chugoku bijutsu meihin ten (5)
Harris 2004 / Cutting Edge: Japanese Swords in the British Museum (col. pl. 1)
Location: Not on display
Exhibition history
Exhibited: 2001, 30 Jan-8 Apr, BM Japanese Galleries, 'Arts of Japan: Recently repaired paintings, Ukiyo-e IV'
Subjects: shogun
Associated names = Portrait of: Minamoto no Yoritomo (源頼朝)
Associated places = Associated with: Jingoji Temple
Asia: Japan: Honshu: Kansai: Kyoto-fu: Takao: Jingoji Temple
Acquisition name = Purchased from: Yamanaka & Co
Funder name = With contribution from: George Eumorfopoulos. With contribution from: Art Fund (as NACF)
Acquisition date = 1920
Department = Asia
Registration number = 1920,0713,0.1
Additional IDs = Asia painting number: Asia painting number: Jap.Ptg.Add.10 (Japanese Painting Additional Number) (Japanese Painting Additional Number)