Yoshi’s Story

Yoshi’s Story
Producent

Nintendo

Wydawca

Nintendo

Dystrybutor

PL: Lukas Toys[1]

Seria gier

Yoshi

Reżyser

Hideki Konno

Projektant

Katsuya Eguchi

Artysta

Shigefumi Hino

Główny programista

Masaru Nii

Kompozytor

Kazumi Totaka

Data wydania

Nintendo 64
PL: 1998[2]
JP: 21 grudnia 1997
Am.Płn.: 10 marca 1998
PAL: 10 maja 1998
iQue Player

Gatunek

Platformówka

Tryby gry

Single-player

Kategorie wiekowe

Everyone

Język

angielski, japoński

Wymagania sprzętowe
Platforma

Nintendo 64

Nośniki

Kartridż (128 Mb)

Kontrolery

N64 Controller

Poprzednik

Super Mario World 2: Yoshi’s Island

Yoshi’s Story (jap. ヨッシーストーリー Yosshī Sutōrī)gra platformowa z side-scrollingiem, opublikowana i opracowana przez Nintendo na konsolę Nintendo 64. Została po raz pierwszy wydana w Japonii w grudniu 1997 roku, a na całym świecie rok później[3].

Została ponownie wydana na Virtual Console Wii w 2007 roku[4], a później na Wii U w 2016 roku.

Historia

Na wyspie Yoshi był spokojny dzień. Wszystkie Yoshi dzieliły się miłością i wspólnie spędzały czas. Nagle Baby Bowser zmienił cały ich świat w książkę z opowiadaniem. Yoshi muszą przejść przez 6 światów, aby pokonać Baby Bowser’a i uratować Super Happy Tree – drzewo radości, dzięki któremu na wyspie panuje spokój.

Rozgrywka

W grze występują dwa tryby – tryb opowieści oraz tryb „Trial”. W trybie opowieści gracz rozgrywa historię Yoshi przez 6 różnych światów, aby pokonać Baby Bowser’a. Podczas opowieści, gracze odkrywają nowe trasy, których mogą użyć po zakończeniu opowieści, aby poznać alternatywne zakończenie dla każdego z rozdziałów. Tryb „Trial” pozwala na rozegranie dowolnego poziomu (jeżeli go przeszliśmy na trybie opowieści) z nielimitowaną ilością prób.

W grze pojawiły się nowe mechaniki gry. Yoshi’s Story nie posiada zwykłego zakończenia poziomu – poziomy się zapętlają, dopóki nie zbierzemy na nich 30 owoców. Gdy zjemy jakiegoś wroga, to zmienia się on automatycznie w jajko – inaczej niż w Yoshi’s Island. Powraca Flutter Jump czy elementy strzelania. Te drugie zostały zmienione. W tej części gry z przeciwników wypada owoc albo serce, które sprawia, że postać gracza biegnie szybciej i jest odporniejsza na ataki. Gra jest side-scrollere’em w 3D, każdy obiekt jest umieszczony w trzech osiach, jednak gracz porusza się po jednej z nich (wyjątek na pierwszym poziomie gdzie są dwie).

Produkcja

Pierwotnie „Yoshi’s Island 64" był tworzony z myślą o napędzie dyskietek 64DD, ale następnie został przeniesiony na kartridż[5]. Gra była tworzona przez zespół z Yoshi’s Island, wyreżyserowana przez Hideki Konno i wyprodukowana przez Takashiego Tezuka. Wraz z pierwszym promocyjnym klipem wideo z gry, który został ujawniony w Shoshinkai w listopadzie 1996 roku, Yoshi’s Island 64 zaprezentowała bujne, kolorowe światy wcześniej renderowanych grafik 3D i wielokątnych animacji, demonstrując także zdolność Nintendo 64 do uruchamiania gier 2D.[6] Shigeru Miyamoto powiedział, że format 2D jest niezbędny do stworzenia artystycznego stylu grafiki, jakiego poszukiwał zespół programistów[7]. Tytuł gry został ostatecznie zmieniony na Yoshi’s Story i został ogłoszony na sierpień 1997 roku, Wraz z udostępnieniem promocyjnych zrzutów z nadchodzących gier.[8] Krótko po tym, zostało również odnotowane rozszerzenie pamięci, rozszerzające ją z 96 do 128 megabitów[9].

Wraz z początkowym wydaniem gry, które miało miejsce w Japonii 21 grudnia 1997 r., Międzynarodowe wydanie zostało nieco opóźnione. Z różnych recenzji z prasy, gra została uznana za zbyt łatwa i mało satysfakcjonująca. Nintendo of America wymagałoby zatem podniesienia poprzeczki trudności gry. Z dodatkowym czasem na wypuszczenie tytułu, wprowadzono kilka zmian do międzynarodowej wersji, w tym graficzne porządki; dodanie białych płotków na tekturowych polach; Bloki jaj z kolorami pasującymi do Yoshi w grze; nowe lokalizacje niektórych przedmiotów; nieco inne zakończenie, gdy gracz kończy kurs tylko z melonami; i dodatkowe tajemnice, w tym ukryte formacje monet, które przeliterują litery. Co więcej, zaktualizowana wersja dodała także funkcję zapisywania do trybu opowieści, umożliwiając graczowi kontynuowanie gry od ostatniej osiągniętej strony[10].

Audio

Podczas gdy ogólne efekty dźwiękowe gry zostały zaprojektowane przez Hajime Wakai[11], głos Yoshi’ego został nagrany przez Kazumi Totaka, dzięki czemu Yoshi’s Story to pierwsza gra, w której występuje głos postaci[12].Nagrane próbki od tamtej pory stanowią oficjalny głos Yoshi’ego, który po raz drugi pojawił się w tytule Super Smash Bros. z 1999 r., A następnie został ponownie wykorzystany w kolejnych grach, w których pojawił się Yoshi. Ten trend został ostatecznie przerwany w 2009 r. Wraz z wydaniem nowego albumu. Super Mario Bros. Wii, użył oryginalnego odgłosu Yoshi’ego z Super Mario World w hołdzie dla tej gry[13]. Oprócz zapewnienia głosu, dla Yoshi’ego, Kazumi Totaka również skomponował muzykę[12]. Gra zawiera interaktywną ścieżkę dźwiękową, w której muzyka zmienia się dynamicznie. Na przykład jeśli Yoshi zostanie skrzywdzony do punktu, w którym miernik uśmiechu nie ma pozostałych płatków, muzyka spadnie do niższego poziomu i tempa, odzwierciedlając jego ponury nastrój. Ale jeśli Yoshi zjada Owoc Serca i staje się Super Happy, muzyka natychmiast zmieni się w wersję rockową aktualnie odtwarzanego motywu. Totaka ukrył też w grze swoją 19-tonową sygnaturę melodyczną, którą można usłyszeć na ekranie wyboru trybu Trial Mode, po tym, jak muzyka w tle zapętlała się osiem razy. Przed wydaniem gry promocyjna ścieżka dźwiękowa została wydana w Ameryce Północnej pod tytułem Muzyka do Pound the Ground To: Yoshi’s Story Game Soundtrack. Wydany przez The Original Shape CD, Inc., 15-utworowy CD miał charakterystyczną cechę, że został ukształtowany, aby zarysować wydruk na dysku, ilustrujący głowę Yoshi. Jednak jako asymetrycznie ukształtowana płyta CD powoduje problemy ze zgodnością z większością nieprzenośnych odtwarzaczy CD.[14][15]Ścieżka dźwiękowa została później wydana w Japonii 4 lutego 1998 roku, przez Pony Canyon pod tytułem Yoshi Story Original Soundtrack (jap. ヨッシーストーリーオリジナルサウンドトラック Yosshī Sutōri Orijinaru Saundotorakku), album został wydany jako Vol. 5 w krajowej wersji Nintendo Sound Series. Z każdym wynikiem i fanfarami z gry zawartej na płycie, wydanie zawierało w sumie 49 utworów, a także ostatni bonusowy utwór[16]. Trzecie i ostatnie wydanie ścieżki dźwiękowej „Love, Peace & Happiness: The Original Yoshi’s Story Soundtrack” zawiera 28 utworów i zostało wydane w Niemczech 9 kwietnia 1998 r., przez Nintendo of Europe[17].

Marketing i sprzedaż

Według japońskiego magazynu Famitsu, Yoshi’s story sprzedało się w ilości 53 428 egzemplarzy w dniu premiery w Japonii. W efekcie uzyskał on 7. pozycję w rankingu najlepiej sprzedających się gier w rankingu Famitsu. Gra sprzedała dodatkowe 118 502 egzemplarze w czasie do 4 stycznia 1998 roku, spadając na ósme miejsce. Do końca tego roku, Yoshi’s Story sprzedała w sumie 618,789 egzemplarzy w Japonii, co stanowiło 27. pod względem sprzedaży grę wideo w kraju w 1998 roku. Na rynku niemieckim sprzedano 150 000 sztuk od stycznia do września 1998 r. To sprawiło, że była to szósta pod względem sprzedaży gra konsolowa w tym okresie. Nintendo zamierzało wydać Yoshi’s Story w Ameryce Północnej w sezonie świątecznym w 1997 roku, ale wydanie zostało opóźnione do marca 1998 roku. Urzędnik Nintendo powiedział, że opóźnienie było „oparte na nas wymagającym jakości A-plus”. Po zakończeniu gry Nintendo początkowo wysłało 800 000 sztuk z Japonii do amerykańskich sprzedawców detalicznych. Detaliści obawiali się, że pojawią się niedobory (jak miało to miejsce w przypadku GoldenEye 007), ale urzędnik Nintendo obiecał, że przesyłka zaspokoi popyt. Starając się promować grę w amerykańskich reklamach kierowanych bezpośrednio do Nintendo do ostatnich nabywców konsol; umieszczać reklamy w grach i czasopismach dla dzieci; i emitował 30-sekundową reklamę telewizyjną w NBC, Fox Kids, WB Kids i Nickelodeon podczas programów dla dzieci. 7 marca 1998 r. Nintendo uruchomiło grę w Lizard Lick w Północnej Karolinie. W ramach wydarzenia odbyły się konkursy językowe dla dzieci oraz terminale wideo, w których można wypróbować grę. O ile Yoshi’s Story została pierwotnie zaplanowana na 9 marca 1998 roku, to została przełożona z powodu burz El Niño. Została oficjalnie wydana następnego dnia, 10 marca 1998 r. Z MSRP w wysokości 59,95 USD. Artykuł w Financial Times mówi, że za późne wydanie, nieodpowiednia podaż i błędy w dystrybucji doprowadziły do niskiej sprzedaży Yoshi’s Story w USA. W ciągu miesiąca cena gry była obniżana o ponad 50%. Mimo to Yoshi’s Story stała się tytułem gracza w dniu 23 sierpnia 1998 roku, a jej MSRP została obniżona do 39,95 USD. PC Data, która śledziła sprzedaż w Stanach Zjednoczonych, poinformowała, że gra sprzedała się w 679219 sztuk i zarobiła 32,6 miliona dolarów do końca 1998 roku. To sprawiło, że jest to ósme pod względem sprzedaży wydanie Nintendo 64 w tym roku. Według The NPD Group, Yoshi’s Story była 16. pod względem sprzedaży grą wideo w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku.

Przypisy

  1. Yoshi’s Story. „Gry Komputerowe”. 06/1998, s. 57. CGS Computer Studio. 
  2. Yoshi’s Story. „Neo”. 4, s. 45, Marzec 1998. ProScript Sp.z.o.o. 
  3. Yoshi’s Story Screenshots, Pictures, Wallpapers – Nintendo 64, IGN [dostęp 2019-03-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-05] (ang.).
  4. Virtual Console updated – Nintendo Wii Video Game News – PAL Gaming N…, archive.is, 15 stycznia 2013 [dostęp 2019-03-09].
  5. I.G.N. Staff, Q&A, IGN, 5 maja 1997 [dostęp 2019-03-09] (ang.).
  6. I.G.N. Staff, First Look at Yoshi 64, IGN, 2 grudnia 1996 [dostęp 2019-03-09] (ang.).
  7. „What’s Next for Shigeru Miyamoto?”. Next Generation. No. 26. Imagine Media. February 1997. p. 144.
  8. I.G.N. Staff, Nintendo Unloads More Screen-Shots, IGN, 11 sierpnia 1997 [dostęp 2019-03-09] (ang.).
  9. Wayback Machine, web.archive.org, 11 października 1997 [dostęp 2019-03-09] [zarchiwizowane z adresu 1997-10-11].
  10. Peer Schneider, Yoshi’s Story, IGN, 11 marca 1998 [dostęp 2019-03-09] (ang.).
  11. Game Music :: Hajime Wakai, www.squareenixmusic.com [dostęp 2019-03-09].
  12. a b Square Enix Music Online :: Kazumi Totaka, www.squareenixmusic.com [dostęp 2019-03-09].
  13. WebCite query result, www.webcitation.org [dostęp 2019-03-09].
  14. „GameTrax.net – Album Image”. GameTrax.net.
  15. WebCite query result, www.webcitation.org [dostęp 2019-03-09].
  16. „PCCG-00438 | Yoshi’s Story Original Soundtrack – VGMdb”. VGMdb.
  17. „GameTrax.net – Yoshi’s Story Game Soundtrack”. GameTrax.net.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references