Złotnicka biała

Całość
Głowa
Zad

Złotnicka biała – polska rasa świni domowej.

Historia

Zarówno rasa złotnicka biała, jak i pstra powstały w latach 1946–1949 na terenie województwa olsztyńskiego, za sprawą prac doświadczalnych prowadzonych przez prof. Stefana Alexandrowicza. Uniwersytet Poznański zakupił wtedy pięć knurów i 18 loch przywiezionych przez przesiedleńców z okolic Wilna i Nowogródka na Warmię (okolice Lidzbarka Warmińskiego), a będącymi mieszańcami prymitywnych świń długouchych oraz krótkouchych i możliwą domieszką krwi świń wielkich białych angielskich. Świnie te umieszczono (po krótkim pobycie w zakładzie w Pawłowicach) w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Złotnikach koło Poznania[1]. W wyjściowej populacji przeważały osobniki umaszczone łaciato, czarno-biało lub biało, rzadziej występowały czarne, szare, rude lub pręgowane. W wyniku dalszych kojarzeń oraz selekcji materiału zwierzęcego wyhodowano dwie odmiany świń złotnickich: białą (mięsną) i pstrą (mięsno-słoninową). W 1962 obie odmiany uznano za odrębne rasy. Otwarto wtedy dla nich księgi zwierząt hodowlanych[2].

Świnie rasy białej doskonalono w Złotnikach oraz w RZD w Przybrodzie. Celem lepszej produkcji bekonu zastosowano jednorazowy dolew krwi rasy Landrace (Szwecja). Oprócz Złotnik i Przybrody świnie te hodowano też w Sielinku pod Opalenicą i w Michałowie (Dolny Śląsk). W 1999 największe stado powstało ponownie w Złotnikach (około sto loch)[2].

Wzorzec rasy

Wzorzec historycznie ukształtowany:

  • maść białą z dopuszczalnymi małymi, czarnymi łatkami,
  • głowa mała,
  • ryj średnio długi i prosty,
  • uszy pochylone ku przodowi, średniej wielkości,
  • tułów długi, trapezoidalny, coraz węższy ku przodowi,
  • zad dobrze wypełniony,
  • kończyny wysokie,
  • 12 sutków u loch z dopuszczalną asymetrią jednego sutka,
  • lochy troskliwe dla prosiąt, opiekuńcze, knury z poprawnym libido,
  • masa ciała lochy: 200–250 kg,
  • masa ciała knura: 250–300 kg[2].

Świnie typowo mięsne, późno dojrzewające. Liczba prosiąt w miocie od 9 do 12 sztuk. Średnio szybkie tempo wzrostu. Nadają się dobrze do intensywnego chowu. Nie ma większych wymagań paszowych. Odporna na specyficzne czynniki chorobotwórcze. Mięso o marmurkowej tkance mięśniowej, przydatne do wytwarzania regionalnych produktów mięsnych[2].

Kulinaria

Mięso pochodzące od świń złotnickich (białych i pstrych) wpisano 12 maja 2006 na Listę produktów tradycyjnych (prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) w kategorii „Produkty mięsne” w woj. wielkopolskim pod nazwą „wielkopolska wieprzowina złotnicka”[3].

Przypisy

  1. Mieczysław Ratajszczak, Wyhodowanie i doskonalenie świń złotnickich, w: Wieści Akademickie, nr 3-4/2012, wyd. AR Poznań, s.35, ISSN 1429-3064
  2. a b c d Robert Eckert, Grzegorz Żak, Ochrona zasobów genetycznych świń ras rodzimych – stan hodowli i wyniki oceny za rok 2014, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, Kraków, 2015, s.7-8,11, ISSN 2300-3294
  3. Wielkopolska wieprzowina złotnicka. W: Lista produktów tradycyjnych (woj. wielkopolskie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 03 czerwca 2018. [dostęp 2021-07-03].

Media użyte na tej stronie

Pig Zlotnicka biala.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Świnia rasy złotnicka biała.
Sus scrofa Złotnicka biała.jpg
Autor: Silar, Licencja: CC BY-SA 4.0
tradycyjna złotnicka biała pstra
Pig Zlotnicka biala (5).jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Świnia rasy złotnicka biała.