Zaginiony świat (powieść Arthura Conana Doyle’a)

Zaginiony Świat
The Lost World
Ilustracja
Autor

Arthur Conan Doyle

Tematyka

prehistoria

Typ utworu

przygodowy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1912

Wydawca

Hodder & Stoughton

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1912-1913

Wydawca

Wieczory Rodzinne

Przekład

M.G.

poprzednia
brak
następna
Trujące pasmo

Zaginiony świat (ang. The Lost World) – powieść przygodowa, z elementami fantastyki naukowej i fantasy, napisana przez Artura Conana Doyle’a i wydana w 1912 roku.

Inspiracją dla autora była prawdopodobnie południowoamerykańska góra Roraima[1][2].

Dalsze losy prof. Challengera i innych bohaterów tej książki Conan Doyle przedstawił w książkach: Trujące pasmo (The Poison Belt, 1913), Tajemnicze krainy (The Land of Mist, 1926), The Disintegration Machine (1927) i When the World Screamed (1928).

Pierwszy polski przekład powieści, pt. Zaginiony świat, tłumacza skrywającego się pod ps. M.G., ukazał się w odcinkach (w latach 1912-1913) w tygodniku ilustrowanym dla dzieci i młodzieży Wieczory Rodzinne[3] a następnie w 1913 został on wydany w formie książkowej, pt. Świat zaginiony : opowieść o zdumiewających przygodach profesora Jerzego Challengera, lorda Johna Roxtona, profesora Summerlee i pana Edwarda Malone, członka red. "Gazety Porannej"[4]. Następny, anonimowy przekład (tłumacza skrywającego się pod ps. A. Spero) został wydany w 1926 pt. Świat zaginiony[5]. Powieść była przekładana także przez Agnieszkę Kuligowską (I wyd. 1995)[6].

Opis fabuły

Członkowie wyprawy do zaginionego świata - od lewej: prof. Summerlee, E.D. Malone (Daily Gazette), prof. G.E. Challenger, lord John Roxton.

Książka opowiada o przygodach grupy podróżników uwięzionych na położonym w Ameryce Południowej tajemniczym płaskowyżu, całkowicie odizolowanym od świata. Specyficzne położenie sprawia, że na płaskowyżu do czasów współczesnych przetrwały relikty zamierzchłej przeszłości – m.in. dinozaury i ludzie pierwotni.

Bohaterowie – ekscentryczny biolog, profesor George Challenger, dziennikarz Edward Malone, profesor Summerlee oraz poszukiwacz przygód i były żołnierz lord John Roxton, zmagają się z zamieszkującymi wyżynę małpoludami oraz prehistorycznymi gadami.

Pochwyceni przez plemię małpoludów, uciekają, po czym wspólnie ze szczepem żyjących na wyżynie ludzi (indian) pokonują małpoludy i ostatecznie wracają do Londynu z trofeami, w tym żywym pterodaktylem będącym koronnym dowodem prawdziwości ich słów.

Bestiariusz

Prehistoryczne zwierzęta, z którymi stykają się bohaterowie na kartach powieści lub przynajmniej są wzmiankowane jako żyjące na wyżynie:

  • małpoludy (w sprawozdaniu z wyprawy dla członków Instytutu Zoologii Summerlee stwierdza, że wyewoluowały one z pitekantropa jawajskiego)
  • niezidentyfikowany teropod; Challenger i Summerlee spekulowali, że mógł to być allozaur lub megalozaur, bądź każdy większy drapieżny dinozaur (bohaterowie stykają się z teropodami różnej wielkości – w rozdziale XI ich obóz atakuje zwierzę nie wyższe od konia, zaś w rozdziale XV kryjówki Indian atakują dwa niewiarygodnie duże, większe od największego słonia teropody. W powieści nie jest wyjaśnione, czy są to zwierzęta z różnych gatunków, czy przedstawiciele tego samego gatunku w różnym wieku).
  • Iguanodon
  • Stegosaurus
  • Phorusrhacos
Pterodaktyle.
  • Pterodactylus
  • niezidentyfikowany plezjozaur
  • niezidentyfikowany ichtiozaur
  • niezidentyfikowany zielony wąż wodny
  • niezidentyfikowany wąż, którego zrzucona skóra była purpurowa i miała pięćdziesiąt jeden stóp
  • niezidentyfikowane białe zwierzę, żyjące na mokradłach i fosforycznie świecące w ciemności; Summerlee w czasie składania sprawozdania z wyprawy dla członków Instytutu Zoologii stwierdza, że najprawdopodobniej jest to jakiś ssak
  • zwierzę podobne do olbrzymich pancerników (prawdopodobnie Glyptodon)
  • jeleń z wielkimi gałęziami rogów; (...) żaden łoś nie sięgnąłby mu nawet do ramienia (prawdopodobnie jeleń olbrzymi)
  • Toxodon
  • olbrzymie żółwie
  • niezidentyfikowane płaskie stworzenie, podobne do pulsującego życiem dywanika z czarnej, oślizgłej skóry
  • wielka czarna ćma, którą Indianie uważają za bardzo jadowitą

Adaptacje ekranowe i odniesienia w kulturze

Utwór był wielokrotnie filmowany, po raz pierwszy w 1925 r. (ta ekranizacja do dziś pozostaje prawdopodobnie najsłynniejszą; nad efektami specjalnymi pracował Willis O'Brien, który później pracował też m.in. przy King Kongu z 1933 r.).

Popularność w ostatnich latach przyniósł mu serial telewizyjny z lat 1999-2002 oraz wyprodukowany przez BBC miniserial z 2001 r., z Bobem Hoskinsem, Jamesem Foksem i Peterem Falkiem w rolach głównych.

Do tytułu powieści Conan-Doyle’a nawiązuje bestseller Michaela Crichtona Zaginiony Świat, będący drugą częścią powieści Park Jurajski.

Bibliografia

  • Zaginiony świat — pierwszy polski przekład powieści z ilustracjami Harry’ego Rountree
  • patrz także: przypisy

Przypisy

  1. Roraima relacja. [dostęp 2013-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-18)]. (pol.).
  2. Roraima – świat zaginiony.... 2008-09-04. [dostęp 2013-09-08]. (pol.).
  3. Wieczory Rodzinne, rocznik 1912; Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
  4. Zobacz: skan powieści w Polonie.
  5. Zobacz: Świat zaginiony w Wikiźródłach.
  6. Dane z katalogu Biblioteki Narodowej

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Frontispiece (The Lost World, 1912).jpg
A page scan of The Lost World, a 1912 novel by British writer Arthur Conan Doyle.

Image cropped, captions removed. Characters in the book The Lost World.

Professor Summerlee, F.R.S.; E. D. Malone (Daily Gazette); Professor G. E. Challenger, F.R.S., F.R.C.S.;  Lord John Roxton

THE MEMBERS OF THE EXPLORING PARTY.

From a photograph by William Ransford, Hampstead.

Rhamphorhynchus.jpg
Rhamphorhynchus and Pterodactylus