Zahnradbahn Stuttgart

Linia kolejowa
Zahnradbahn Stuttgart
Dane podstawowe
Zarządca

Stuttgarter Straßenbahnen AG

Długość

2,2 km

Rozstaw szyn

1000 mm

Sieć trakcyjna

750 V

Zdjęcie LK
Zahnradbahn Stuttgart, Marienplatz
Historia
Rok otwarcia

1884

Rok elektryfikacji

1902

Portal Transport szynowy

Zahnradbahn Stuttgart (pol. Stuttgarcka Kolej Zębata) – kolej zębata w Stuttgarcie łącząca dzielnice Süd (a precyzyjnie: jej część zwaną Heslach) i Degerloch. Otwarta 23 sierpnia 1884, tor szerokości 1000 mm wyposażony w zębatkę systemu Riggenbacha, zasilana prądem stałym o napięciu 750 V (dawniej 600 V) z sieci napowietrznej. Obecnie linię eksploatują Stuttgarter Straßenbahnen AG.

Zahnradbahn Stuttgart jest, obok Zugspitzbahn, Wendelsteinbahn oraz Drachenfelsbahn, jedną z czterech nadal czynnych kolei zębatych w Niemczech. Jest jednak jedyną, która nadal wykonuje publiczne rozkładowe przewozy pasażerskie. Pozostałe trzy są już tylko kolejami o znaczeniu turystycznym.

W maju roku 1959 Zahnradbahn Stuttgart została włączona do ogólnego planu numeracyjnego stuttgarckich tramwajów. Pierwotnie nosiła nr 30, jednak od czasu utworzenia Verkehrs- und Tarifverbund Stuttgart (związku komunalnego pełniącego funkcję organizatora transportu publicznego) nosi numer 10.

Historia

  • 23 sierpnia 1884 – prywatne przedsiębiorstwo Filderbahn-Gesellschaft rozpoczęło eksploatację kolei, pociągi prowadzono przy użyciu parowozów
  • 11 czerwca 1902 – kolej została zelektryfikowana
  • 1903 – ograniczono kursowanie pociągów prowadzonych trakcją parową do weekendów
  • 1920 – właściciel kolei (Filderbahn-Gesellschaft) zostaje przejęty na własność przez miasto Stuttgart, a prowadzenie ruchu pociągów przejęły Stuttgarter Straßenbahnen AG
  • 1921 – ostatecznie wycofano parowozy z eksploatacji
  • 1934 – miasto Stuttgart ostatecznie przejęło kolej na własność (likwidacja Filderbahn-Gesellschaft)
  • 21 grudnia 1936 – przeniesiono przystanek początkowy z dotychczasowego dworca kolei zębatej (Filder-Bahnhof) na Marienplatz, dzięki czemu ułatwiono przesiadki z i do tramwajów; w miejscu dotychczasowego dworca zbudowano zajezdnię
  • 16 grudnia 1994 – w celu poprawy połączenia z siecią tramwajową (obecne zwaną koleją miejską – Stadtbahn Stuttgart) oddano do użytku nowy, liczący 200 metrów długości, odcinek toru do Degerlocher Albplatz
  • 6 grudnia 2002 – oddano do użytku całkowicie przebudowany przystanek końcowy na Marienplatz

Współcześnie

Kolej kursuje od godziny 5 do 21 w dni powszednie oraz od około 6.20 do około 21 w niedziele i święta. Przez cały tydzień od godziny 21 do około 0.40 kursuje kolejowa komunikacja zastępcza obsługiwana przez mikrobus. Czas przejazdu od stacji początkowej do końcowej wynosi 10 minut, a pociągi kursują z częstotliwością co 15 minut (z wyjątkiem godzin porannych w niedziele i święta, kiedy to kursują co 30 minut). Kolejowa komunikacja zastępcza kursuje co 20 minut[1].

Rowerzyści mogą przewozić rowery na specjalnej platformie doczepionej do wagonu pasażerskiego. Za za- oraz wyładunek roweru odpowiedzialny jest podróżny. Przewóz rowerów jest możliwy od godziny 5.45 w dni powszednie i soboty oraz od 7.00 w niedziele i święta[1].

Pociągi są obsługiwane przez trzy wagony typu ZT-4 dostarczone w roku 1982, z czego w ruchu znajdują się dwa (z wyjątkiem godzin porannych w niedziele i święta, kiedy kursuje tylko jeden), trzeci wagon pozostaje w rezerwie.

Przebieg linii

Trasa rozpoczyna się na Marienplatz w dzielnicy Süd i po opuszczeniu placu biegnie wydzielonym torowiskiem do dzielnicy Degerloch. Maksymalne pochylenie toru na zasadniczej trasie 17,8%, natomiast na trasie dojazdowej do zajezdni wynosi 20,0%. Długość trasy wynosi 2,2 km[2], a pokonywana różnica wysokości pomiędzy przystankiem początkowym Marienplatz (266 m n.p.m.), a końcowym Degerloch (470 m n.p.m.) wynosi 204 m, a najwyżej położonym punktem trasy jest przystanek przy Nägelestraße (373 m n.p.m.).

Tabor

Parowozy

Zahnradbahn Stuttgart eksploatowała w sumie 7 parowozów, z czego 5 dostarczyła Maschinenfabrik Esslingen (3 w latach 1883–1885 oraz kolejne 2 w roku 1898), a dwie kolejne zakupiono w roku 1918 ze szwajcarskiej kolei Brünigbahn. Wszystkie parowozy zezłomowano do roku 1922.

Doczepne wagony pasażerskie

Zahnradbahn Stuttgart eksploatowała w sumie pięć rodzajów doczepnych wagonów pasażerskich.

  • Pierwsze cztery wagony (wagony typu 1 i 2) dostarczono w roku 1884. W roku 1906 zostały one sprzedane na Härtsfeldbahn, gdzie zostały zezłomowane (ostatni w roku 1958).
  • W latach 1893–1900 dostarczono cztery wagony letnie (wagony typu 3). Zostały one zezłomowane w roku 1922.
  • W latach 1896–1900 wprowadzono do eksploatacji sześć kolejnych wagonów, z których cztery służyły aż do początku lat 80. XX wieku
  • W roku 1956 włączono do eksploatacji wagon doczepny pracujący do tej pory na sąsiedniej kolei wąskotorowej. Jednak ze względu na niski komfort podróży nie cieszył się on popularnością i służył jedynie do roku 1965

Przez cały okres eksploatacji doczepnych wagonów pasażerskich ze względów bezpieczeństwa pociągi zestawiano w ten sposób, że parowóz lub wagon motorowy znajdowały się zawsze na tym końcu pociągu, który był skierowany ku dolnej stacji kolei. Dzięki temu, w przypadku awarii sprzęgu pomiędzy wagonami lub wagonem a pojazdem trakcyjnym, nie doszłoby do zbiegnięcia (niekontrolowanego zjazdu) wagonów w dół.

Wagony silnikowe

  • W roku 1902 zakupiono cztery elektryczne wagony silnikowe produkcji firmy Herbrand & Cie. Wagony te pierwotnie posiadały tylko jeden silnik trakcyjny i okazały się zbyt słabe. Spowodowało to opóźnienie wprowadzenia wagonów elektrycznych o dwa lata. Stało się to możliwe dopiero w roku 1904, po przebudowie wagonów polegającej na zabudowaniu drugiego silnika. W 1912 roku dostarczono jeszcze jeden wagon tego typu. Wagony tego typu pracowały do roku 1954.
  • W latach 1935–1937 dostarczono nowe, trzyosiowe wagony motorowe, z czego ten dostarczony 1937 był pierwszym wagonem o konstrukcji w pełni stalowej. Dwa ostatnie wagony motorowe dostarczono w roku 1950. Jeden z wagonów dostarczonych w roku 1935 pracował aż do roku 1983.
  • W roku 1982 zakupiono trzy nowoczesne wagony typu ZT-4[2]. Ze względu na usterki występujące w początkowym okresie eksploatacji do roku 1983 cały czas pozostawał w rezerwie jeden z wagonów pochodzących z roku 1950.

Wagony do przewozu rowerów

Zahnradbahn Stuttgart eksploatuje dwa wagony (platformy) do przewozu rowerów wyprodukowane przez Waggon-Union Berlin[2]. Platformy te, podobnie jak niegdyś doczepne wagony pasażerskie, doczepiane są do tego końca wagonu motorowego, która znajduje się od strony górnej stacji.

Galeria

Zobacz też

  • Standseilbahn Stuttgart

Przypisy

  1. a b Rozkład jazdy linii nr 10. Verkehrs- und Tarifverbund Stuttgart GmbH (VVS). [dostęp 2015-01-15]. (niem.).
  2. a b c Zacke – Stuttgarts Zahnradbahn zwischen Marienplatz und Dagerloch seit 1884. Stuttgarter Straßenbahnen AG. [dostęp 2015-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-09)]. (niem.).

Bibliografia

  • Ulrich Theurer: 100 Jahre Zahnradbahn Stuttgart-Degerloch.
  • Dirk von Harlem: Neue Zahnradbahn-Triebwagen für Stuttgart. Technische Beschreibung.
  • „Straßenbahn Magazin”. Heft 53, s. 163 ff, August 1984. Stuttgart: Franckh’sche. ISSN 0340-7071. 
  • Gottfried Bauer: Straßenbahn in Stuttgart. „Über Berg und Tal” mit der SSB. GeraMond, München 2003, ISBN 3-7654-7188-7.
  • Gottfried Bauer, Ulrich Theurer, Claude Jeanmaire: Eine Dokumentation über die Zahnrad- und Filderbahn, Cannstatter Strassenbahnen GmbH, Stuttgarter Vorort-Strassenbahnen, Esslinger Städtische Strassenbahn, Strassenbahn Esslingen-Nellingen-Denkendorf, Städtische Strassenbahn Feuerbach, Strassenbahn Feuerbach-Ludwigsburg GmbH. In: Strassenbahnen um Stuttgart/Tramways around Stuttgart (Germany). Eisenbahn, Villigen (AG) 1984, ISBN 3-85649-047-7.
  • Die neue Zahnradbahnbrücke über die Obere Weinsteige. „Über Berg und Tal”. Jahrgang 26, heft 4, August 1965. 
  • Hans-Joachim Knupfer: Die Bahn zur schönen Aussicht. Stuttgarts Zahnradbahn. Stuttgart: Stuttgarter Straßenbahnen, 2009. ISBN 978-3-9811082-2-4.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

BSicon ulBHF.svg
underground train station (legend icon)
BSicon uexlBHF.svg
ex underground train station (legend icon)
BSicon ulHST.svg
underground train stop (legend icon)
BSicon uexlHST.svg
ex underground train stop (legend icon)
BSicon ulDST.svg
underground service station (legend icon)
BSicon uexlDST.svg
ex underground service station (legend icon)
BSicon lBST.svg
non-passenger stop (legend icon)
BSicon exlBST.svg
ex non-passenger stop (legend icon)
BSicon ulBST.svg
underground service stop (legend icon)
BSicon uexlBST.svg
ex underground service stop (legend icon)
BSicon expHST.svg
local-only minor station
BSicon upHST.svg
Icons for railway description
BSicon uexpHST.svg
out-of-use local-only minor metro station
BSicon uexENDEe.svg
Railroad BSicon
BSicon uSTR.svg
Underground straight track
BSicon uexSTR.svg
ex underground straight track
BSicon extSTR.svg
straight line, modified version (+ex, +t, +ext)
BSicon utSTR.svg
underground tunnel straight track
BSicon uextSTR.svg
ex underground tunnel straight track
BSicon hSTR.svg
high level track
BSicon exhSTR.svg
ex high level track
BSicon uhSTR.svg
underground high level track
BSicon uexhSTR.svg
ex underground high level track
BSicon hSTRae.svg
Bridge (big)
BSicon uhSTRae.svg
Image for BSicon diagrams
BSicon uexhSTRae.svg
BS template transport icon
BSicon hKRZWae.svg
bridge over water straight (big)
BSicon exhKRZWae.svg
bridge over water straight (big)
BSicon KRZWu.svg
(c) I, Lantus, CC-BY-SA-3.0
Line crossing under water across
BSicon uexKRZWu.svg
for BS models. water tunnel, urban(blue), not in use.
BSicon KMW.svg
mileage change
BSicon exKMW.svg
ex mileage change
BSicon uKMW.svg
A mile-marker for metros/canals
BSicon uexKMW.svg
mileage change
BSicon GRENZE.svg
Autor: Bernina, axpde, Licencja: CC BY-SA 3.0 de
track with border
BSicon ÜST.svg
Track change (new design)
BSicon exÜST.svg
track change (new design)
BSicon uÜST.svg
Track switch, metro/light rail
BSicon uexÜST.svg
track change, metro/light rail (new design)
BSicon BUE.svg
level crossing straight
BSicon exSKRZ-YBUE.svg
Disused railway line level crossing on minor road.
BSicon uBUE.svg
underground level crossing straight
BSicon uexBUE.svg
Ex underground level crossing straight
BSicon ELCa.svg
Autor: Lekko gazowany, Licencja: CC BY-SA 3.0
electrified line start sign for railways
BSicon ELCe.svg
Autor: Lekko gazowany, Licencja: CC BY-SA 3.0
electrified line end sign for railways
SSB 1002-Marienplatz.JPG
(c) Jan Oosterhuis, CC BY-SA 3.0
Stuttgarter Straßenbahnen (SSB) tandrad motorrijtuig 1002 en fietsenwagen 1981 van tandradlijn 10 op 16 februari 2006 te Stuttgart-Marienplatz
Stuttgarter-zahnradbahn-zacke haltestelle-haigst.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Chep87 (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Stuttgart. Kolejka zębata jako linia tramwajowa nr 10. Edytuj to w Danych Strukturalnych na Commons
BSicon uKBHFa.svg
Underground terminal station
Zahnradbahn Stuttgart. Schiene.JPG
Autor: MSeses, Licencja: CC BY-SA 3.0
Schiene der Zahnradbahn (Haigst) vom Marienplatz in Stuttgart-Süd nach Stuttgart-Degerloch.
BSicon uHST.svg
underground stop
BSicon ueKRZo.svg
Ex underground crossing overhead
BSicon uKBHFe.svg
Underground terminal station
ZahnradbahnStuttgart P1010022.jpg
Autor: JuergenG, Licencja: CC BY-SA 3.0
Axle of the rack railway Stuttgart, Germany.
BSicon uBHF.svg
Underground station
Stuttgart-ssb-zahnradbahn-sl-10-690539.jpg

Stuttgart SSB Zahnradbahn SL 10 (Tw 105) Marienplatz (Endstelle) am 1. Juli 1980.
BSicon uKDSTa.svg
underground terminal station (non-passenger)
Stuttgarter Zahnradbahn.jpg
Autor:

kaffeeeinstein

Pozycja fotografa48° 45′ 49,81″ N, 9° 10′ 07,59″ E Kartographer map based on OpenStreetMap.To i inne zdjęcia na: OpenStreetMapinfo
, Licencja: CC BY-SA 2.0
1001 kurz vor erreichen der Endhaltestelle Marienplatz