Zbójnicki Skok

Zbójnicki Skok, Zbójecki Skok, Janosikowy Skok (słow. Zbojnický skok lub Janošikov skok), dawniej przez flisaków nazywany też lijem – przewężenie Dunajca w Przełomie Pienińskim, w którym rzeka ma szerokość zaledwie 12 m, płynąc ciasnym skalnym wąwozem pomiędzy wapiennymi ścianami Łysiny (tzw. Zbójeckie Skały) i Klasztornej Góry[1]. Miejsce to nie jest widoczne z Drogi Pienińskiej poprowadzonej po prawej stronie Dunajca, gdyż zasłaniają je drzewa. W zwężeniu tym prąd przyspiesza, a głębokość rośnie – jak twierdzą flisacy – do 8 m. Nazywają to miejsce Na Głębokie. Niekiedy, aby to udowodnić, wrzucali pionowo do wody żerdki, które po jakimś czasie wyskakiwały[2].

Flisacy przewożonym na tratwach turystom opowiadają, że w tym miejscu Janosik „uciekając przed hajdukami wysłanymi za nim przez pana na zamku w Niedzicy, przeskoczył Dunajec”. Pozostał po tym rzekomo na lewym cyplu rzeki ślad odciśniętych kierpców. Są też legendy, według których zbójnicy przechodzili w tym miejscu próby skoku[2].

Galeria

Przypisy

  1. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000, Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart, lipiec 2006, ISBN 83-87873-07-1.
  2. a b Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.

Media użyte na tej stronie

NPR Prielom Dunajca4 - Jánošíkův skok.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 3.0
NPR Prielom Dunajca - Jánošíkův skok
Janosikowy Skok - widok z brzegu.jpg
Autor: Szydzio, Licencja: CC BY-SA 4.0
najwęższe miejsce na przełomie rzeki Dunajec, według legendy w tym miejscu Janosik miał przeskoczyć wodę uciekając przed żołnierzami
Janosikowy Skok - widok z panoramą gór.jpg
Autor: Szydzio, Licencja: CC BY-SA 4.0
najwęższe miejsce na przełomie rzeki Dunajec, według legendy w tym miejscu Janosik miał przeskoczyć wodę uciekając przed żołnierzami