Zelandia (personifikacja)

Pomnik Zelandii upamiętniający I wojnę światową w Palmerston

Zelandia (ang. Zealandia) – personifikacja narodowa Nowej Zelandii. Zelandia przedstawiana jest jako kobieta pochodzenia europejskiego, która jest córką Brytanii. Określana mianem Matki Narodu oraz Matki Wolności[1][2]. Wizerunek Zelandii został utrwalony przede wszystkim w pierwszej połowie XX wieku, pojawiał się na znaczkach pocztowych, plakatach, rysunkach czy pomnikach upamiętniających wojny[2].

Historia

W 1664 roku holenderski żeglarz Abel Tasman odkrył wyspy Nowej Zelandii, które w pierwotnym brzmieniu nazywały się w języku holenderskim Nieuw Zeeland. Nazwa pochodziła od prowincji w Holandii – Zelandia (hol. Zeeland). W 1769 roku angielski żeglarz James Cook informował króla Jerzego III, że wyspy nazywają się New Zealand (nazwa angielska)[2].

Po raz pierwszy słowo Zelandia pojawiło się w 1857 roku w przewodniku dla emigrantów pod tytułem New Zealand or Zealandia, The Britaim of the South Seas, w którym to Zelandia była przedstawia jako malownicza kraina położona na południu. W 1879 roku angielska poetka May Sinclair opisywała Nową Zelandię jako „Najjaśniejszą Brytanię Południa” (ang. Brighter Britain of the South). Ponadto w 1889 roku słowo Zelandia pojawiło w zbiorze wierszy zatytułowanych The Pirate Chief and the Mummy's Complaint with Various Zealandian Poems opublikowanych w Boys' Own. W literaturze Zelandia była przedstawiana jako cudowna kraina położona na południu[2].

W 1865 roku Zelandia po raz pierwszy została przedstawiona jako postać kobiety, która miała uosabiać nowy dom. Zelandia została przedstawiona jako silna kobieta, rozprawiająca się z nieszczęsnym Maorysem oraz ukazuje triumf jej bicza nad toporem Maorysa[2].

Pod koniec XIX wieku pojawiła się propozycja włączenia Nowej Zelandii do Australii. Sytuacja ta doprowadziła do powstawania satyrycznych rysunków, przedstawiających Zelandię jako kobietę ubraną w białą szatę trzymając za rękę Maorysa i odpychającą jednocześnie australijskiego ogra[3].

W 1907 roku Nowa Zelandia uzyskała status dominium i w 1911 roku wybrała własny herb. Na herbie został utrwalony wizerunek Zelandii jako kobiety w białej szacie, która trzyma flagę Nowej Zelandii. Po przyjęciu herbu jego wzór został naniesiony na znaczki pocztowe, które zostały zaprojektowane przez Harry'ego L. Richardsona w 1915 roku, a w użytku znajdowały się do 1989 roku. Przyczyniło się to do utrwalenia wizerunku Zelandii[2].

Złoty okres wykorzystania wizerunku Zelandii przypadł na pierwsze dwie dekady XX wieku. Oprócz pojawiania się w różnych formach drukowanych, wykorzystana była również komercyjnie. Jej wizerunek pojawiał się na skrzyniach do lodu, świecach, wykorzystywany był przez gazetę Auckland Weekly News oraz jako nazwa marki produkującej owies[2].

Po zakończeniu I wojny światowej wizerunek Zelandii stracił na znaczeniu i stał się anachronizmem. Lata międzywojenne przyczyniły się do porzucenia Zelandii jako symbolu alegorii narodowej. Pomimo utraty znaczenia Zelandii jej wizerunek ponownie został wykorzystany w latach 1939–1940 podczas New Zealand Centennial Exhibition, wystawy uświęcającej 100 lat istnienia Nowej Zelandii[2].

Wybrane wizerunki Zelandii

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

New Zealand Coat of Arms 1911-1956.jpg
The New Zealand Coat of Arms designed by James McDonald. A Royal Warrant granting armorial ensigns and supports was issued on 26 August 1911 and published in the New Zealand Gazette on 11 January 1912. The 1911 coat of arms was replaced in 1956 by the current coat of arms.
New Zealand Centennial Exhibition - Certificate of Attendance.jpg
Shows female figure (Zealandia) partially draped in New Zealand flag, before a montage of New Zealand scenes including Maori whare and canoes, sailing ship and steamship in harbour, woodpigeon and tui on pohutukawa, kowhai, with clematis, manuka, and a kiwi in centre foreground. Edges are a frame of Maori carving and patterns.
Palmerston NZ Boer War Memorial closer.jpg
Autor: Mattinbgn, Licencja: CC BY 3.0
Boer war memorial in Palmerston, New Zealand
Australian ogre 1900.jpg
How we see it. A cartoon depicting New Zealand's reaction to Australia's invitation to join their federation.
Zealandia Expectant.jpg
Supplement to the Auckland Weekly News, "ZEALANDIA EXPECTANT".