Zofia z Turyngii

Zofia z Turyngii
Ilustracja
(c) Foto von Hydro bei Wikipedia, CC BY-SA 4.0

pomnik na rynku w Marburgu
ilustracja herbu
księżna Brabancji
Okres

od 1241
do 1248

Jako żona

księcia Henryka II

Poprzedniczka

Maria

Następczyni

Adelajda

pani Turyngii
Okres

od 1247
do 1263

W imieniu

landgrafa Henryka I Dziecię

regentka Hesji
Okres

od 1264
do 1265

W imieniu

landgrafa Henryka I Dziecię

Dane biograficzne
Dynastia

Ludowingowie

Data i miejsce urodzenia

20 marca 1224
Zamek Wartburg

Data i miejsce śmierci

29 maja 1275
Marburg

Miejsce spoczynku

Opactwo w Villers-la-Ville

Ojciec

Ludwik IV Święty

Matka

Elżbieta z Turyngii

Rodzeństwo

Herman II
Gertruda z Altenbergu

Mąż

Henryk II
od 1241
do 1248

Dzieci

Elżbieta
Henryk I Dziecię

Zofia z Turyngii (Zofia Brabancka, niem. Sophie von Brabant, Sophie von Thüringen, ur. 20 marca 1224 na zamku Wartburg, zm. 29 maja 1275 w Marburgu) – córka św. Elżbiety z Turyngii, księżna Brabancji, żona Henryka II, matka Henryka I Dziecię, pierwszego landgrafa Hesji i założyciela dynastii heskiej.

Dzieciństwo

Zofia z Turyngii urodziła się 20 marca 1224 roku na zamku Wartburg w Turyngii, siedzibie dynastii Ludowingów. Jej rodzicami byli: Ludwik IV Święty, landgraf Turyngii i palatyn saski oraz święta Elżbieta z Turyngii, córka króla Węgier Andrzeja II. Jej bratem był Herman II, siostrą bł. Gertruda z Altenbergu, wujenką bł. Salomea, a siostrami wujecznymi: święta Kinga i bł. Jolenta.

Zofia z Turyngii wraz z matką i rodzeństwem opuszcza Wartburg

Po śmierci ojca, w drodze na wyprawę krzyżową, 11 września 1227 roku, Zofia została wraz z matką, bratem i właśnie narodzoną siostrą, zmuszona przez stryja, Henryka Raspe, który ogłosił się regentem w imieniu czteroletniego Hermana II, do opuszczenia Wartburgu. Rodzina schroniła się wpierw u ubogich poddanych w Eisenach, a na wiosnę 1228 w opactwie benedyktynek w Kitzingen, którego ksienią była m. Mechtylda, ciotka Elżbiety, siostra świętej Jadwigi Śląskiej. Następnie przeniosła się do zamku Bollenstein, pod opiekę wuja Elżbiety, biskupa Bambergu Ekberta von Andechs-Meranien, brata Mechtyldy i św. Jadwigi, a potem do jego posiadłości w Pottenstein[1]. Gdy w 1229 roku św. Elżbieta przeprowadziła się do Marburga, jej kierownik duchowy, Konrad z Marburga, nakazał odesłanie Zofii i Hermana pod nadzór bpa Ekberta. 17 listopada 1231 roku Elżbieta Węgierska zmarła.

W późniejszych latach Zofia wychowywana była, wraz z bratem Hermanem, na zamku w Creuzburgu, przygotowując się do przyszłego małżeństwa. Po 1235 roku została zaręczona z owdowiałym księciem Brabancji, Henrykiem II[2]. 1 maja 1236 roku brała udział w uroczystościach w Marburgu, związanych z wcześniejszą o rok kanonizacją swej matki, św. Elżbiety[3].

Księżna Brabancji

Ślub Zofii z Henrykiem II

Zofia z Turyngii wyszła za księcia Henryka II w 1241 roku (według ówczesnych roczników Annales Parchenses[4], w literaturze podawane są wszystkie lata od 1237 do 1242). W 1243 roku urodziła córkę Elżbietę, którą w 1254 roku poślubił książę Brunszwiku i Lüneburga Albrecht I Wielki. 24 czerwca 1244 roku urodziła syna Henryka.

Swoje dokumenty i listy sygnowała:

My, Zofia, córka św. Elżbiety, księżna Brabancji[2].

Brat Zofii Brabanckiej, Herman zmarł w 1241 roku nie doczekawszy się przejęcia pełni władzy z rąk stryja. Rządzący od tego czasu Turyngią jako landgraf, Henryk Raspe umarł bezpotomnie 16 lutego 1247 roku. Wówczas rozpoczęła się walka o sukcesję w tym kraju. Jednym z pretendentów do dziedzictwa Ludowingów stał się trzyletni syn Zofii, Henryk. Jego głównymi konkurentami byli synowie sióstr Ludwika IV Świętego i Henryka Raspe: margrabia Miśni i Łużyc Henryk Dostojny, książę Anhalt-Zerbst Zygfryd I i hrabia Hennebergu Herman. Roszczenia wobec rozległych terenów w Turyngii, należących do Arcybiskupstwa Moguncji, zgłosił też natychmiast arcybiskup Zygfryd III z Eppsteinu.

Pieczęć Zofii Brabanckiej

Wskutek starań Zofii, szlachta z zachodniej części Turyngii, wraz z zakonem krzyżackim mającym tam duże posiadłości i siedzibę w Marburgu, na wspólnym zgromadzeniu na wrzosowisku Mader Heide koło Gudensbergu, tradycyjnym miejscu wieców i sądów w tym regionie, ogłosiła małego Henryka landgrafem Turyngii. Zofia przyjęła wówczas tytuł pani Turyngii (niem. Herrin von Thüringen, w literaturze występuje też określenie Landgräfin von Thüringen i Landgräfin von Hessen).

W maju 1247 roku książę Henryk II wyruszył do Turyngii, aby zabezpieczyć dziedzictwo żony i syna. W połowie tego miesiąca objeżdżał Oberlahngau, a następnie przez Marburg i Bad Hersfeld przybył do zamku Wartburg, jako reprezentant Zofii. Pod koniec maja był z powrotem w Marburgu, ale w czerwcu wrócił do Brabancji, by zaangażować się w starania swego siostrzeńca Wilhelma z Holandii o koronę królewską Niemiec, również po Henryku Raspe[5].

Henryk II zmarł 1 lutego 1248 roku, a jego następcą został najstarszy syn, z pierwszego małżeństwa z Marią Hohenstauf, Henryk III, koronowany 1 listopada tego roku. Zofia zamieszkała w zamku położonym we wsi Sint-Agatha-Rode nad rzeką Dijle w Brabancji[6] i zaangażowała się całkowicie w walkę o sukcesję w Turyngii dla swego syna Henryka, dając się poznać jako kobieta mężna, odważna, energiczna i wytrwała[7].

Pani Turyngii i regentka Hesji

23 kwietnia 1248 roku Zofia Brabancka przybyła z synkiem do Marburga, gdzie zostali przyjęci w uroczystej procesji. Potwierdziła tam krzyżakom wszystkie wcześniejsze nadania od Ludowingów w Turyngii. Dzięki poparciu zakonu, który budował kościół św. Elżbiety w Marburgu i uznał ją za swą patronkę, Zofia zabezpieczyła roszczenia swego syna w tym mieście oraz w Kassel. Jesienią oraz w 1249 roku zajęła zbrojnie kilka okolic Oberlahngau, przybywając do Grünbergu, dzięki wsparciu, którego udzielili grafowie: Zygfryd von Wittgenstein, Gerhard von Wildenberg i Konrad von Elben[8].

2 marca 1250 roku zawarła z Henrykiem Dostojnym porozumienie w Eisenach (niem. Eisenacher Richtung), na mocy którego przekazała mu na dziesięć lat kuratelę nad swym synem, w zamian za uznanie jego dziedzictwa w zachodniej części Turyngii. Zofia powróciła na dwa lata do Brabancji, po czym przybyła do Eisenach we wrześniu 1252 roku. W maju 1254 roku Henryk Dostojny zawarł układ z arcybiskupem mogunckim Gerhardem I von Daun-Kirberg, wykupując roszczenia arcybiskupstwa do dóbr we wschodniej części kraju, ale kwestię ich w części zachodniej pozostawił do czasu uzyskania pełnoletności przez Henryka (według prawa salickiego 24 czerwca 1256). Zdaniem niektórych Zofia uznała to za naruszenie umowy z 1250 roku i zwróciła się przeciwko Henrykowi Dostojnemu, wchodząc w sojusz z księciem Brunszwiku Albrechtem I, który władał częścią północnej Turyngii i w tym roku poślubił jej córkę, Elżbietę. Według innych sojusz ten nie był wymierzony w Henryka Dostojnego, gdyż Zofia przez następne kilka lat angażowała się w sprawy Brabancji, wspieranie Wilhelma z Holandii i różne problemy niemieckie. Wiosną 1259 roku Zofia z Albrehtem rozpoczęli zbrojną kampanię w Turyngii, w 1260 roku burząc grody w okolicach Wartburgu, a Creuzburg i Eisenach przeszły pod panowanie Zofii. Rok później Henryk Dostojny odbił Eisenach[9].

Kolejny arcybiskup moguncki, Werner z Eppsteinu w 1261 roku ekskomunikował Zofię i jej syna, a kraj obłożył interdyktem, jednak ona nie ustąpiła, prowadząc dalsze działania zbrojne i dyplomatyczne. 12 września 1263 roku zawarto układ, na mocy którego abp Werner uznał władzę Henryka w zachodniej części dziedzictwa Ludowingów. Wojna zakończyła się w roku 1264, a Turyngia została ostatecznie podzielona. Jej zachodnia część przypadła synowi Zofii, zaś wschodnia część Henrykowi Dostojnemu i jego synom. Powstało wówczas w Cesarstwie nowe państwo – Hesja, w którym objęła rządy Zofia z Turyngii, jako regentka w imieniu syna, landgrafa Henryka I[10].

Zamek w Marburgu

Na stolicę nowego państwa Zofia obrała Marburg, dynamicznie rozwijający się ośrodek pielgrzymkowy, jako miejsce spoczynku i kultu jej matki, św. Elżbiety z Turyngii, przyszłej patronki dynastii heskiej. Rozpoczęła w nim budowę nowego, obszernego zamku, na siedzibę władców Hesji, który nadal góruje nad miastem, na wysokości 102 m nad poziomem Lahnu[11].

Zofia z Turyngii przekazała synowi samodzielne rządy w 1265 roku, pozostając w Marburgu do śmierci, 29 maja 1275 roku. Pochowana została obok męża w brabanckim opactwie cystersów w Villers-la-Ville. Dynastia heska, której dał początek Henryk, panowała do 1918 roku. W związku z kluczową rolą Zofii, która wieloletnimi staraniami wywalczyła synowi panowanie w Hesji, została ona nazwana matką rodu (niem. die Stammmutter), a w sztuce przedstawiana jest jako podająca dziecko.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Friedrich Küch: Sophie, Herzogin von Brabant [w:] Allgemeine Deutsche Biographie, herausgegeben von der Historischen Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften, Band 34. 1892. (niem.).

Media użyte na tej stronie

Sophie of Thuringia.jpg
Secret Siegel von Sophie von Thuringia
Arms of the house of Hesse.svg
Autor: MostEpic, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of the house of Hesse
Wartburg Elisabethkemenate - Leben Elisabeth 7b Vertreibung.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wartburg ( Eisenach/Thuringia ). Chamber of Elisabeth of Hungary - Life of Elisabeth of Hungary on mosaics ( 1902-1906 ): Elisabeth with her children is forced to leave Wartburg castle.
Hendrik Sophie.jpg
Marriage of Henry II of Brabant and Sophie of Thuringia
Sophie-von-Brabant-Statue Marburg.jpg
(c) Foto von Hydro bei Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Statue der Sophie von Brabant mit ihrem Sohn Heinrich am Marburger Marktplatz, direkt links neben dem Marburger Rathaus.