Zrinjski Mostar

Zrinjski Mostar
Pełna nazwa

Hrvatski športski klub Zrinjski Mostar

Przydomek

Plemići

Barwy

              
biało-czerwono-niebieskie

Data założenia

1905

Liga

Premijer liga

Państwo

 Bośnia i Hercegowina

Część składowa

Federacja Bośni i Hercegowiny

Adres

Stjepana Radica 45, 88000 Mostar

Stadion

Stadion pod Bijelim Brijegom

Sponsor techniczny

Macron

Prezes

Denis Lasić

Trener

Krunoslav Rendulić

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Hrvatski športski klub Zrinjski Mostarbośniacki klub piłkarski z siedzibą w mieście Mostar.

Osiągnięcia

Historia

1905–1945

W 1896 kilku znaczących w Mostarze Chorwatów wpadło na pomysł zorganizowania młodzieżowego towarzystwa sportowego pod nazwą Hrvatski sokol. Wtedy jeszcze nie udało się utworzyć sportowego klubu w mieście, jednak w 1905 chorwacka młodzież kierowana przez profesora Kuštreba z pomocą towarzystwa kulturalnego Hrvoje utworzyła studencki klub sportowy o nazwie Đački športski klub. W 1912 klub ten zmienił nazwę na Gimnazijski nogometni klub Zrinjski. Nazwa klubu pochodziła od znanego w historii Chorwacji szlacheckiego rodu Zrinskich.

Pierwsze mecze nowa drużyna rozegrała z zespołem Osman z Sarajewa, przegrywając 0:3 i wygrywając 2:1. Pierwsze wzmianki na temat klubu napisał ówczesny działacz i zawodnik klubu Ivo Ćorić. Z zapisków tych dowiedzieć się można imion i nazwisk pierwszych graczy klubu: Ivan Bošnjak, Rudolf Brozović, Slavko Jukić, Ante Merdžo, Željko Merdžo, Bruno Novak, Edo Novak, Mabid Pehlivanović, Marko Suton oraz Karlo Šmit.

W 1914 u progu I wojny światowej zakazano działalności klubu. Zakaz trwał do 1917, kiedy to Zrinjski wraz z innym klubem z miasta zwanym HROŠK (Hrvatski radnički omladinski športski klub) utworzył nowy klub o nazwie Hercegovac. Znanych jest kilku piłkarzy HROŠK z tego okresu: Nikola Paladžić, Ante Pavković, Miroslav Prpić, Mirko Vlaho, Jure Zelenika i Kažimir Zubac.

W 1922 klub powrócił do nazwy Zrinjski i pod taką nazwą rozegrał w tym roku mecze z innymi drużynami z Mostaru – JŠK, Veležem i Vardarem. Klub zmierzył się także z wieloma klubami Hercegowiny, Bośni i Dalmacji.

W 1923 Zrinjski zdobył mistrzostwo Mostaru pokonując w finale klub JŠK. W meczu tym wystąpili następujący piłkarze: Živo Bebek, Pero Golić, Rudi Janjušić, August Kučinović, Mijo Miličević, Muhamed Omeragić, Husein H. Omerović, Milivoj Smoljan, Franjo Štimac, Kazimir Vlaho oraz Vjekoslav Vrančić.

W latach 30. Zrinjski rozgrywał swoje mecze w Zagrzebiu, Sarajewie, Banja Luce, a nawet w Czarnogórze. W 1936 władze Jugosławii zabroniły Zrinjskiemu wystąpić na turnieju w Dubrowniku z powodu chorwackich barw umieszczonych na koszulkach klubowych.

W 1938 Zrinjski zwyciężył w turnieju, w którym udział wzięły kluby: Velež, ŠK Sloga i ŠK Makabi. W tym okresie klub rozegrał trzy mecze w nocy, przy sztucznym świetle uzyskanym z lokalnej kopalni.

Znani są niektórzy prezesi klubu, stojący na jego czele w latach 1905–1945: Miško Mikulić, Jakša Miljković i Blaško Slišković, Drago Turkelj.

W okresie II wojny światowej w 1941 powstało Niepodległe Państwo Chorwackie, w ramach którego zorganizowano rozgrywki ligowe. Zrinjski wraz dwoma innymi klubami bośniackimi – SAŠK Sarajevo i NK Hrvoje z Banja Luki, przystąpił do pierwszej ligi chorwackiej w chwili, gdy Chorwacja przyjęta została do FIFA[1]. W lidze chorwackiej Zrijnski rozegrał historyczne mecze z klubami Građanski Zagrzeb i Hajduk Split. Rozegrany w 1943 mecz z zespołem Jedinstvo, wygrany 2:1, był prawdopodobnie ostatnim spotkaniem klubu przed okresem zawieszenia działalności, do jakiej doszło w 1945, po zakończeniu drugiej wojny światowej. Powodem zawieszenia klubu był, wydany przez komunistyczne władze Jugosławii, zakaz stosowania narodowych nazw i znaków przez organizacje sportowe[1]. Wszystkie kluby (a wśród nich Zrinjski), które nie chciały zastosować się do zakazu, zostały zawieszone. Spowodowało to, że klub Zrinjski zniknął ze sceny na okres 47 lat (od 1945 do 1992).

Wznowienie działalności klubu

Zrinjski wznowił swoją działalność w 1992 w Medziugorie, po tym, jak Bośnia i Hercegowina stała się niepodległym państwem. Ze względu na trwającą wojnę przez pierwsze dwa lata Zrijnski rozgrywał tylko mecze towarzyskie, głównie na obszarze Hercegowiny i Chorwacji, ale także w Kanadzie i w Niemczech. W 1994 Zrinjski wraz z innymi chorwackimi klubami na terenie Bośni i Hercegowiny utworzył federację piłkarską Bośni i Hercegowiny. Klub brał udział w rozgrywkach ligowych grupujących chorwackie kluby Bośni i Hercegowiny przez siedem sezonów, a do najlepszych graczy klubu należeli wtedy: Blaž Slišković i Slaven Musa. W 1998 Zrinjski wziął udział w pierwszych meczach barażowych z udziałem drużyn bośniackich. W 2000 powstała pierwsza liga, w której wspólnie grały drużyny chorwackie i bośniackie. Serbskie kluby Bośni i Hercegowiny dołączyły do wspólnej ligi w 2002. W tej połączonej lidze Zrinjski brał udział od samego jej początku i tak jest do dziś.

Latem 2000 Zrinjski rozegrał pierwsze mecze w ramach rozgrywek organizowanych przez UEFA. W Pucharze Intertoto Zrinjski zmierzył się ze szwedzkim klubem Västra Frölunda IF z Göteborga, przegrywając pierwszy mecz na wyjeździe 0:1 i wygrywając u siebie po 90 minutach także 1:0. Ponieważ dwumecz nie był jeszcze rozstrzygnięty, konieczna była dogrywka, w której piłkarze mostarskiego klubu zdobyli drugą bramkę, dającą w tym momencie awans. Dalszy przebieg dogrywki nie był już tak pomyślny i mecz zakończył się ostatecznie zwycięstwem drużyny Zrinjski 3:2, co z powodu większej liczby bramek zdobytych na wyjeździe dało awans drużynie szwedzkiej.

Przed sezonem 2003/2004 niektórzy z nowych członków zarządu przyciągnęli do klubu grupę zamożnych sponsorów. Głównym celem było sprawienie, by klub Zrinjski stał się czołowym klubem kraju jeszcze przed stuleciem klubu, które przypadało na rok 2005. W tym celu wypożyczeni zostali z Dinama Zagrzeb czterej piłkarze: Ivica Džidić, Mario Janjetović, Davor Landeka oraz Luka Modrić.

Po zakończeniu sezonu Džidić i Landeka zostali w klubie na dłużej. Chociaż Zrinjski w ligowych rozgrywkach nie uplasował się wysoko, stworzone zostały podstawy pod przyszłe sukcesy. Latem 2004 roku klub zawarł kontrakty z czołowymi piłkarzami ligi, takimi jak Dušan Kerkez, Zoran Rajović, Sulejman Smajić czy Velimir Vidić. Tak zbudowana drużyna, którą kierował trener Franjo Džidić, bez trudu zdobyła mistrzowski tytuł, ze znaczną przewagą nad drugim w tabeli klubem FK Željezničar. Królem strzelców ligi został Zoran Rajović.

Ponieważ klub z wieloma czołowymi piłkarzami zawarł kontrakt tylko na jeden sezon, debiut w Pucharze Mistrzów w sezonie 2005/2006 zakończył się już na pierwszym przeciwniku. Gorycz porażki powiększyła niska ranga rywala, którym był luksemburski klub F91 Dudelange. Wyjazdowe zwycięstwo 1:0 zapowiadało łatwy awans, dlatego porażka 0:4 po dogrywce na własnym stadionie dla wielu była zaskoczeniem.

Wkrótce po rozpoczęciu następnego sezonu nowym trenerem klubu został Blaž Slišković. W sezonie 2005/2006 klub zajął ostatecznie 3. miejsce, co pozwoliło na występ w Pucharze Intertoto. W pierwszej rundzie Zrinjski bez problemu wyeliminował maltański klub Marsaxlokk FC (3:0 u siebie i 0:0 na wyjeździe). Kolejnym rywalem był izraelski Maccabi Petach Tikwa– po 1:1 u siebie i 1:3 na wyjeździe Zrinjski odpadł z turnieju.

W sezonie 2006/2007 Zrinjski w rundzie jesiennej zajął drugie miejsce – 4 punkty za FK Sarajevo. W okresie przerwy zimowej klub opuścił jeden z najlepszych graczy, Lamine Diarra, który przeniósł się do portugalskiego klubu SC Beira-Mar. W zamian do klubu powrócił na zasadzie wolnego transferu Zoran Rajović. Ponadto z klubem Zrinjski zawarł kontrakt doświadczony pomocnik Mario Ivanković, który przybył z klubu NK Brotnjo. Stan kadrowy klubu przed rundą wiosenną kazał upatrywać w drużynie Zrinjski jednego z głównych pretendentów do mistrzowskiego tytułu. Wiosenna runda potwierdziła dużą jakość zespołu, jednak liderów z Sarajewa nie udało się dogonić. Drużynie Zrinjski udało się jedynie zredukować różnicę punktów do trzech i to pomimo incydentów, do jakich doszło 18 kwietnia w wyjazdowym meczu z klubem HNK Orašje, za które drużynie z Mostara karnie odjęto punkt.

Zdobyte wicemistrzostwo pozwoliło wystąpić w Pucharze UEFA w sezonie 2007/2008. Już pierwszy przeciwnik, którym był serbski klub Partizan Belgrad, okazał się bardzo trudny. Na własnym boisku Zrinjski przegrał aż 1:6, a w Belgradzie 0:5. Także w lidze, w sezonie 2007/2008, klubowi nie wiodło się zbyt dobrze, ale ostatecznie zajął 4. miejsce, które dało prawo gry w I rundzie kwalifikacyjnej Pucharu UEFA sezonu 2008/2009.

Obecny skład

Stan na 6 lutego 2022[2][3]
NrPoz.Piłkarz
3OBChorwacja Ivan Marić
4OBBośnia i Hercegowina Hrvoje Barišić
5OBSłowenia Dejan Trajkovski
6OBBośnia i Hercegowina Josip Ćorluka
7NABośnia i Hercegowina Ivan Jukić
8POBośnia i Hercegowina Damir Zlomislić
9NABośnia i Hercegowina Irfan Hadžić
10POBośnia i Hercegowina Ivan Bašić
11POBośnia i Hercegowina Madžid Šošić
12BRBośnia i Hercegowina Antonio Soldo
15NABośnia i Hercegowina Franko Sabljić
17NAChorwacja Matija Malekinušić
NrPoz.Piłkarz
19OBBośnia i Hercegowina Almir Bekić
21POBośnia i Hercegowina Igor Savić
22BRChorwacja Josip Čondrić
24POBośnia i Hercegowina Petar Bojo
27OBSerbia Slobodan Jakovljević
44POChorwacja Niko Janković
50OBBośnia i Hercegowina Kerim Memija
70OBChorwacja Marin Magdić
77POChorwacja Dragan Juranović
88NAChorwacja Karlo Kamenar
91OBChorwacja Mario Tičinović
99NABośnia i Hercegowina Nemanja Bilbija (kapitan)

Piłkarze na wypożyczeniu

NrPoz.Piłkarz
NABośnia i Hercegowina Kristijan Stanić (wypożyczony do NK GOŠK Gabela)
POBośnia i Hercegowina Semir Pezer (wypożyczony do FK Sloboda Tuzla)
NAChorwacja Ivan Jajalo (wypożyczony do Cibalia Vinkovci)
NrPoz.Piłkarz
BRBośnia i Hercegowina Vojin Savić (wypożyczony do FK Slavija Sarajewo)
NAChorwacja Roberto Ćosić (wypożyczony do HNK Čapljina)
OBBośnia i Hercegowina Ivor Krešić (wypożyczony do NK Jadran Luka Ploče)

Europejskie puchary

Information icon.svg Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
SezonRozgrywkiRundaKlubDomWyjazdOgólnie
2000Puchar Intertoto1RSzwecja Västra Frölunda2–10–12–2, w.
2005/06Liga Mistrzów1QLuksemburg Dudelange0–41–01–4, Dogr.
2006Puchar Intertoto1RMalta Marsaxlokk3–01–14–1
2RIzrael Maccabi Petach Tikwa1–31–12–4
2007/08Puchar UEFA1QSerbia Partizan1–60–51–11[4]
2QMacedonia Północna Rabotniczki1–20–01–2
2008/09Puchar UEFA1QLiechtenstein Vaduz3–02–15–1
2QPortugalia SC Braga0–20–10–3
2009/10Liga Mistrzów2QSłowacja Slovan Bratysława1–00–41–4
2010/11Liga Europy1QKazachstan Tobył Kostanaj2–12–14–2
2QSan Marino Tre Penne4–19–213–3
3QDania Odense BK0–03–53–5
2013/14Liga Europy1QAndora UE Santa Coloma1–03–14–1
2QBułgaria Botew Płowdiw1–10–21–3
2014/15Liga Mistrzów2QSłowenia NK Maribor0–00–20–2
2015/16Liga Europy1QArmenia Szirak Giumri2–10–22–3
2016/17Liga Mistrzów2QPolska Legia Warszawa1–10–21–3
2017/18Liga Mistrzów2QSłowenia NK Maribor1–21–12–3
2018/19Liga Mistrzów1QSłowacja Spartak Trnawa1–10–11–2
Liga Europy2QMalta Valletta1–12–13–2
3QBułgaria Łudogorec Razgrad1–10–11–2
2019/20Liga Europy1QMacedonia Północna Akademija Pandew3–03–06–0
2QHolandia Utrecht2–11–13–2, Dogr.
3QSzwecja Malmö FF1–00–31–3
2020/21Liga Europy1QLuksemburg FC Differdange 033–0 (D)
2QSłowenia Olimpija Lublana3–2 (W), Dogr.
3QCypr APOEL2–2 (W), k: 2–4
2022/23Liga Mistrzów1QMołdawia Sheriff Tyraspol0–00–10–1
Liga Konferencji Europy2QAlbania KF Tirana3–21–04–2
3QKazachstan Toboł Kustanaj1–01–12–1
POSłowacja Slovan Bratysława1–01–22–2, k: 5–6

Przypisy

  1. a b Jean-Michel de Waele i inni, The Palgrave International Handbook of Football and Politics, Cham, Szwajcaria: Palgrave Macmillan, 2018, ISBN 978-3-319-78777-0, OCLC 1038016095.
  2. Prvi tim/Igrači. hskzrinjski.ba. [dostęp 2018-07-09]. (chorw.).
  3. HSK Zrinjski Mostar, [w:] baza Transfermarkt (drużyny) [online] [dostęp 2022-02-06].
  4. Partizan zrezygnował z gry w europejskich pucharach

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of Liechtenstein.svg
Flag of Liechtenstein
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Albania.svg
Flag of Albania
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Kit shorts macrontempel1nr.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Association football kit shorts
Kit right arm zrinjski1920h.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hrvatski Športski Klub Zrinjski
Kit body zrinjski1920h.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Association football kit body
Kit left arm zrinjski1920h.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hrvatski Športski Klub Zrinjski
Kit body macronrodders1ws.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Association football kit body
Kit body macronrodders1nr.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Association football kit body
Kit shorts macrontempel1wr.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Association football kit shorts