Zygmunt Jórski

Zygmunt Jórski
Ilustracja
Zdjęcie nagrobne Zygmunta Jórskiego
Data urodzenia8 października 1880
Data i miejsce śmierci13 września 1963
Milanówek
Miejsce spoczynkucmentarz Bródnowski
Zawód, zajęciemalarz

Zygmunt Jórski (ur. 8 października 1880, zm. 13 września 1963 w Milanówku) – właściciel ziemski, z wykształcenia artysta plastyk.

Rodzina Jórskich pojawiła się na terenach obecnego Zacisza pod koniec XIX wieku, Zygmunt przejął majątek po rodzicach ok. 1910. Zamieszkiwał wraz z żoną Janiną w dworku, który znajdował się w oddaleniu od szosy do Radzymina, do którego prowadziła wysypana żwirem droga. Były to tereny bagnistych nieużytków, które Jórski postanowił rozparcelować. W założeniu miało powstać miasto-ogród złożone z działek o powierzchni od 1000 do 2000 metrów. Aby zwiększyć sprzedaż cenę ustalono na tak niskim poziomie, że reklamowano je jako najtańsze w okolicach Warszawy. Zygmunt Jórski był znany z tego, że kredytował kupujących, rozkładał płatności na dogodne raty, część działek rozdał, a wiele przeznaczył na cele społeczne m.in. pod kościół i pod boisko klubu sportowego Junak.

Jórski był artystą plastykiem – malarzem-realistą. Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona. Należał do grupy malarskiej „Zachęta” co potwierdza Słownik Biograficzny Warszawskiego Okręgu Związków Artystów Plastyków[1]. Do czasów obecnych pozostało jednak bardzo mało jego prac. Od 1931 roku był także Członkiem Rzeczywistym Miłośnikiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych[2]. Po 1945 Janinie i Zygmuntowi Jórskim odebrano posiadany majątek, przeprowadzili się oni do Milanówka, gdzie po pożarze willi, którą wynajmowali (1962) oboje zmarli (Janina z Michalaków Jórska ur. 25 października 1892, zmarła 5 grudnia 1963) i zostali pochowani w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim (kw. 3A-4-31/32). Pamiątką po Zygmuncie Jórskim jest ulica na Zaciszu nosząca jego imię[3]. Przez wiele lat była zapisywana z błędem jako Jurskiego. Ciekawostką jest, że nazwę nadano za życia patrona (15 maja 1951), m.in. plan miasta z 1956 ma tak oznaczoną ulicę.

Galeria

Przypisy

  1. Andrzej Janota: Artyści plastycy Okręgu Warszawskiego. Warszawa: Związek Polskich Artystów Plastyków, 1972, s. 714.
  2. Komitet Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za 1931 rok. „Rocznik”, s. 67, 1932-04-04. Warszawa: Komitet Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Sprawdź autora:1.
  3. Praca zbiorowa pod redakcją Grażyny Kieniewiczowej i Aliny Sokołowskiej, Od Agrykoli do Żywnego. Mały słownik patronów ulic warszawskich, Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1968, s. 77.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Jórskiego.JPG
Autor: Duży Bartek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ulica Jórskiego w Warszawie
Zygmunt Jórski.02.JPG
Autor: Duży Bartek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Zygmunta Jórskiego na Cmentarzu Bródnowskim
Jórskiego.02.JPG
Autor: Duży Bartek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tabliczka ulicowa z nazwiskiem Jórskiego
Tabliczka Jórskiego 02.jpg
Autor: Duży Bartek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pamiątkowa tabliczka informacyjna na ulicy Jórskiego
Zygmunt Jórski.01.JPG
Autor: Duży Bartek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zdjęcie nagrobne Zygmunta Jórskiego.