Zygmunt Kaletka

Zygmunt Kaletka
Ilustracja
Tablica pamiątkowa na cmentarzu w Wielichowie
podporucznik saperów podporucznik saperów
Data i miejsce urodzenia

4 kwietnia 1895
Wielichowo

Data i miejsce śmierci

28 maja 1920
Kurzeniec

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Cesarstwa Niemieckiego
Armia Wielkopolska
Wojsko Polskie

Jednostki

I Batalion Saperów Wielkopolskich
17 Batalion Saperów Wielkopolskich

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
powstanie wielkopolskie
wojna polsko-bolszewicka

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Zygmunt Kaletka (ur. 4 kwietnia 1895 w Wielichowie, zm. 28 maja 1920 w Kurzeńcu[1]) – podporucznik saperów Wojska Polskiego, powstaniec wielkopolski i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.

Życiorys

Był jednym z czterech synów Marcina i Antoniny z domu Gryglewicz. Ojciec był nauczycielem, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został mianowany kierownikiem Szkoły Powszechnej w Wielichowie. Zygmunt uczył się najpierw w miejscowej szkole powszechnej, potem w Gimnazjum Państwowym w Nakle nad Notecią. Kolejny etap jego edukacji – studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Poznaniu przerwało powołanie do armii niemieckiej w 1915 r. Służył w różnych jednostkach saperów na froncie zachodnim, a w 1918 r. odniósł ranę prawej nogi i trafił do szpitala wojskowego. Po zakończeniu wojny wrócił do rodzinnego Wielichowa. Wkrótce potem złożył egzamin oficerski i został mianowany na stopień podporucznika Armii Wielkopolskiej. Wstąpił do I Batalionu Saperów Wielkopolskich, z którym został skierowany na północny odcinek frontu powstania wielkopolskiego w rejonie Noteci.

Po zjednoczeniu Armii Wielkopolskiej z Wojskiem Polskim został przeniesiony do 17 Batalionu Saperów Wielkopolskich na stanowisko dowódcy 1. kompanii. W maju 1920 r. batalion ten walczył w ramach 17 Dywizji Piechoty w obronie linii kolejowej Mołodeczno-Królewszczyzna. 27 maja jednostka zdobyła wieś Koniuchy, a w następnym dniu umocnioną przez bolszewików wieś Kowale. Ciężko ranny w tej walce podporucznik Kaletka zmarł wieczorem w szpitalu polowym. Następnego dnia został pochowany z honorami wojskowymi na miejscowym cmentarzu. 8 listopada 1920 ciało zostało sprowadzone do rodzinnego Wielichowa i tam pochowane na cmentarzu parafialnym.

19 stycznia 1921 został pośmiertnie zatwierdzony z dniem 1 kwietnia 1920 w stopniu porucznika, w inżynierii i saperach, w grupie oficerów byłej armii niemieckiej[2].

Dekretem z dnia 4 sierpnia 1922 został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari nr 5542.

Życie prywatne

Jego bratem był Adam Henryk Kaletka.

Przypisy

  1. Lista strat 1934 ↓, s. 325.
  2. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 5 z 5 lutego 1921 roku, s. 205.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

PL Epolet ppor.svg
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Zygmunt Kaletka.jpg
Autor: Bialo-zielony, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zygmunt Kaletka - nagrobna płyta pamiątkowa na cmentarzu w Wielichowie