Jews from Sępólno arrested by German occupants


Autor:
NieznanyUnknown author
Credit:
Włodzimierz Jastrzębski: Terror i zbrodnia. Eksterminacja ludności polskiej i żydowskiej w rejencji bydgoskiej w latach 1939-1945. Warszawa: Interpress, 1974
źródło:
Wymiary:
727 x 539 Pixel (349234 Bytes)
Opis:
Żydzi z Sępólna Krajeńskiego zgromadzeni przez niemiecki Selbstschutz na rynku tego miasta. Napis na transparencie głosi: „jedziemy do Palestyny”. W rzeczywistości wszyscy Żydzi z Sępólna zostali zamordowani w pobliskim obozie dla internowanych w Radzimiu. Opis oryginalny fotografii (www.zydzipolscy.pl): „Po obejrzeniu w TV Waszego apelu dotyczącego pamiątek po Żydach, przesyłam Wam kserokopię zdjęcia wykonanego przez Niemca na Rynku w Sępólnie Krajeńskim w 1939 roku. Zdjęcie wykonano na chwilę przed wywózką do obozu, a ludziom powiedziano, że jadą do Palestyny, stąd ta tablica widoczna na zdjęciu. Kopię z oryginału zrobiła Polka pracująca u Niemca wykonującego zdjęcie. Na zdjęciu są następujące osoby: w białej chuście p. Jeruchim, wartownik z bronią p. Kilmann, mężczyzna trzymający tablicę p. Kroll. Tyle wiem z opowiadań mojego ojca, którego brat również zginął w Oświęcimiu. Elżbieta Wachholc, Sępólno Krajeńskie.” Wystawa „I ciągle widzę ich twarze” miała swoją premierę w warszawskiej Zachęcie 18 kwietnia 1996 roku. Apel był w 1994 r.
Licencja:
Public domain
Komentarz do licencji:
To zdjęcie należy do domeny publicznej, ponieważ zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 29 marca 1926 r. oraz art. 2 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim fotografie polskich autorów (lub fotografie, które ukazały się po raz pierwszy w Polsce lub równocześnie w Polsce i za granicą) opublikowane bez wyraźnego zastrzeżenia praw autorskich przed uchwaleniem ustawy z dnia 23 maja 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie podlegają ochronie – należy domniemywać, że są własnością publiczną.

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Mon, 21 Nov 2022 03:43:49 GMT