Longer Term Radiation Variations at Gale Crater


Autor:
NASA
źródło:
Wymiary:
1600 x 1200 Pixel (696419 Bytes)
Opis:
Długoterminowe wachania promieniowania jonizującego w kraterze Gale.

Wykres ten przedstawia wachania dawki promieniowania zmierzone przez czujnik pomiaru promieniowania jonizującego ang. Radiation Assessment Detector (RAD) łazika Curiosity należącego do NASA, w ciągu około 50 dni marsjańskich. (Na Ziemi Sol 10 oznacza 15 września i Sol 60 oznacza 6 października 2012.) Dawki cząstek naładowanych mierzono detektorem krzemowym i są podane w kolorze czarnym. Całkowite dawki (zarówno cząstek naładowanych i cząstek neutralnych) mierzono za pomocą scyntylatora w którym materiałem pochłaniającym jest tworzywo sztuczne podane są na czerwono.

W intensywności promieniowania jonizującego na powierzchni Marsa,występują cykle jednodniowe i długoterminowe. Cykle jednodniowe biorą źródło z cyklicznych codziennych zmian grubości atmosfery Marsa. Dłuższe zmiany są skutkiem zmian w strukturach gazu i plazmy w przestrzeni międzyplanetarnej koło Marsa. Struktura ta, nazywana heliosferą, jest związana magnetycznie ze Słońcem i obracającą się wraz z Słońcem w okresie około 27 dni, zapewniając "ekranowanie" galaktycznego promieniowania kosmicznego poza układem słonecznym, w taki sam sposób, w jaki atmosfera Marsa zapewnia ekranowanie chroniące powierzchnię planety przed wiatrem słonecznym.

Wykres ma kilka luk wynikających z czasu potrzebnego na załadowanie oprogramowania i innych priorytetów misyjnych. Dawki promieniowania wyrażone sa w wartościach niemianowanych aby odzwierciedlić wielkości zmian, a zwłaszcza, że kalibracja przyrządu RAD ciągle trwa.

Licencja:
Public domain
Komentarz do licencji:
NASA

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Fri, 25 Nov 2022 03:41:33 GMT