PIA18389-MarsCuriosityRover-MercuryTransitsSun-20140603


Autor:
NASA/JPL-Caltech/MSSS/Texas A&M
źródło:
Wymiary:
640 x 350 Pixel (70945 Bytes)
Opis:
Przejście planety Merkury przed tarczą słoneczną zarejestrowane z powierzchni Marsa

Pulsujące, animowane porównania zdjęć, przedstawiają pięć różnych wersji obserwacji, których dokonał 3 czerwca 2014 roku, należący do NASA marsjański łazik Curiosity, podczas trwającego około godziny przejścia planety Merkury przed tarczą słoneczną. Na zdjęciach są również widoczne dwie plamy słoneczne, każda o średnicy porównywalnej ze średnicą Ziemi, które zmieniły swoje położenie podczas trwającej obserwacji, znacznie dyskretniej niż Merkury.

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-183

http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA18389

http://www.jpl.nasa.gov/video/?id=1309 => Video

10 czerwca 2014

Łazik Curiosity sfotografował planetę Merkury przechodzącą przed tarcza słoneczną, widoczną jako słabe pociemnienie, które porusza się po powierzchni słońca.

Jest to pierwsze przejście jakiejkolwiek planety przed tarczą słoneczną obserwowane z innej planety niż Ziemia i również pierwsze zdjęcie Merkurego wykonane z Marsa. Merkury wypełnia 1/6 piksela na matrycy światłoczułej aparatu fotograficznego, co jest skutkiem wielkiej odległości do obserwowanej planety, i co powoduje że pociemnienie nie ma wyraźnego kształtu, i jest następstwem oczekiwanej pozycji Merkurego, na podstawie obliczeń orbitalnych.

Obejrzenie obserwacji dokonanych poprzez aparat fotograficzny z teleobiektywem będącym prawym okiem podwójnego zestawu kamer masztowych, jest możliwe na stronie: http://www.jpl.nasa.gov/video/?id=1309

"To jest ukłon w stronę znaczenia procedur tranzytowych w historii astronomii na Ziemi" - powiedział Mark Lemmon z Texas A&M University, członek naukowego zespołu kierującego pracami kamer masztowych. "Obserwacje przejść planety Wenus były użyte to pomiaru rozmiarów układu słonecznego a przejścia Merkurego zostały użyte do pomiaru rozmiaru Słońca."

Obserwacje były wykonane 3 czerwca 2014 roku z pozycji łazika Curiosity, znajdującego się na Marsie w kraterze Gale. W dodatku do prezentacji ukazujacej przejście Merkurego, ta sama kamera Mastcam przedstawia dwie plamy słoneczne w przybliżeniu o rozmiarach Ziemi. Plamy słoneczne których przemieszczenie jest niewielkie i jest efektem obrotu Słońca wokół własnej osi, poruszają się znacznie wolniej niż Merkury.

Ostatnie w tym wieku przejście planety Wenus przed tarczą słoneczną widoczne z Ziemi w styczniu 2012 oglądało wielu obserwatorów. Następne przejście Merkurego widoczne z Ziemi nastąpi 9 maja 2016 roku. Przejścia planet Markurego i Wenus są widoczne z Marsa znacznie częściej niż z Ziemi, i Mars oferuje również punkt widokowy do obserwacji przejść Ziemi przed tarczą słoneczną. Następne przejścia widoczne z Marsa to: Merkury w kwietniu 2015, Wenus w sierpniu 2030 i Ziemia w listopadzie 2084.

Należący do NASA projekt Mars Science Laboratory używa łazika Curiosity do oszacowania możliwości istnienia w pradawnych dziejach Marsa, możliwości istnienia środowisk będących kolebką życia i głównych zmian jakie w środowisku marsjańskim nastąpiły. Również należący do NASA Jet Propulsion Laboratory, oddział instytutu California Institute of Technology, w Pasadenie, zbudował łazik i kieruje projektem dla należącego do NASA dyrektoriatu Science Mission Directorate w Waszyngtonie.
Licencja:
Public domain

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Fri, 25 Nov 2022 03:40:05 GMT