TheKuiperBelt 55AU Classical-pl


Autor:
Attribution:
Obraz jest oznaczony jako „Wymagane uznanie autorstwa” (attribution required), ale nie podano żadnych informacji o uznaniu autorstwa. Prawdopodobnie parametr atrybucji został pominięty podczas korzystania z szablonu MediaWiki dla licencji CC-BY. Autorzy mogą znaleźć tutaj przykład prawidłowego korzystania z szablonów.
źródło:
Wymiary:
800 x 400 Pixel (26194 Bytes)
Opis:
== Podsumowanie ==

Duże obiekty Pasa Kuipera (H<4,5). Wykres utworzony w programie autorstwa Eurocommutera.

Wykres

Pozycja obiektu reprezentuje:

  • półoś wielką jego orbity (a) w jednostkach astronomicznych oraz okres obiegu (P) w latach (na osi poziomej),
  • inklinację jego orbity w stopniach (na osi pionowej).

Rozmiary kółek reprezentują względną wielkość ciał. Dla kilku dużych ciał, rozmiar kółka odpowiada najlepszej obecnej ocenie rozmiaru. Dla wszystkich pozostałych kółka reprezentują absolutną wielkość gwiazdową obiektu. Mimośród orbity jest ukazany nie wprost, w postaci linii rozciągających się od kółka do odległości odpowiadającej peryhelium i aphelium ciała. Innymi słowy, temu przedziałowi odpowiada przedział zmienności odległości ciała od Słońca - wąski dla prawie kołowych orbit i szeroki dla ciał o bardzo ekscentrycznych orbitach. Najsilniejsze rezonanse z Neptunem są zaznaczone pionowymi liniami: 1:1 wskazuje orbitę Neptuna (i jego trojańczyków), 2:3 odpowiada orbicie Plutona i innych plutonków itd.

Absolutna wielkość gwiazdowa (H) zaznaczona u dołu wykresu jest zdefiniowana jako obserwowana wielkość gwiazdowa, jaką miałby obiekt krążący wokół Słońca w odległości 1 jednostki astronomicznej, oglądany pod kątem 0 stopni. Nie należy mylić tej wielkości z analogicznym terminem używanym w stosunku do gwiazd.

Rodziny planetoid

   Obiekty w rezonansach - plutonki, twotina i inne
Licencja:
Warunki licencji:
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Fri, 15 May 2020 13:32:43 GMT